تبیان/ برای بسیاری از والدین آموزش مسواک زدن به کودک یک کار و مأموریت سخت و دشوار است، اما واقعیت این است که به سرانجام رساندن این نبرد کاری است که به شدت ارزش آن را دارد.
 خرابی دندان کودکان ۶ تا ۱۹ ساله یکی از مهم‌ترین بیماری‌های معمول در این سنین است که البته می‌توان با رعایت توصیه‌های بهداشتی از اکثر آن‌ها جلوگیری کرد. مسواک نزدن و رعایت نکردن بهداشت دهان می‌تواند با بیماری‌های مختلفی مانند درد دندان، عفونت و یا دیابت و یا حتی تاخیر در حرف زدن رابطه مستقیمی داشته باشد.

چرا آموزش مسواک زدن به کودکان مهم است؟
به صورت کلی می‌توان گفت که بهداشت دهان با بهداشت کلی بدن رابطه تنگاتنگی دارد و اگر شما مطمئن باشید که کودکتان آموزش و مراقبت‌های مورد نیاز در مورد دهان و دندان در سال‌های اولیه زندگی را داشته باشد و دریافت کند در طول سال‌های بعدی زندگی خود سالم‌تر خواهد بود.

اگر کودکم تمایلی به مسواک زدن نشان نداد، چه باید بکنم؟
در ادامه راهکار‌های مختلفی درباره آموزش مسواک زدن به کودک را باهم می‌خوانیم.
به صورت کلی هیچ وقت برای آموزش بهداشت دهان و دندان کودک زود نیست و حتی بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که پیش از دندان درآوردن کودک به او آموزش رعایت بهداشت دهان را فرا دهید. این کار حتی می‌تواند با یک یا دو بار آب در دهان غرغره کردن و بیرون ریختن آن قبل از خواب باشد.
زمانی که دندان‌ها شروع به درآمدن کردند کم کم به او آموزش دهید که باید پیش از خواب و نیز پس از بیدار شدن از خواب دندان‌هایش را مسواک بزند. اگر می‌توانید مدتی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان او را بررسی نماید.


الگوی کودک در آموزش مسواک زدن باشید
مهمترین نکته در تربیت فرزند این است که او از شما به عنوان یک الگو تبعیت می‌کند بنابراین اگر خودتان مقید به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان باشید احتمال اینکه کودکتان نیز به صورت منظم به این مسئله توجه کند بسیار زیاد است؛ بنابراین سعی کنید هر شب و هر صبح مسواک زدن را فراموش نکنید تا کودک با الگو گرفتن از شما این کار را به عنوان یک کار خوب در نظر گرفته و آن را انجام دهد.
دندانپزشکان معتقدند دندان‌ها در دو نوبت ۲ دقیقه‌ای در طول روز باید مسواک زده شوند. شما می‌توانید برای ترغیب کردن کودکتان به انجام این کار آن را به فعالیت مفرح و سرگرم کننده تبدیل کنید.

راه‌های ترغیب کودک به مسواک زدن
مثلاً می‌توانید با قرار دادن یک تایمر در جایی که کودک مسواک می‌زند آن را به یک مسابقه تبدیل کنید که هر شب کودک تمایل داشته باشد در آن برنده شود و بتواند آن را انجام دهد.
تلاش کنید اگر کودکتان کارتون و یا برنامه کودکی را دوست دارد قسمتی از آن را که به مسواک زدن اختصاص دارد برای کودکتان در هنگام زدن مسواک پخش کنید.
مسواک زدن کودک را به دقایق پایانی بیداری او به تاخیر نیاندازید چرا که در آن زمان کودک دوست دارد هر چه سریعتر به خواب رود و مسواک زدن فعالیت مزاحم برای او تلقی می‌شود. به همین خاطر بهتر است نیم ساعت تا یک ساعت قبل از خواب و هنگامی که کودک خوابش نمی‌آید مسواک بزند.
از تشویق کردن کودک بعد از مسواک زدن غفلت نکنید و تلاش کنید با تشویق او پس از مسواک زدن خاطره خوش برای او بسازید.


مسواک را به یک اسباب بازی تبدیل کنید
با خریدن یک مسواک زیبا و عروسکی آن را محبوب کودک خود کنید به گونه‌ای که کودک به چشم یک اسباب‌بازی نگاه کند و از دست گرفتن آن و بازی کردن با آن لذت ببرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar