خراسان/ زیروبم حرفه نقد فیلم از زبان مازیار فکری‎ ارشاد برای مخاطب نوجوان کاشی دخترانه
    من کی‎ام ؟
مازیار فکری‎ ارشاد هستم، متولد 1351 در تهران. در دانشگاه علوم سیاسی خوانده‌ام و منتقد سینما هستم.
  چگونه منتقد سینما شدم؟
من از نوجوانی به سینما علاقه‎مند بودم. در هر فرصتی درباره سینما می‌خواندم و فیلم می‌دیدم. همیشه مجله «فیلم» را دنبال می‌کردم و اولین‎بار در 23سالگی بود که یادداشتی از من در صفحه خوانندگان این مجله چاپ شد. می‌شود گفت این شروع کارم بود و بعدها با روزنامه‌هایی مثل شرق، همشهری، جام‎جم و مجلاتی مانند سروش، سینماپویا و فیلم‌نگار همکاری کردم.
  برای منتقد سینما شدن، چه کارهایی باید انجام داد؟
حتما باید فیلم زیاد ببینید. کتاب زیاد بخوانید. هم کتاب‌هایی درباره سینما و هم در زمینه‌های دیگری مانند رمان، فلسفه، روان‎شناسی و ... می‌تواند مفید باشد. البته به نظرم مهم‌تر از همه این‌ها باید خوب زندگی کرد و زندگی را خوب تجربه کرد.
  حرفه من  به چه روحیات و استعدادهایی نیاز دارد؟
نقد فیلم بیش از هر چیز به دقت زیاد روی جزئیات، ریزبینی، ذهن تحلیل‌گر و دسته‌بندی و مقایسه مفاهیم نیاز دارد. شما باید با مطالعه سواد لازم را پیدا کنید و با ذهنی باز به تحلیل بپردازید. خوب و بادقت دیدن از ویژگی‌هایی هستند که به یک منتقد سینما خیلی کمک می‌کنند.
  برای نقد نوشتن با چه ابزاری سر و کار دارم؟
ابتدا فیلم را با دقت و تمرکز تمام می‌بینم. گاهی یادداشت‌های کوتاهی هم برمی‌دارم تا جزئیاتی از آن یادم بماند. درنهایت با تحلیل کردن، متن شکل‌گرفته روی کاغذ و در ذهنم را در لپ‌تاپ تایپ می‌کنم و آن‌جا ویرایش نهایی را انجام می‌دهم.
  مخاطب من چه کسانی هستند؟
مخاطب اصلی نقد، تماشاگران جدی سینما هستند؛ یعنی آن‌هایی که می‌خواهند به درک عمیق‌تری از تماشای فیلم برسند و چیزهای بیشتری تجربه کنند و یاد بگیرند. بعد از آن است که شاید نقد به درد فیلم ساز هم بخورد تا قوت و ضعف‌هایی را که به‌دلیل نزدیک بودن یا علاقه شخصی به فیلمش ندیده‎است، متوجه شود. احتمالا این موضوع به او کمک می‌کند در کارهای بعدی‌اش آن اشتباهات را تکرار نکند.
  در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کنم؟
روزنامه‌نگاری، نوشتن نقد در نشریات، برگزاری جلسات نقد و بررسی، تدریس اصول سینما، حضور در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، داوری در جشنواره‌ها و مشاوره فیلم نامه ازجمله زمینه‌های کاری یک منتقد سینماست که من هم به آن‎ها مشغولم.
  درآمد یک منتقد سینما چقدر است؟
راستش در ایران کمتر کسی می‌تواند از طریق نقد نوشتن امرار معاش کند و درآمد کافی داشته‎باشد. من می‎توانم این کار را به‎عنوان حرفه دوم یا حاشیه‌ای توصیه‌ کنم.
نویسنده : محمدعلی محمدپور | خبرنگار

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar