خراسان/ من 28 ساله هستم، دیپلم دارم و احساس ناامیدی می‌کنم. دوستانی دارم که آن‌ها هم مدام حرف‌های ناامیدکننده می‌زنند. البته بی‌راه هم نمی‌گویند، واقعا با این اوضاع کار و اقتصاد و... یک جوان برای پیشرفت باید خیلی تلاش کند. حالا سوالم این است که من الان باید چه کار کنم؟
 احساسی که اکنون در خود دارید، همان طور که خودتان هم به آن اشاره کرده‌اید، ناامیدی است. شاید گاهی با کمی ناراحتی و عصبانیت هم همراه باشد. به نظر می‌رسد روی اهداف و پروژه های خود کار می‌کنید اما راه به جایی نمی‌برید. قبل از هر چیز از خود سوال کنید، چه کاری در این شرایط جواب می‌دهد؟  به دقت فکر کنید، مطمئناً یک راه پیدا می‌کنید که به شما کمک کند. با مطرح کردن این سوال، خودتان را از دایره افکار منفی و ناامید کننده، نجات خواهید داد.
حواس‌تان به موفقیت‌هایتان هست؟
پیامک‌تان به شدت منفی است. آیا هیچ توانایی، موفقیت و... در زندگی‌تان نداشته‌اید؟ از امروز هر کاری را که با موفقیت انجام می‌دهید، یادداشت کنید. اگر این کار را به صورت ماهانه انجام دهید، آن‌وقت می‌توانید دریابید که در طول یک ماه تا چه حد پیشرفت کرده‌اید. اگر هم دیدید که در فهرست شما موارد زیادی نوشته نشده است، چشم‌هایتان باز می‌شود. با تهیه این فهرست می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که در کدام زمینه‌ها مؤثرتر عمل کرده اید و در کدام قسمت‌ها نیاز به تلاش بیشتری دارید.
انرژی‌تان را با نگرانی تلف نکنید
مسئله دیگری که ممکن است اتفاق بیفتد این است که شما وقت زیادی را در روز صرف نگرانی می‌کنید. نگرانی یکی از بدترین راه‌های اتلاف انرژی است و اجازه نمی‌دهد که شما به جلو حرکت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اهل عمل باشید. بیشتر آن وقتی را که می‌خواهید صرف نگرانی و ترس و منفی بافی کنید، صرف مثبت اندیشی کنید. گاهی اوقات چیزها بدتر از آن چه هستند به نظر می‌رسند، تنها به این دلیل که ما خودمان خسته هستیم و از نظر ذهنی آمادگی نداریم. کمی استراحت و نگه داشتن حس شوخ طبعی می‌تواند به شما کمک کند. 
جمع دوستانه‌تان را پالایش کنید
همنشینی با افرادی که مدام افکار منفی‌شان را مطرح می‌کنند، تاثیر منفی روی روان شما خواهد گذاشت. در اولین فرصت باید فکری به حال دوستان‌تان بکنید و در صورت نیاز، ارتباطتان با آن‌ها را حتی در فضای‌مجازی قطع کنید.

نویسنده : احترام اسماعیل‌زاده | روان‌شناس

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar