بهداشت نیوز/ محبوبیت بسیار زیاد کِفیر به باکتری‌های مفید یا پروبیوتیک‌های درون آن مرتبط است. درواقع، میکروارگانیسم‌های خاصی در کِفیر وجود دارند که سلامت دستگاه گوارش را تقویت می‌کنند و از رشد باکتری‌های مضر در روده‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند.
کِفیر به ماست شباهت دارد، اما کمی ترش‌تر است و گازدار هم به نظر می‌رسد. این حالت گازدار به دی‌اکسید کربنی برمی‌گردد که درحین فرآیند تخمیر به‌وجود می‌آید. کِفیر به‌صورت سنتی این‌گونه تهیه می‌شود: اضافه کردن مخمر‌ها و باکتری‌ها به شیر گاو و سپس ریختن آن درون یک بطری یا کاسه شیشه‌ای، و قرار دادن این ترکیب به مدت حدود ۲۴ ساعت در دمای اتاق.
محبوبیت بسیار زیاد کِفیر به باکتری‌های مفید یا پروبیوتیک‌های درون آن مرتبط است. درواقع، میکروارگانیسم‌های خاصی در کِفیر وجود دارند که سلامت دستگاه گوارش را تقویت می‌کنند و از رشد باکتری‌های مضر در روده‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند.
دکتر کلیر موریسون (از پزشکان MedExpress) می‌گوید: «روده‌های ما حاوی میلیاردها باکتری هستند که عمدتا هم در روده کوچک و کولون قرار دارند. این باکتری‌ها برای کمک به هضم صحیح مواد غذایی حیاتی هستند و این کارکردهای مهم را هم دارند: جذب مواد مغذی، تجزیه مواد شیمیایی مضر، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ایجاد التهاب بیش از حد در بدن. برای این‌که روده‌ها از سلامت مطلوبی برخوردار باشند، این باکتری‌ها باید با تنوع مناسبی در روده‌ها وجود داشته باشند».
این پزشک می‌افزاید: «مواد غذایی تخمیری مانند کفیر به‌طور خاص برای تقویت سلامت روده‌ها مفید هستند، زیرا منبع فوق‌العاده‌ای برای دریافت لاکتوباسیلوس به‌شمار می‌روند. این گونه باکتریایی، قندها و کربوهیدرات‌ها را به اسید لاکتیک تبدیل می‌کند و همچنین برای از بین بردن باکتری‌های ناسالم و آماده‌سازی مواد غذایی برای هضم مهم است. مطالعات علمی تایید کرده‌اند که این مواد غذایی،‌ تنوع باکتریایی روده‌ها را به‌طور مطلوبی تغییر می‌دهند و کشورهایی که کفیر همواره در سفره غذایی‌شان جای مهمی داشته است، نسبتا با میزان کمتری از ابتلا به مرض چاقی، ‌بیماری دیابت و سرطان روده مواجه می‌شوند».
تنها مساله‌ای که وجود دارد، این است که مطالعات در زمینه اثرات خوراکی‌های تخمیری مانند کفیر محدود است و محققان همچنان درحال بررسی این موضوع هستند.
دکتر لوک پاولز (از پزشکان Bupa Health Clinics) می‌گوید: «بعضی از شواهد نشان می‌دهند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند اثرات مثبتی برای بدن داشته باشند و به مدیریت بیماری‌هایی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر، بیماری‌های التهابی روده و بعضی از بیماری‌های کبدی کمک کنند. با این‌ حال، ما هنوز نمی‌دانیم که مصرف مکمل‌های پروبیوتیک موثرتر است یا مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک مانند کفیر».
با این‌ حال، بسیاری از متخصصان و محققان بر سر این موضوع توافق دارند که بعید است کفیر باعث آسیب‌رسانی به بدن شود. به‌علاوه، ثابت شده است که مصرف پروبیوتیک‌ها برای افرادی که در درازمدت از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرده‌اند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مفید و مطلوب است. به‌گفته دکتر موریسون، «اگر از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرده‌اید، پروبیوتیک‌ها برای شما مفید هستند، چون باکتری‌های سالمی که در فرآیند درمان از بین رفته‌اند را دوباره جایگزین می‌سازند».
درحالی که بسیاری از متخصصان معتقدند که محصولات لبنی باید بخش مهمی از رژیم غذایی باشند، اما افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند از این محصولات مانند کفیر استفاده کنند، همواره گزینه‌های دیگری مانند مکمل‌های پروبیوتیک در دسترس دارند. به‌علاوه، میزان باکتری‌های مفید در این مکمل‌ها نسبت به محصولات طبیعی بیشتر است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar