بیتوته/ افزون بر قلب، مغز و کبد، سیستم تنفسی که ریه ها از قسمت های اصلی آن هستند نیز یکی از مهم‌ترین بخش های بدن انسان در نظر گرفته می شود. عملکرد نادرست ریه ها تنگی نفس و کاهش سطوح انرژی را به همراه دارد که می تواند انسان را در انجام فعالیت های ساده روزانه نیز ناتوان سازد.
عمل تنفس شامل ورود اکسیژن به بدن می شود که روندی کلیدی در جهت عملکرد درست اندام های حیاتی بدن است. فردی که به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند می تواند از مشکلات سلامت مختلف، مانند بیماری های تنفسی جدی و بیماری قلبی رنج ببرد. بر همین اساس، آگاهی از راهبردهایی که به عملکرد درست ریه ها کمک می کنند، اهمیت دارد.

فعالیت جسمانی
به طور کلی افرادی که از نظر ژنتیکی یا به واسطه دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم اندام متناسب یا لاغری دارند، فشار کمتری را برای انجام فعالیت جسمانی احساس می کنند. اما این مساله می تواند مشکل آفرین باشد، زیرا فردی لاغر که یک رژیم غذایی سالم را دنبال می کند، اما به طور منظم ورزش نمی کند نیز از ظرفیت کامل عملکرد ریه ها برخوردار نخواهد شد. در شرایطی که ریه ها به واسطه فعالیت جسمانی شدید به چالش کشیده نمی شوند، این افراد ممکن است در مواجهه با موقعیتی که به افزایش فعالیت جسمانی نیاز است با یک مشکل سلامت جدی مواجه شوند.

اجتناب از آلاینده ها


در دنیای مدرن، پرهیز از مواجهه با آلاینده های زیست محیطی مانند دود سیگار، گرد و غبار یا گازهای خروجی از اگزوز خودروها که بر عملکرد ریه ها تاثیر منفی می گذارند، بسیار دشوار است. اما تلاش برای محدود کردن مواجهه با این آلاینده های خطرناک می تواند تاثیر قابل توجهی در کمک به حفظ عملکرد بهینه ریه ها داشته باشد.

به عنوان مثال، زمانی که غلظت آلاینده ها در یک منظقه زیاد است، پرهیز از حضور در آن بهترین گزینه محسوب می شود. همچنین، اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما سیگار می کشد، بهتر است از وی درخواست کنید تا این کار را در فضای آزاد انجام دهد.

رژیم غذایی سالم, مشکل تنفسی

تمرینات جسمانی شدید برای شکل گیری دستگاه تنفسی قوی و کارآمد ضروری هستند

مراقبت هنگام ورزش

پیاده‌روی گاه به گاه در مناطقی که از کیفیت هوای پایینی برخوردار هستند چندان مشکل آفرین نیست، زیرا هرچه میزان مواجهه با آلاینده محدودتر و کمتر باشد، احتمال ابتلا به مشکلات بلند مدت دستگاه تنفسی کاهش می یابد.
اما ورزش کردن در این شرایط مساله متفاوتی است. هنگام انجام فعالیت های جسمانی شدید، مانند دویدن، دوچرخه سواری یا بازی فوتبال و بسکتبال، ریه ها نسبت به زمانی که فرد در حال پیاده روی یا ایستاده است هرچه بیشتر فعال می شوند. بر همین اساس، هر گونه آلاینده ای در هوا اثر چشمگیرتری بر سلامت تنفسی شما خواهد داشت. از این رو، پرهیز از ورزش در مناطقی با غلظت بالای آلاینده های هوا عاقلانه است.

تنفس از طریق دیافراگم

تکنیک های تنفس ساده، مانند تنفس از طریق دیافراگم، می توانند نقش چشمگیری در تقویت و افزایش توانایی دستگاه تنفسی ایفا کنند. افرادی که از فرصت انجام ورزش منظم برخوردار نیستند می توانند با کمک این تکنیک ها از پس یک وضعیت اضطراری که فشار ناخواسته ای را بر ریه ها وارد می کند، برآیند.

تنفس از طریق قسمت بالایی سینه

همان گونه که اشاره شد، تمرکز بر تنفس عمیق از طریق دیافراگم راهبردی ساده و مفید برای تقویت دستگاه تنفسی است. اما به منظور انجام تمرینی کامل‌تر برای ریه ها، تنفس عمیق از طریق قسمت بالایی سینه نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

در این حالت، تنفس به گونه ای انجام می شود که فرد بر گسترش دنده ها به سمت بیرون تمرکز می کند. دنده های خود را هنگام عمل دم همانند بال هایی که باز می شوند در نظر بگیرید. زمانی که به گسترش حداکثری آنها رسیدید، بازدم را انجام داده و اجازه دهید دنده ها جمع شوند. سپس این فرایند را برای یک دقیقه ادامه دهید پیش از این که یک دقیقه استراحت کنید و سپس این روند را برای 10 دقیقه تکرار کنید.

کنترل طول تنفس


با نظارت بر مدت زمان عمل دم و بازدم طی شرایطی که در وضعیتی آرام قرار دارید، می توانید به بهبود کارایی دستگاه تنفسی خود کمک کنید. فردی با ریه های سالم باید قادر به پنج شمارش برای عمل دم و پنج شمارش برای عمل بازدم باشد. اگر در انجام این کار با دشواری مواجه هستید، مراجعه به پزشک و بررسی دقیق‌تر شرایط و سلامت دستگاه تنفسی ایده خوبی است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar