سلامتیسم/ با بالا رفتن سن، به ویژه گذر از ۴۰ سالگی، فاکتورهای خطر بیکاری‌های قلبی نیز کم‌کم نمایان می‌شوند. برخی از این فاکتورها از سنین پایین‌تر قابل پیشگیری و کنترل هستند. فاکتورهایی مانند اضافه وزن، عدم تحرک، سیگار کشیدن و خیلی موارد دیگر. اگر برخی از عادات زندگی را که به غلط از آن‌ها پیروی می‌کنیم زودتر ترک کنیم، می‌توانیم به طول عمر قلب‌مان نیز کمک کنیم.

۱. افراط یا تفریط در ورزش
به صورت ایده‌آل، شما باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز و ۳ الی ۴ مرتبه در هفته ورزش کنید. اگر حرکاتی که در ورزش انتخاب می‌کنید فوق‌العاده شدید باشند، به این معنا نیست که کارتان عالی است. برخی متخصصان معتقدند که حرکات ورزشی خیلی شدید می‌توانند به قلب آسیب برسانند به ویژه در سنین بالاتر. حرکات ورزشی سنگین حتی می‌توانند مشکلات زمینه‌ای قلبی را بدتر کنند. بنابراین فکر نکنید که می‌تواندی از خواب بلند شوید و در یک ماراتون شرکت کنید. اگر ۲۰ سال داشتید شاید اما در ۴۰ سالگی، شما حداقل به ۵ تا ۱۰ دقیقه گرم کردن و در انتها سرد کردن بدن احتیاج دارید. متخصصان، بدن را در سنین بالا به خودرویی که در هوای سرد بیرون است تشبیه می‌کنند که نیاز به گرم شدن دارد. بنابراین ابتدا قبل از شروع حرکات ورزشی کمی پیاده‌روی کنید کمی حرکات کششی انجام دهید و سپس کار با دستگاه یا حرکات سنگین را شروع کنید.

۲. بی‌توجهی به استرس
از استرس نمی‌توان فرار کرد و جزئی از زندگی‌های امروزه است. اما چگونگی واکنش شما نسبت به آن می‌تواند برای سلامت قلب مهم باشد. استرس چیز بدی است اما این که ندانیم با آن چطور برخورد کنیم و هیچ تلاشی برای کمتر شدن آن یا یادگیری روش‌هایی برای مبارزه با آن نکنیم، بدتر است. بهتر است از دوران جوانی بیاموزیم که چطور استرس خود را کنترل کنیم تا در دوران میانسالی و سالمندی این کار در ما نهادینه شده باشد. محققان معتقدند که مدیتیشن، بهترین روش برای مبارزه با استرس است.

۳. سیگار کشیدن
قانون اصلی موفقیت در ترک سیگار، تلاش کردن و داشتن پشتکار است. آمار نشان می‌دهند که میانگین افرادی که موفق به ترک سیگار شده‌اند، حداقل ۷ تا ۱۰ مرتبه پیش از این تلاش کرده بودند و به نتیجه نرسیده بودند. استعمال دخانیات به ویژه تنباکو، بدترین کاری است که می‌توانید در حق قلب‌تان انجام دهید. اما هرچه زودتر ترک کنید، بهتر خواهد بود. سعی کنید از یک متخصص یا مشاور برای بهترین شیوه ترک که مناسب خودتان است کمک بگیرید. شیوه‌های ترک سیگار می‌توانند بسته به احتیاجات یا ویژگی‌های شخصیتی شما تفاوت کنند. روش‌هایی مانند رفتاردرمانی، نیکوتین جایگزین، مدیتیشن و یا ترکیبی از این‌ها.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar