فوت و فن/ حاملگی دوره ای زیبا از زندگی مادران است که خوبی ها و بدی های خودش را دارد.

حالت تهوع صبح گاهی، نفخ، کمر درد و ورم پاها از ناراحتی هایی هستند که در هنگام حاملگی بروز می کنند و می توانند جان انسان را به لبش برسانند!

ورم پاها که به نام “ادم” هم شناخته می شود، مانند کابوس است! ورم پا ممکن است در هر مرحله ای از حاملگی اتفاق بیافتد اما در سه ماهه سوم می تواند شدید تر شود.

این ورم به این علت اتفاق می افتد که بدن خون و مایعات بیشتری تولید می کند تا نیازهای جنین در حال رشد را تامین کند.

خانم هایی که از ورم رنج می برند می توانند با چند راه ساده این وضعیت را کمتر کرده و دوباره احساس خوبی داشته باشند:

۱- پیاده روی کنید
راه رفتن از حبس شدن مایعات در پاها جلوگیری می کند. اول از همه اینکه با راه رفتن ماهیچه ها منقبض شده و خون و مایعات دیگر را به دیگر نقاط بدن پمپ می کنند. به این ترتیب مایعات اضافه جمع شده در پاها از درون بافت ها با فشار خارج می شوند. دوم آنکه با راه رفتن ضربان قلب بالا می رود و همین به گردش خون بیشتر در ناحیه پاها می انجامد و باعث می شود مایعات اضافی در پاها جمع نشود.

به علاوه راه رفتن کمک می کند قوی بمانید و زایمان راحت تری داشته باشید.

۲- پاهاتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید
بالا نگه داشتن پاها گردش خون را بهبود می بخشد، از سرازیر شدن مایعات اضافی به سمت پاها جلوگیری می کند و دفع ضایعات از بدن را آسان تر می کند. بالا نگه داشتن پاها جلوی درد و التهاب پاها را هم می گیرد.

۳- پاهاتان را در محلول نمک اپسوم (نمک فرنگی) قرار دهید
نمک اپسوم (منیزیم سولفات) نه تنها ورم پاها را کاهش می دهد که درد ماهیچه ها را هم از بین می برد. نمک اپسوم سموم بدن را خارج می کند و بدن را آرام می کند.

یک تشت کوچک را با آب ولرم پر کنید. یک دوم فنجان نمک اپسوم به آن اضافه کنید و آب را به خوبی هم بزنید. پاهایتان را در این تشت فرو ببرید و تا زمانی که آب شروع به سرد شدن نکرده بیرون نیاورید.

۴- پاهاتان را ماساژ دهید
ماساژ دادن ورم پا را کاهش می دهد و به ریلکس شدن آن کمک می کند. ماساژ دادن با حرکات نرم فشار ملایمی به پوست پا و ماهیچه های این قسمت وارد می کند. این کار سیستم لنفاوی را فعال می کند و باعث می شود مایعات اضافه دفع شوند.

پاهاتان را با حرکات آرام و نرم به طرف بالا (از پاشنه به سمت انگشتان) ماساژ دهید.

۵- مقدار نمک مصرفی تان را کنترل کنید
فشار خون زیاد در دوران حاملگی می تواند به ورم منجر شود. برای آنکه فشار خون تان را پایین بیاورید، باید میزان نمک مصرفی تان را کم کنید.

به غذاهاتان نمک زیادی اضافه نکنید، به جای آن از ادویه و گیاهان استفاده کنید تا غذا طعم بهتری داشته باشد.
از غذاهای آماده و فراوری شده، فست فود و نوشیدنی های ورزشی دوری کنید.
از مصرف کنسروها خودداری کنید چرا که سرشار از سدیم اند.


۶- شنا کنید
شنا یکی دیگر از ورزش های سبکی است که در دوران حاملگی می توان انجام داد تا از ورم پاها جلوگیری کرد.

تنها مقداری شنا کردن در استخر باعث می شود گردش مایعات در بدن تان افزایش پیدا کند و فشار ملایمی که آب به بدن وارد می کند مایعات اضافی درون بافت ها را به درون رگ ها می فرستد. به علاوه شنا کردن باعث می شود فشار از روی پاها برداشته شود و درد کمر و پاها کمتر شود. شنا برای بدن تان ضرری ندارد و معمولا شنا کردن در همه ماه های حاملگی، درست تا زمانی که بچه به دنیا بیاید، مشکلی ندارد.

۷- یوگا کنید
یوگا پیش از زایمان به افزایش گردش خون در بدن و جلوگیری از جمع شدن مایعات در بافت ها کمک می کند. به علاوه یوگا ماهیچه های پا را قوی می کند و با این کار باعث می شود توانایی ماهیچه ها در بیرون راندن مایعات اضافی جمع شده در پاها بیشتر شود.

به غیر از نقشی که در کاهش ورم دارد، یوگا، فشار خون را کاهش میدهد، خواب را بهبود می بخشد، و درد کمر را کاهش می دهد.

۸- غذاهای سرشار از پتاسیم بخورید
پتاسیم سدیم اضافی را از بدن خارج می کند و نسبت آب به نمک در بدن را در حدی متعادل نگه می دارد.

سدیم باعث احتباس آب در بافت های بدن می شود، پس خوردن غذاهایی که سرشار از پتاسیم هستند به کاهش ورم پاها کمک می کند. غذاهایی که سرشار از پتاسیم اند شامل: موز، آووکادو، انجیر، کرفس، جعفری، کیوی، اسفناج، گوجه آفتاب خشک، کلم، کاسنی، کنگر فرنگی و آب آلو هستند.

۹- منیزیم بیشتری مصرف کنید

در بسیاری از موارد احتباس آب در بدن و ورم بافت ها نتیجه کمبود منیزیم بدن است. واضح است که در چنین مواردی مصرف منیزیم می تواند به بهبود وضعیت پیش آمده کمک کند. مصرف روزانه ۲۰ تا ۴۰۰ میلی گرم منیزیم می تواند به کاهش ورم پاها در طول حامگی کمک کند. غذاهای سرشار از منیزیم شامل: بادام، توفو، بادام زمینی، شکلات تلخ، تخمه کدو، بروکلی و آووکادو است.

رژیم غذایی سرشار از منیزیم می تواند به فشار خون بالا را هم پایین آورد. مصرف منیزم به جلوگیری از زایمان پیش از موعد هم کمک می کند.

۱۰- به مقدار کافی آب بنوشید
در اکثر موارد ورم پاها در طول حاملگی در نتیجه متعادل نبودن نسبت نمک به آب در درون بدن است. این عدم تعادل باعث بالا رفتن درجه حرارت بدن و احساس گرمای شدید در بیشتر مواقع می شود. اگر ورم به علت کم آبی باشد نوشیدن آب کافی باعث می شود مایعات اضافی از پاها خارج شوند و کلیه ها به خوبی کار کنند. پس هر روز به میزان مناسب آب بنوشید.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar