فوت و فن/ همه ما می‌دانیم که سبزیجات بخش مهمی از یک برنامه غذایی سالم را تشکیل می‌دهند. روزانه شما به مصرف مقادیر متفاوتی از میوه و سبزیجات در برنامه غذایی خود نیاز دارید.
سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که احتمال خطر بیماری‌های قلبی و انواع سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. اما اگر شما از آن دسته افراد باشید که علاقه‌ای به سبزیجات ندارند، تکلیف چیست؟
شاید شما جز کسانی باشید که در کودکی علاقه‌ای به خوردن انواع میوه و سبزیجات نداشته‌اید و اکنون در بزرگسالی نیز این مشکل همچنان با شماست. برای حل این مسئله به تلاش بیشتری نیاز دارید تا با پیروی از راهکارهای زیر میزان میوه و سبزیجات مورد نیاز را به بدن خود برسانید و طبق یک برنامه غذایی سالم پیش بروید.

ترفندی برای خوردن سبزیجات به کار ببرید.
سعی کنید با استفاده از آبمیوه‌گیری‌های برقی یا دستگاه‌های غذاساز انواع سبزیجات را آبگیری کنید. شما می‌توانید هر نوع از سبزیجات را به صورت پوره درآورید و مصرف کنید یا آب حاصل از آن را مثل آبمیوه صرف کنید. یا پوره سبزیجات را در انواع دستورالعمل‌های غذایی بگنجانید. بسیاری از مادرانی که از اضافه کردن سبزیجات به غذای فرزند خود مأیوس شده‌اند، با پوره کردن هویج، گل کلم و بروکلی و افزودن این ترکیب به سس پاستا، اطمینان خواهند داشت که میزان سبزیجات مورد نیاز به غذای فرزندشان راه پیدا کرده است. همچنین، شما می‌توانید انواع سبزیجات را به صورت قطعه‌قطعه یا رنده‌شده در کنار انواع گوشت و کباب همراه با نان سرو کنید.

میوه‌های تازه مصرف کنید.
مقدار میوه‌ای که در روز مصرف می‌کنید را دو برابر کنید. برش‌های پرتقال یا توت فرنگی به سالاد خود اضافه کنید. انواع توت و موز را در وعده صبحانه خود بگنجانید. برش‌های گلابی یا سیب را در کنار کره بادام زمینی میل کنید. بستنی را با تکه‌های هلو یا آناناس ترکیب و صرف کنید. آب میوه‌های تازه و طبیعی را جایگزین لیموناد یا انواع نوشیدنی‌های دیگر کنید.

انواع حبوبات را در برنامه خود داشته باشید.
انواع حبوبات جایگزین خوبی برای سبزیجات هستند. حبوبات به دلیل داشتن منابع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها، بخش ضروری و حذف‌نشدنی برنامه‌های غذایی را تشکیل می‌دهند. بنابراین، سعی کنید در برنامه‌های غذایی خود انواع حبوبات را نیز داشته باشید.

برای یک بار هم که شده امتحان کنید.
بسیاری از کسانی که تمایلی به خوردن سبزیجات ندارند همچنان سیب‌زمینی را با پخت در مدل‌های مختلف می‌پسندند. سیب‌زمینی را به روش‌های متنوعی مثل پخته، بخارپز، پوره و کبابی می‌توان سرو کرد. پیاز و فلفل دلمه‌ای هم سبزیجات دیگری هستند که حتی در میان افرادی که علاقه به خوردن سبزیجات ندارند طرفدار دارند. فلفل دلمه‌ای های سبز، قرمز، و زرد را به صورت برش‌های ریز یا قطعات کوچک خرد کنید و در کنار پیتزا صرف کنید. برش‌های پیاز قرمز یا سفید را هم می‌توانید در کنار غذاهای مختلف سرو کنید. برش‌های نازک قارچ و هویج را همراه با پیاز و کاهو به ساندویچ خود بیفزایید. برای تردتر کردن طعم ساندویچ می‌توانید تکه‌های نازک خیار را هم اضافه کنید.

سبزیجات را به صورت تازه مصرف کنید
زمانه مراجعه به فروشگاه‌های مواد غذایی، به سراغ سبزیجات تازه بروید. سبزیجات یخ‌زده یا کنسروشده برای دریافت آنچه بدن به آن نیاز دارد انتخاب‌های خوبی نخواهند بود. از طرفی ممکن است زمان خوردن میوه‌ها و سبزیجات به صورت تازه، متوجه شوید آن طور هم که تصور می‌کردید به خوردن آنها بی‌میل نیستید. ترکیب سبزیجات تازه و پنیر در کنار بسیاری از غذاها مانند ماکارونی طعمی فوق العاده به غذا خواهند افزود که ممکن است ذائقه حتی آن دسته از افراد که علاقه‌ای به خوردن سبزیجات ندارند را ارضا کند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar