باشگاه خبرنگاران/ علی قربانی فوق تخصص گفتار درمانی و رئیس انجمن علمی گفتار درمانی ایران گفت: بیماری شکاف لب و کام یک نوع اختلال مادرزادی است که براثر مسائل ژنتیکی، جنینی و رادیولوژی ایجاد می شود و پزشکان علت اصلی آن را رشد ناقص اعضای بدن در هنگام تشکیل جنین در داخل رحم مادر عنوان می کنند.

بروز مشکلات تنفسی و آسیب‌های اجتماعی بر اثر بیماری شکاف لب و کام
وی ادامه داد: حوزه دهان و بینی از یک ساختمان دو طبقه تشکیل شده است، عارضه شکاف لب و کام با اتصال این دو حفره به هم سبب بروز اختلالات تغذیه‌ای، تنفسی و به خصوص گفتاری و کودکان می‌شود.
وی ادامه داد: این بیماری به صورت مادرزادی و ژنتیک است و باعث بروز مشکلاتی در تغذیه کودکان می‌شود، زیرا در هنگام غذا خوردن مواد غذایی به جای مری از بینی کودک به دلیل باز بودن حفره بینی و دهان خارج می‌شود.
قربانی اضافه کرد: شکاف لب و کام بد شکلی چهره را به همراه خود دارد و بیمار اغلب به صورت تو دماغی صحبت می کند و اصواتی که از دهانش خارج می شود کاملا نامفهوم است.
قربانی گفت: تلفظ نامفهوم کلمات در بیماران مبتلا به عارضه شکاف لب و کام باعث ایجاد تنش بین کودک با دیگران و حتی خانواده‌اش می‌شود و در نتیجه منجر به کاهش ارتباط کودکان با دیگران و سرخوردگی آنها در جامعه می‌شود.
رئیس انجمن علمی گفتار درمانی ایران ادامه داد: عملکرد ساختمان اندام‌های گویایی به وسیله گروه گفتار درمانی درست می‌شود و این گروه در کنار تیم‌های جراحی تخصصی فک و دهان می‌توانند عارضه شکاف لب و کام را در کودکان درست کنند.
قربانی یادآور شد: در بیماری شکاف لب و کام باید همه تیم‌های پزشکی به صورت هماهنگ با یکدیگر اقدام به درمان این عارضه کنند تا میزان اثربخشی درمان ارتقا پیدا کند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar