باشگاه خبرنگاران/ والدین دختری ۱۱ هفته‌ای به نام ساپیر (Sapphire) صبح هنگام پس از بیدارشدن از خواب متوجه از کار افتادن قلب نوزاد خود شدند و با وجود رساندن نوزاد به بیمارستان و انجام CPR به وسیله والدین و تیم پزشکی کودک جان خود را از دست داد بود.

برادر دوقلوی این نوزاد سالم است، اما دختر خانواده در طول شب با قطع تنفس دچار سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شده است.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد سبب مرگ حدود ۳۰۰ کودک در انگلستان و ۳۵۰۰ نوزاد همه ساله در کشورآمریکا می‌شود.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد معمولاً در ۶ ماه اول زندگی نوزاد رخ می‌دهد، علت این بیماری ناشناخته است، اما در نوزادانی که با وزن کم یا نارس به دنیا می‌آیند بیشتر مشاهده می‌شود.

از جمله علت‌های بروز SIDS می‌توان آلودگی هوا و استعمال مواد دخانی به وسیله والدین، قرار دادن نوزاد به همراه والدین در تخت خواب آنها، قرار گرفتن ملحفه، لباس و پتو برروی صورت و مجاری تنفسی نوزاد و سابقه ابتلای نوزاد به بیماری‌های تنفسی را نام برد.

برای جلوگیری از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، فرزندان خود را بر روی تخت‌های جداگانه مخصوص آن‌ها بخوابانید، لبه‌های لحاف، پتو یا روانداز نوزاد را به زیر تشک او منتقل کنید تا در زمان استراحت شما با حرکت نوزاد بر روی مجاری تنفسی او قرار نگیرد، همچنین از عطر و ادوکلن و سایر افشانه‌ها استفاده نکنید، زیرا می‌تواند سبب تحریک مجاری تنفسی نوزاد شود.

اتاقی که نوزاد در آن قرار دارد را هر روز گردگیری کنید تا نوزاد در معرض مواد آلوده کمتری قرار بگیرد، با کفش بیرون هرگز وارد اتاق نوزاد نشوید و پیش از در آغوش گرفتن نوزاد دست‌های خود را به دقت بشویید.

نوزاد خود را در شش ماهه اول تولد دراتاق خواب خودتان قراردهید تا درصورت بروز هرگونه وضعیت اضطراری به سرعت آگاه شوید.

تغذیه نوزاد با شیر مادر می‌تواند خطر ابتلا به این سندرم مرگبار را تا حد زیادی کاهش دهد؛ همچنین در صورت شیردهی به نوزاد در شب با شیرمادر یا شیر خشک حتماً بر روی یک صندلی بنشینید و اندکی آب بنوشید تا حالت خواب آلودگی شما کامل برطرف شود و با هوشیاری کامل به نوزاد شیر بدهید پس از اتمام شیردهی بلافاصله نوزاد را نخوابانید بلکه مدتی او را در آغوش بگیرید تا مانع از بازگشت شیر به مری کودک شوید.

در زمان خواب نوزاد بر روی سر او کلاه یا هیچ نوع پوششی قرار ندهید، زیرا امکان دارد در زمان خواب سبب بسته شدن مجاری تنفسی و خفگی او شود، گرما یا سرمای شدید هوا نیز می‌تواند در بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد اثر گذار باشد، درجه حرارت مطلوب برای استراحت نوزاد بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی گیراد باید باشد.

از قراردادن انواع اسباب بازی، بالشت و لبه‌های بلند پارچه‌ای در اطراف تخت خواب نوزاد خودداری کنید و اجازه دهید به اندازه کافی فضا برای حرکت داشته باشد، در طول شب به صورت نوبتی با همکاری سایر اعضای خانواده وضعیت سلامت نوزاد را بررسی کنید.

به تازگی در کشور انگلستان برای مبارزه با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، تمامی بیمارستان‌ها موظف به دادن جعبه مخصوص نوزاد به نام Baby Box شده‌اند که مانع از خفگی و بسته شدن مجاری تنفسی نوزاد می‌شود.

برخی از والدین نوزاد را در کنار خود بر روی تختخواب بزرگسال قرار می‌دهند و تاکنون نمونه‌های فراوانی از مرگ نوزادان به دلیل بسته شدن مجاری تنفسی مشاهده شده است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar