نت نوشت/ علت سردردهای سمت چپ سر و جمجمه چیست؟ تقریبا نیمی از جمعیت جهان از سردردهای مختلف رنج می برند. بیشتر این دردها علت ساده ای دارد. خستگی، کم خوابی یا میگرن که شخص معمولا می داند چطور آن را کنترل کند. ولی سردردی که در سمت چپ جمجمه ایجاد می شود نیاز به توجه بیشتری دارد. با نت نوشت امروز همراه ما باشید تا علائم و علت سردردهای سمت چپ سر را بشناسیم.

انواع سردردهای سمت چپ سر

سه نوع سردرد اصلی قسمت سمت چپ سر عبارتند از میگرن ها، سردرهای عصبی یا تنشن Tension و سردردهای خوشه ای یا کلاستر cluster. علت این نوع سردردهای سمت چپ سر معمولا در نتیجه جراحات، بیماری های التهابی، سینوزیت، مصرف بیش از حد دارو و مشکلات عروقی رخ می دهد.

میگرن
یکی از سردردهای سمت چپ سر که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند میگرن است. میگرن به شکل های مختلفی در افراد بروز می کند. ولی به طور کلی با درد اطراف چشم ها و قسمت سمت چپ شروع می شود بعد به شقیقه ها و کل سر می رسد.

میگرن معمولا دارای علائم زیر است:
تغییرات بینایی: تار شدن دید، دیدن ذرات نورانی، خستگی چشم
تهوع و استفراغ: وقتی درد شدیدتر شود شخص احساس تهوع دارد که گاهی به استفراغ هم منجر می شود
سرگیجه: شخص ترجیح می دهد دراز بکشد
حساسیت زیاد به صدا، بو و نور: در مواقع عادی هم افرادی که میگرن دارند کلا به نور، صدا و بو حساس تر هستند ولی موقع سردرد این حساسیت بیشتر و تقریبا غیرقابل تحمل می شود چون درد را تشدید می کنند
بی حسی : شدت درد گاهی باعث می شود تا شخص در بخش هایی بخصوص سمت چپ سر احساس بی حسی کند
میگرن بین ۴ تا ۷۲ ساعت ممکن است طول بکشد. شخص باید مسکن بخورد و در اتاقی تاریک و خنک و بدون صدا استراحت کند. هنوز دقیقا علت سردرد میگرنی مشخص نشده است. ولی آن چه مشخص است تغییراتی در اعصاب و رگ های خونی سر اتفاق می افتد که آن ها را حساس تر و دردناک می کند. آن چه پزشکان متوجه شده اند هنگام سردرد میگرنی عروق و رگ های مغز تنگ تر می شود.

عواملی که باعث تحریک بیشتر میگرن می شود به شرح زیر است:
استرس
بعضی از غذاها مثل پنیر، شکلات و الکل، پرتقال، گردو
زیاد خوابیدن
کم خوابیدن ( افرادی را که میگرن دارند حتی در موقع سلامت به هیچ وجه از خواب بیدار نکنید)
صداهای بسیار بلند
نور زیاد
بوهای قوی مثل عطرها و ادکلن ها و اسپری های تند
الکل و سیگار

سردردهای عصبی
این نوع سردردهای سمت چپ سر که به تنشن Tension هم معروف است بیشتر بر اثر فشارهای عصبی بروز می کند. درد معمولا از پشت چشم چپ شروع می شود و سمت چپ سر را در بر می گیرد. این سردردها به شدت دردهای میگرن نیست و تداوم ندارد. شخص احساس می کند سرش جایی گیر کرده، در عضلات گردن و شانه ها احساس گرفتگی و درد وجود دارد که در صورت عدم درمان درد شدیدتر هم می شود.

علت این گروه از سردردهای سمت چپ سر به شرح زیر است:

استرس
کشش ماهیچه های عضلات گردن و شانه
ضعیف بودن بدن
جراحات های قبلی وارد شده به گردن

سردردهای خوشه ای
این نوع سردردها به ندرت اتفاق می افتد. ولی معمولا درد از چشم سمت چپ شروع شده به شقیقه می رسد. به محض شروع درد در چشم فقط ۵ تا ۱۰ طول می کشد تا کل ناحیه سمت چپ سر را فرا گیرد. علائم دیگری مثل گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، اشک یا قرمزی چشم و عرق کردن صورت از دیگر علائم آن است. در مواردی که درد شدید نیست ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد. ولی اگر درد شدید باشد بین ۴ تا ۱۲ هفته شخص سردرد دارد. به همین دلیل گاهی فرد فکر می کند نوعی آلرژی فصلی دارد. علت این نوع سردرد هم مشخص نیست ولی احتمال داده می شود بخشی در هیپوتالاموس علت این سردردها باشد.

پیشگیری و درمان سردردهای سمت چپ سر
بیشتر سردردها با مسکن هایی که نیاز به نسخه ندارد مثل استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین آرام می گیرد. ولی توجه داشته باشید استفاده زیاد از مسکن ها مضر است. استفاده زیاد از استامینوفن باعث صدمه دیدن کبد می شود. ایبوپروفن و آسپرین برای معده مضر است و در افرادی که معده حساس دارند باعث درد معده و حتی خونریزی می شود. پس بهترین کار پیشگیری و به حداقل رساندن تعداد دفعات و فاصله زمانی سردردها است. سعی کنید بیشتر از درمان های گیاهی استفاده کنید که در نت نوشت هم بارها از آن ها نام برده ایم.

روش های ریلکسیشن

مثل بیشتر بیماری های ناشی از استرس، انجام مراقبه یا روش های آرامش بخش، تنفس های عمیق استرس را کاهش دهید. سعی کنید یاد بگیرید چه طور استرس های محیط کاری را مدیریت کنید.

تغذیه مناسب
از غذاهایی که باعث سردرد می شود و معمولا خود شخص بعد از مدتی می تواند تشخیص بدهید دوری کنید. مثلا مبتلایان به میگرن بهتر است از میان پنیرها بهتر است فقط پنیر فتا مصرف کنند. از گردو و پرتقال در مواقعی که پیش زمینه های سردرد وجود دارد مثل وقتی که کم خوابیده اند، بهتر است استفاده نشود. به طور کلی برای همه سردردها اجتناب از الکل و انواع سیگار و مدیریت استرس راه حل خوبی برای جلوگیری از بروز و تشدید سردردها است.

تغییر سبک زندگی

با بررسی شرایط زندگی و محیط زندگی و کاری تان ببینید چه عواملی باعث بروز، تشدید و کوتاه شدن فاصله بین دردها می شود. سعی کنید این عوامل را از زندگی تان دور کنید. مثلا اگر هر هفته عادت دارید به میهمانی های دروهمی بروید و بعد از یک شب بی خوابی فردا سردرد دارید، حداقل یکی دو هفته را در میهمانی شرکت نکنید. به جای آن یک برنامه پیاده روی، کوه پیمایی، دوچرخه سواری یا رفتن به گردش در طبیعت اختصاص دهید. غذاهای سالم تر بخورید. یاد بگیرید استرس ها و فشارهای زندگی را کنترل کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علاوه بر سردردهای سمت چپ سر علائم دیگری به شرح زیر دارید سریع به پزشک مراجعه کنید:

تب
عرق
تاری دید
سرگیجه
سردردهای ناگهانی در افراد بالای ۵۰ سال
تغییر در نحوه بروز سردرد که پیش از این نداشته اید
بدتر شدن درد حتی با وجود استفاده از مسکن یا برگشت دوباره آن به محض نخوردن مسکن
تغییر در کارکردهای مغزی مثل ضعیف شدن حافظه و عدم تمرکز و مشابه آن. به احتمال زیاد خودتان متوجه می شوید که قبلا این طور نبوده اید
تغییر در شخصیت مثل تحریک پذیری، سوء ظن و یا هر رفتار دیگری که قبلا نداشته اید
سردردهایی که بعد از ضربه به سر بروز می کند
سردردها باعث می شود تا حتی روال زندگی شخص تحت تاثیر قرار گیرد و فعالیت های عادی روزانه اش یا رفتن به محل کار مختل شود. علت سردردهای شما هرچه باشد باید آن ها را بشناسید و با استفاده از این مقاله و تجربه های شخصی تعداد سردردها را به حداقل برسانید. در صورتی که هر نشانه جدید یا جدی مشاهده کردید سریع به پزشک مراجعه کنید.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar