ایسنا/ معاون امور توسعه و پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان‌جنوبی از ارجاع 1635 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک طی 6 ماهه نخست سال در استان خبر داد.
«اعظم احمدی شادمهری» افزود: از این تعداد 728 نفر ازدواج فامیلی داشته و 287 نفر دارای فرزند معلول یا سابقه معلولیت بودند، هم‌چنین 6 مورد سقط قانونی جنین انجام شد.
معاون امور توسعه و پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که 5 مرکز مشاوره ژنتیک در بیرجند و یک مرکز در قائن آماده ارائه خدمت به مراجعه‌کنندگان هستند، تصریح کرد: در این مراکز، همکاران پس از معاینه بالینی، رسم شجره و ارائه مشاوره‌های تخصصی، اقدام تشخیصی(مشخص کردن نوع معلولیت احتمالی) را انجام می‌دهند.
به گفته وی، جامعه هدف، زنان باردار با سن بالای 35 سال، سابقه ازدواج فامیلی، مرده‌زائی، تولد کودک با چهره غیرطبیعی و احتمال ناقلی برای زوجین چون تالاسمی هستند.
معاون امور توسعه پیشگیری با اشاره به این‌که در صورت عدم استطاعت مالی فرد، خدمات برای معلولان و خانواده درجه یک آن‌ها رایگان خواهد بود، خاطرنشان کرد: بهترین زمان برای مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج است.

احمدی شادمهری با تأکید بر این‌که مشاوره ژنتیک با افزایش سطح اطلاعات و آگاهی مردم، نقش موثری را در پیشگیری از بروز معلولیت‌های ژنتیکی و مادرزادی به عهده دارد، گفت: برای هر یک از معلولان حاضر در مراکز تحت نظارت بهزیستی سالانه میلیون‌ها تومان هزینه نگهداری، درمان و توانمندسازی پرداخت می‌شود، بنابراین با جلوگیری از تولد کودکان معلول میلیاردها تومان در یک سال صرفه‌جویی شده است.
وی از سقط 18 جنین معلول در سال 96 با تشخیص متخصصان در استان خبر داد و گفت: اگر این جنین‌ها مورد بررسی و سقط قرار نمی‌گرفتند، اکنون شاهد تولد کودک معلول و گرفتاری هزاران خانواده و میلیاردها تومان هزینه برای جامعه و دولت بودیم.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید