مجله طب اسلامی/ از روایات استفاده می‌شود که هرچه کلیه گرم تر و فعال تر باشد بهتر است. اگر کلیه پرکار باشد جلوی تشکیل سنگ کلیه را می‌گیرد زیرا اجازه ته نشین شدن مواد اضافه را نمی دهد.

اموری به عنوان مسخن کلیه در روایات ذکر شده است.
یعنی درمان برای سردی و کم کاری کلیه است:

گردو
أکْلُ‌ الْجَوْزِ فِی‌ شِدَّهِ الْحَرِّ یُهَیِّجُ الْحَرَّ فِی الْجَوْفِ وَ یُهَیِّجُ الْقُرُوحَ فِی الْجَسَدِ وَ أَکْلُهُ فِی الشِّتَاءِ یُسَخِّنُ الْکُلْیَتَیْنِ وَ یَدْفَعُ الْبَرْد
یعنی خوردن گردو در هوای گرم سبب هیجان گرمی درون است و سبب به وجود آمدن جوش و زخم های چرکی و خونی در بدن می‌شود و خوردن مغز گردو در زمستان کلیه ها را گرم می‌کند و سردی را دفع می‌کند.

هویج
أکْلُ‌ الْجَزَرِ یُسَخِّنُ‌ الْکُلْیَتَیْنِ وَ یُقِیمُ الذَّکَرَ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ وَ کَیْفَ آکُلُهُ وَ لَیْسَ لِی أَسْنَانٌ فَقَالَ مُرِ الْجَارِیَهَ تَسْلُقُهُ وَ کُلْه
یعنی خوردن هویج کلیه ها را گرم می‌کند و سبب نعوذ می‌شود عرض کردم فدایت شود چگونه هویج بخورم درحالیکه دندان ندارم امام فرمود به کنیز بگو آن را آب پز کند و بخور.

انواع هویج
هویج انواعی دارد. هویج فرنگی هیچ خاصیتی ندارد. زردک که در قم وجود دارد اصل هویج است.
هویج صحرائی که به آن شقاقل می‌گویند وجود دارد که به صورت خشک فروخته می‌شود و فوائد درمانی دارد و با آن مربا هم درست می‌کنند.
اصل گرم کردن کلیه و سبب نعوذ شدن برای شقاقل است. در مرحله دوم زردک است. شاید سویق شقاقل هم بشود درست کرد.

نانخواه (زنیان) و مغز گردو
النَّانْخَواهُ‌ وَ الْجَوْزُ یُحْرِقَانِ الْبَوَاسِیرَ وَ یَطْرُدَانِ الرِّیحَ وَ یُحَسِّنَانِ اللَّوْنَ وَ یُخَشِّنَانِ الْمَعِدَهَ وَ یُسَخِّنَانِ الْکُلَى
یعنی زنیان و مغز گردو در صورتیکه جمع شوند بواسیر را می‌سوزانند و باد را طرد می‌کنند و رنگ رخسار را زیبا می‌کنند و معده را زبر می‌کنند و کلیه ها را گرم می‌کند.

ساخت داروی مسخن
از روایات استفاده می‌شود که هرچه کلیه گرم تر و فعال تر باشد بهتر است. اگر کلیه پرکار باشد جلوی تشکیل سنگ کلیه را می‌گیرد زیرا اجازه ته نشین شدن مواد اضافه را نمی دهد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید