خبرگزاری دانشجو/ تداخل دارویی در بعضی موارد می تواند بسیار مضر باشد و این مسئله می تواند در مسائل مختلفی خود را نشان دهد. اولا ممکن است یک دارو اثر بخشی باقی دارو ها را برای شما کمتر کند، به عنوان مثال قرص جلوگیری از بارداری اثر بخشی آنتی بیوتیک ها را کمتر می کند. در بعضی موارد دیده شده یکسری از مواد خوراکی با دارو ها تداخل پیدا می کند مانند مصرف همزمان شیر و آنتی بیوتیک ها که به هیچ وجه توصیه نمی شود. البته جالب است بدانید که ما تداخل دارویی مفید هم داریم و این به این معنا است که یکسری از دارو ها می توانند به اثر بخشی هم کمک شایانی کنند.

تداخل دارویی
معنی تداخل دارویی این است که مصرف همزمان دو دارو برای ما عوارض ناخواسته ای را در پی داشته اند. این تداخل می تواند در دارو هایی که پزشک تجویز کرده است یا دارو هایی که صورت خودسرانه مصرف می کنیم و حتی در دارو های گیاهی یا مکمل های ویتامینی به وجود بیاید. تداخل دارویی در بسیاری از موارد می تواند بسیار خطرناک باشد تا جایی که حتی منجر به مرگ بیمار شود، از این رو در مصرف دارو ها دقت لازم را به خرج دهید یا به عنوان مثال وقتی به پزشک مراجعه می کنید و ایشان دارو های جدیدی را برای شما تجویز می کنند بهتر است لیستی از دارو های مصرفی خود را به ایشان بدهید تا تداخل دارویی را برای تجویز داروهای جدید در نظر بگیرند.

قرص زینک
قرص زینک یا همان قرص روی که در ایران با نام زینک پلاس شناخته می شود، در واقع یک مکمل غذایی است که حاوی مقادیر زیادی روی و ویتامین ب و ث است. طبق تحقیقات انجام شده تقریبا 75 درصد مردم جهان به کمبود این عنصر دچار هستند و دلیل بسیاری از ریزش های مو و بیماری های پوستی کمبود این عنصر است. نمونه های مختلفی از این قرص در بازار ایران موجود می باشد. البته این مکمل به شکل ژل، کپسول و شربت در بازار موجود می باشد. به یاد داشته باشید یک تداخل دارویی که زینک ممکن است ایجاد کند با قرص آهن است.

قرص آهن
زمانی که آهن خون شما بسیار پایین باشد بالا آوردن میزان آهن تنها با رژیم غذایی بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن می باشد. در این مواقع پزشک اصولا قرص آهن را تجویز می کند، چرا که قرص های آهن دارای مقادیر خیلی بیشتری آهن می باشند از این رو خیلی سریع تر کمبود آهن بدن شما را جبران می کنند. بدن ما از آهن برای ساخت هموگلوبین خون استفاده می کند. آهن برای قدرت عضله های بدن و همینطور بالا بردن سطح انرژی و عملکرد بهتر ذهن اهمیت دارد. زمانی که آهن خون کم می شود میزان هموگلوبین خون نیز کاهش می یابد و این به خودی خود موجب کم خونی می شود. به یاد داشته باشید مصرف همزمان زینک و آهن ممکن است تداخل دارویی ایجاد کند.

تداخل دارویی آهن و زینک
همانطور که بیشتر نیز به این مسئله اشاره داشته ایم مصرف همزمان زینک و آهن می تواند تداخل دارویی را در پی داشته باشد، از این رو از مصرف همزمان این دو دارو باهم بپرهیزید.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید