باشگاه خبرنگاران/ به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، لثه های سالم معمولا دارای رنگ صورتی هستند و اگر از رنگ صورتی در آن ها خبری نباشد باید به سالم بودن آن ها شک کنید. اما مطلبی که امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد درباره آن بحث کند پاسخ به سوال زیر است:
پس پیشنهاد می کنیم اگر در این مورد اطلاعاتی ندارید، حتما مطلب پیش رو را مطالعه کنید.

لثه سالم چه شکلی است؟
لثه (Gums) بافتی است که در غشاء مخاطی و بالای آرواره درون دهان قرار گرفته و در زبان فارسی به بَج یا بُج شهرت دارد.
رنگ لثه سالم باید حتما صورتی باشد و اگر لثه‌ای رنگ صورتی به سمت قرمز پررنگ یا بنفش داشته باشد، نشان‌دهنده این است که لثه دچار مشکل شده است. حتی اگر لثه از رنگ طبیعی‌اش کم‌رنگ‌تر شود بازهم نشان‌دهنده مشکل است که در اغلب موارد نشانه کم‌خونی در افراد است.
چه بیماری هایی از روی لثه ها قابل تشخیص اند؟
با مشاهده لثه‌ها می‌توانید وضعیت سلامت بدن خود را بررسی کنید. برخی از بیماری‌ها را می‌توان با بررسی کردن لثه‌ها تشخیص داد و خیلی سریع برای درمان آن‌ها اقدام کرد.
صحبت درباره سلامت لثه ممکن است در ابتدا موضوعی نه چندان مهم به نظر برسد، که توجهات را به سوی خود جلب نمی‌کند، اما به واقع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما هر روز دهان خود را مشاهده می‌کنید و احتمالا از این که سلامت لثه‌های شما در چه سطحی قرار دارند، آگاه نیستید.
بنابر گزارش اخیر مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا تقریبا نیمی از افراد ۳۰ ساله و پیرتر به شکلی از بیماری پریودنتال (لثه) مبتلا هستند.
این بیماری زمانی شکل می‌گیرد که باکتری‌ها لثه‌ها و استخوان‌های پشتیبان دندان‌ها را عفونی می‌سازند. بیماری لثه مشکل ساده‌ای نیست و در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند حتی به از دست دادن دندان منجر شود.
به گفته آری موسکویتز، متخصص دندانپزشکی، مردم اغلب علائم لثه‌های ناسالم را به موارد دیگری مانند استفاده نادرست از نخ دندان ربط می‌دهند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید