بهداشت نیوز/ خبرنگار ما گفتگویی اختصاصی با دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت انجام داده و وضعیت تغذیه ی توزیع شده در مدارس را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نظارت بر بوفه مدارس
دکتر عبداللهی در ابتدا گفت: یکی از وظایف کارشناسان بهداشت محیط و تغذیه در پایش ها و نظارت های دوره ای خود، بازدید و نظارت بر محیط بهداشتی بوفه مدارس و اقلامی است که به دانش آموزان توزیع می کنند. از والدین، دانش آموزان و مسئولین مدرسه هم خواسته ایم که موارد تخلف را به وزارت بهداشت و آموزش و پرورش اطلاع دهند که سریعا مورد بررسی قرار دهیم.

وی اضافه کرد: کارشناسان تغذیه ی ما در مراکز جامعه سلامت در هر منطقه، جلسات آموزشی را برای والدین، دانش آموزان، مسئولین بوفه و مراقبین بهداشت مدارس برگزار می کنند و در مورد تغذیه ی سالم و اینکه دانش آموزان چه تغذیه ای را باید به مدرسه بیاورند حرف می زنند.

او در اینباره ادامه داد: آیین نامه ای را به مدارس داده ایم که اقلام خوراکی مجاز و غیرمجاز در آن آمده و باید در جایی از مدرسه نصب شود که در معرض دید همگان قرار گیرد. از طرفی لیست اقلام مجاز که باید در بوفه مدارس ارائه شود هر سال بازنگری می شود. این بازنگری براساس این است که ببینیم الگوی مصرف دانش آموزان به چه صورت است.

چاقی و اضافه وزن در دانش آموزان

دکتر عبداللهی گفت: متأسفانه وقتی می بینیم اضافه وزن و چاقی در دانش آموزان شیوع پیدا کرده بنابراین می گوییم در بوفه نباید اقلام غیرمجاز مثل نوشابه گازدار و آبمیوه های با قند افزودنی، چیپس و پفک، سوسیس و کالباس و سالاد اولویه توزیع شود. منطق ما هم این است که این ها حاوی قند و نمک و چربی ترانس بالا بوده و سه عامل خطر برای ابتلای دانش آموزان به چاقی و فشار خون و کبد چرب می باشند.

بچه ها کمتر میوه مصرف می کنند

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به اقلام خوراکی مجاز در بوفه مدارس نیز اشاره کرد: آبمیوه های پاکتی که قند افزودنی ندارد، دوغ بدون گاز و کم نمک، شیر و ماست های تک نفره ی پاکتی و پاستوریزه، خشکبار در بسته بندی های بهداشتی، لقمه های سالم نان و پنیر با رعایت کامل اصول بهداشتی، غذاهای پخته مثل سوپ، حلیم، آش، عدسی و شله زرد در ظروف یکبار مصرف و کاملا بهداشتی. البته این غذاها نیز باید کم نمک، کم چرب و کم شیرین باشند.

وی افزود: متأسفانه بچه ها کمتر میوه مصرف می کنند و برای ترویج فرهنگ مصرف میوه که یک میان وعده سالم است، بوفه ها می توانند در بسته بندی یک نفره یک عدد میوه مثل سیب، پرتقال، سیب و موز شسته شده و تمیز ارائه دهند.

توزیع اقلام خوراکی غیرمجاز در برخی مدارس
دکتر زهرا عبداللهی با بیان اینکه هنوز آیین نامه ارائه شده برای توزیع اقلام مجاز در همه مدارس به طور کامل رعایت نمی شود، گفت: توزیع اقلام خوراکی در مدراس نسبت به سابق بهتر شده است. از طرفی یکی از آموزش هایی که کارشناسان ما در مدارس به والدین می دهند این است که برای تغذیه ی فرزندتان در مدرسه یک لقمه و یک تغذیه سالم تهیه کنید.

او خاطر نشان کرد: حتی در مهدکودک ها هم به مربیان مهد آموزش داده شده که به مادران بگویند که برای تغذیه روزانه ی فرزندتان یک تغذیه سالم در نظر بگیرند. علاوه براین مراقبین بهداشت مدارس هر روز تغذیه بچه ها را کنترل می کنند و اگر ببینند که دانش آموزی اقلام غیرمجاز به مدرسه آورده، اجازه مصرف آن را نمی دهند.

فرهنگ مصرف غذای سالم
دکتر عبداللهی تأکید کرد: آموزش های ما برای بچه ها و والدین باید در خانواده، مدارس و رسانه مستمر باشد چون تغییر رفتار نیاز به زمان دارد. چون وقتی به بچه می گوییم تو نباید تنقلات شور، شیرین و چرب بخوری و برایت مضر است، اهمیت مصرف غذای سالم باید برایش فرهنگ سازی شود چون در غیراینصورت وقتی از مدرسه بیرون بیاید به مغازه رفته و خوراکی ناسالم می خرد.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از برنامه های آموزشی ما برای ترویج تغذیه صحیح در مدارس، برگزاری زنگ صبحانه و میان وعده سالم در مدارس است که بچه ها با تغذیه سالم آشنا شوند. خوشبختانه این طرح در بسیاری مدارس اجرا می شود و موفقیت آمیز هم بوده.

سالاد اولویه فساپذیر است/ اقلام خوراکی سالم برای دانش آموزان

دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال خبرنگار در رابطه با اینکه چه توصیه ای برای والدین در خصوص تهیه ی تغذیه سالم برای دانش آموزان دارید، گفت: برخی مواد غذایی چون سالاد اولویه و کتلت فساد پذیر است و و اگر سریع مصرف نشوند باعث مسمومیت و بیمار ی خواهند شد خصوصا در اوقات گرم سال، بنابراین از والدین می خواهیم از تهیه این نوع غذاها برای تغذیه ی فرزندشان در مدرسه پرهیز کنند.

وی در اینباره افزود: بهتر است اقلام خوراکی خشک مثل لقمه نان و پنیر، نان و تخم مرغ (البته نه در اوقات گرم) شیر مدت دار، میوه کامل و شسته شده و قابل پوست گیری مثل سیب و موز را در کیف فرزندانشان بگذارند. نکته مهم در مورد میوه هم این است که مادران میوه را خرد می کنند و داخل ظرف می گذارند و این کار اشتباه است چون ویتامین های خود را از دست می دهند.

گفتگو: مشکات سخاوتی
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید