فردا/ تاریخچه ماساژ به دوران حتی قبل از تمدن‌های باستان برمی‌گردد و شواهدی دال بر استفاده از ماساژ در بیشتر این تمدن‌ها، مانند چین، تمدن دره ایندوس، تمدن بین‌النهرین، مصر باستان، و یونان به چشم می‌خورد. به نقل از بانوی شهر شواهد اولین استفاده از ماساژ در آرامگاه Akmanthor، یافت شده است که یک پزشک در مصر باستان بود و مربوط به حدود ۲۳۳۰ سال قبل از میلاد است. از این رو، کاملاً احتمال آن می‌رود که ماساژ بخشی از سیستم مراقبت‌های بهداشتی ما از دوران باستان تاکنون بوده است.

چینیان باستان کاملاً بر هنر ماساژ مسلط بودند. متون متعدد در مورد هنر و تکنیک ماساژ در چین وجود دارد.

در همان زمان در هند، طب آیورودا توسعه یافت و ماساژ بعنوان یک فعالیت روزانه، و همچنین، در روش‌های درمانی پزشکی، مورد تأکید قرار گرفت. آنگونه که در متون چاراک سامهیتا و سوشروت سامهیتا آمده است، بسیاری از بیماری‌های پوستی با ماساژ و اتخاذ یک رژیم غذایی محدود درمان می‌شدند.

روغن‌های ماساژ برای ماساژ‌های خاص
صد‌ها روش ماساژ در سراسر دنیا وجود دارد. این روش‌ها ممکن است نیازمند یک روغن ماساژ خاص باشند تا اثر درمانی خود را ایفا کنند.

اکیوپرشر یا طب فشاری (Acupressure): در این روش از روغن اسطوخودوس در روغن حامل برای ماساژ دادن نقاط فشار استفاده می‌شود.

ماساژ آنما (Anma): تکنیک ماساژ ژاپنی که به هیچ روغنی نیاز ندارد.

ماساژ Balinese: در این روش به روغن‌های اسانسی خالص برای ماساژ نیاز است.

بنابراین، از تنوع روغن‌های ماساژ می‌توان در تکنیک‌های ویژه ماساژ بهره گرفت. برخی از روغن‌ها بسیار مناسب هستند و بهتر از از روغن‌هایی استفاده کرد که با روش ماساژ سازگار هستند. از طرفی، باید دانست که بسیاری از روش‌های ماساژ به روغن نیاز ندارند.

چه کسی باید از روغن‌های ماساژ استفاده کند
اگرچه بطور کلی، ماساژ با استفاده از روغن کاملاً بی‌خطر است، اما برای برخی از افراد می‌تواند خطرآفرین باشد.

بیماری قلبی: افراد دارای بیماری‌های قلبی و مشکلات عروقی باید از روغن‌های ماساژ اجتناب کنند؛ چراکه سرشار از چربی هستند.

نارسایی کلیه: افراد دیالیزی نباید از این روغن‌ها در ماساژ استفاده کنند.

سرطان: اگر از سرطان رنج می‌برید، از ماساژ اجتناب کنید؛ چراکه ممکن است بافت‌های شکننده در اطراف بافت‌های سرطانی را از بین ببرد.

اختلالات خونریزی: بسیاری از روغن‌ها خواص ضد انعقادی دارند. افرادی که به دلیل ابتلا به یک اختلال در معرض خطر خونریزی‌های غیرعادی قرار دارند، باید از ماساژ با روغن اجتناب کنند. مگر اینکه روغن هیچ خاصیت ضد انعقادی نداشته باشد.

چگونه روغن‌های گیاهی ماساژ را در خانه تهیه کنیم؟
شما می‌توانید روغن ماساژ رایحه درمانی خود را در خانه تهیه کنید. این کار ساده و آسان است و همه از عهده آن برمی‌آیند. تنها چیزی که نیاز است، دانش پایه در مورد روغن‌های اسانسی، روغن‌های حامل، نوع روغن آروماتراپی مورد استفاد است، و اینکه آیا روغن قرار است برای رفع خستگی ذهنی مورد استفاده قرار گیرد یا رفع استرس فیزیکی.

فرایند تهیه روغن ماساژ خانگی روغن حامل- ۴ اونس
روغن اسانسی ۴ الی ۱۵ قطره به ازای روغن اسانسی. روغن‌های اسانسی یا طبیعی قوی مانند اکالیپتوس تنها به چند قطره نیاز دارند. روغن‌های کمتر قوی را می‌توان به میزان متوسط اضافه کرد.

اگر به روغن اسانسی طبیعی خالص دسترسی ندارید، می‌تواند مستقیماً از گیاهان استفاده کنید. مانند روغن ماساژ رزماری.

۴ اونس روغن حامل در یک لیوان آب

گیاه خرد شده یا ادویه آسیاب شده را به این روغن اضافه کنید.

بگذارید ۱ روز زیر آفتاب بماند.

روغن گیاهی شما آماده است. از روغن‌هایی که زیر نور آفتاب فاسد و یا بدبو می‌شوند، اجتناب کنید. روغن‌هایی مانند روغن نارگیل زیر نور آفتاب نیز مقاوم هستند.

بعضی از روغن‌های ماساژ معروف ترو در دسترس‌تر هستند. بعضی‌ها هم خاص‌تر با خواص عالی هستند.

انواع روغن ماساژ
۱) روغن جوجوبا

روغن جوجوبا برای افرادی که دارای مشکلات پوستی و آکنه هستند، واقعاً یک معجزه است. روغن جوجوبا شبیه به سبوم انسان است. در نتیجه، چربی کمی دارد. این روغن ممکن برای ماساژ چندان عالی نباشد، اما برای افرادی که آکنه دارند، فوق‌العاده است. روغن جوجوبا اصلاً کومدوژنیک نیست و به هیچ عنوان مسدود کننده منافذ پوستی به شمار نمی‌آید.

۲) روغن هسته زردآلو

بسیار شبیه به روغن بادام، اما گرانتر است.

۳) روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان روغنی نسبتاً ارزان است که می‌توان برای ماساژ بدن از آن استفاده کرد. این روغن به خوبی روی پوست جریان پیدا می‌کند و تقریباً غلیظ است. روغن آفتابگردان برای ایجاد کشش توسط دستها، که در ماساژ کایروپراکتیک بسیار مهم است، مناسب است.

۴) روغن جوانه گندم

روغن جوانه گندم غلیظ و چسبناک است و از این رو، برای ماساژ مناسب نیست. اما، اضافه کردن مقداری روغن نارگیل، و یا روغن هسته انگور آن را تبدیل به روغنی مناسب برای ماساژ می‌کند. روغن جوانه گندم را غالباً همراه با روغن دانه گل سرخ استفاده می‌کنند.

روغن دانه گل سرخ و جوانه گندم، یک ترکیب آنتی‌آکسیدانی قوی تشکیل می‌دهند که از پوست در برابر تمام انواع رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. روغن جوانه گندم بهترین منبع ویتامین E. است.

۵) روغن خردل
روغن خردل نیز می‌تواند بعنوان روغن ماساژ مورد استفاده قرار گیرد. این روغن بوی تندی دارد و استفاده از آن در هند بسیار رایج است.

دیگر روغن‌های ماساژ
اگر کمی کنجکاوتر هستید، این روغن‌ها را برای ماساژ امتحان کنید.

۶) روغن آوکادو

روغن آوکادو یک روغن غلیظ به رنگ زرد است. یک روغن خاص آوکادو وجود دارد که Hass نام دارد و به رنگ سبز روشن است. این روغن سرشار از کلروفیل و رنگدانه‌های کاروتنوئید است. روغن آوکادو برای ماساژ صورت و درمان با استفاده از روغن گرم بسیار عالی است.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید