ایرنا/ دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به اینکه بیشتر کمردردها نیاز به درمان جراحی ندارند، گفت: از طریق تغییر سبک زندگی و انجام ورزش‌های منظم می توان از ابتلا به کمردرد پیشگیری کرد.
دبیرخانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران پروفسور سیدمحمدجوادمرتضوی افزود: کمردرد یکی از بیماری‌های شایع است که همه افراد در جهان ممکن است حداقل یک‌بار آن را تجربه کنند؛ این بیماری دلایل مختلفی داشته و انواع متفاوتی را شامل می‌شود اما در اکثر مواقع می‌توان با روش‌های غیرجراحی نسبت به درمان کمردرد اقدام کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در بیشتر مواقع می‌توان با استفاده از تغییر سبک زندگی و انجام ورزش های منظم که سبب قوی شدن عضلات اطراف شکم و ستون فقرات می‌شوند، کمردرد را درمان کرد.

مرتضوی با اشاره به اینکه فشار بیش از حد به کمر می‌تواند سبب کمردرد شود، گفت: اکثر کسانی که به علت کمردرد به پزشک مراجعه می‌کنند با انجام مراقبت‌های لازم می توان وضعیت آنها را بهبود داد و تعداد کمی نیاز به درمان‌های جراحی دارند.

وی در پاسخ به اینکه درمان کمردرد با کمک طب سنتی چقدر امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: در صورتی‌ که طب سنتی بر اساس منابع علمی باشد، می تواند موثر واقع شود.

دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران در مورد دیسک‌کمر نیز گفت: یکی از علل کمردرد دیسک کمر است؛ بر اساس اینکه دیسک کمر چگونه روی عناصر عصبی فشار وارد کند و اینکه دقیقاً کجا باشد، درمان های آن متفاوت است اما به طور کلی در همه موارد درمان آن به جز موارد خاص، «غیر جراحی» است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید