مجله ایلیاد/ دانشمندان طی آنالیزهایی که انجام داده‌اند دریافته‌اند که دویدن به هر میزان می‌تواند خطر مرگ در اثر همه‌ی دلایل را به میزان زیادی کاهش دهد. نتایج این یافته‌ها در مجله‌ی آنلاین British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.
محققین اذعان دارند که اگر مردم در طول روز بیشتر بدوند، بدون توجه به سرعت و میزان دویدن می‌توان اطمینان حاصل کرد که در سلامت و میانگین طول عمر افراد جامعه، بهبودهایی حاصل می‌شود. با این حال آن‌ها نمی‌دانند که چرا دویدن، مرگ در اثر همه‌ی دلایل به‌خصوص بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد.

تا کنون مشخص نبود که میزان دویدن باید چقدر باشد تا بتوان از مزایای آن بهره برد و همچنین مشخص نبود که آیا بالا بردن میزان دویدن باعث بیشتر شدن مزایای آن می‌شود یا خیر؟ برای درک این موضوعات محققین به بررسی مقالات چاپ شده، پوسترهای ارائه شده در همایش‌ها و پایان‌نامه‌های دکتری در این زمینه پرداخته‌اند و ارتباط بین دویدن و مرگ ناشی از همه‌ی دلایل، مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ ناشی از سرطان را بررسی کرده‌اند.

در ۱۴ مطالعه‌ای که محققین انتخاب کردند، سلامت ۲۳۲،۱۴۹ نفر انسان بین ۵.۵ تا ۳۳۵ مورد بررسی قرار گرفته بود. از این افراد حدود ۲۶ هزار نفر در زمان انجام این مطالعه مُرده بودند. بررسی داده‌ها نشان داد که دویدن به هر میزان باعث کاهش ۲۷ درصدی مرگ ناشی از همه‌ی دلایل در زنان و مردان شده است. همچنین دویدن باعث کاهش ۳۰ درصدی مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و کاهش ۲۳ درصدی مرگ ناشی از سرطان شده است.

حتی دویدن یک بار در هفته و هر بار ۵۰ دقیقه با سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت نیز تاثیرات زیادی بر سلامت و طول عمر داشته است. بنابراین برای افرادی که می‌خواهند ورزش کنند و وقت کافی برای آن ندارند، دویدن می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

بررسی‌های دانشمندان نشان داده است که بالا بردن میزان دویدن باعث افزایش مزایای آن نشده است. این مطالعه در واقع جمع‌آوری مطالب بوده است و دلیل یافته‌های خود را نمی‌تواند کشف کند. محققین اذعان دارند که تعداد مقالات و پایان‌نامه‌هایی که بررسی کرده‌اند نیز کافی نبوده است، بنابراین شاید نتایج به‌دست آمده نیز آن‌چنان قابل اتکا نباشد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید