سلامانه/ پولیپ روده بافت اضافی است که داخل روده به‌علت رشد بیش از حد سلول ایجاد می‌‌شود و باعث تغییرهای بافتی و گاهی سرطانی شدن روده بزرگ می‌شود. علاوه بر تشخیص به موقع و درمان زودرس پولیپ‌های روده، اصلاح الگوهای تغذیه‌ای و انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم روزانه نیز در پیشگیری از بروز یا تشدید پولیپ روده و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ بسیار موثر است.
پولیپ روده بافت اضافی است که داخل روده به‌علت رشد بیش از حد سلول ایجاد می‌‌شود و باعث تغییرهای بافتی و گاهی سرطانی شدن روده بزرگ می‌شود. علاوه بر تشخیص به موقع و درمان زودرس پولیپ‌های روده، اصلاح الگوهای تغذیه‌ای و انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم روزانه نیز در پیشگیری از بروز یا تشدید پولیپ روده و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ بسیار موثر است.

1- پولیپ روده بافت اضافی است که داخل روده به‌علت رشد بیش از حد سلول ایجاد می‌‌شود و باعث تغییرهای بافتی و سرطانی شدن روده بزرگ یا کولون می‌شود.
2- داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ یا سرطان روده، خطر ابتلا به این بیماری را 2 برابر می‌کند.
3- توصیه می‌شود افراد بالای 50 سال و افرادی که سابقه ژنتیکی پولیپ روده را دارند، هر سال آزمایش خون و مدفوع را 2 نوبت انجام دهند.
4- کم کردن مصرف گوشت قرمز و چربی‌های حیوانی و فست‌فودها و استفاده بیشتر از سبزی‌ها ومواد غذایی حاوی فیبر خطر تشکیل پولیپ‌های روده را کاهش می‌دهد.
5- علاوه بر تشخیص به موقع و درمان زودرس پولیپ‌های روده، اصلاح الگوهای تغذیه‌ای و انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم روزانه نیز در پیشگیری از بروز یا تشدید پولیپ روده و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ بسیار موثر است.
6- پولیپ‌های روده علامت مشخصی ندارند و در موارد نادر دچار خونریزی پنهانی می‌شوند که ایجاد کم‌خونی و ضعف و خستگی در فرد بیمار می‌کند.
7- پولیپ‌های روده در سنین 50 سال به بالا خطرناک و عامل اصلی سرطان‌های روده بزرگ هستند که باید با تشخیص به موقع برای جلوگیری از سرطان، از بدن بیمار خارج شوند.