باشگاه خبرنگاران/ نمکی، وزیر بهداشت در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی صنعت دارویی فارمکس غرب آسیا ۲۰۲۰ که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: ایران علی رغم فشار‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه توانست با ۶۰۰ میلیون یورو، معادل ۲۰ درصد ارز مصرفی سال ۹۸ را با افتخار به پایان برساند.
نمکی تصریح کرد: به همت همکارانم در صنعت داروسازی توانستیم با ۲۰ درصد ارزبری و افزایش تولید داخل و ممنوع کردن محصولاتی که برای لگدمال کردن تولید داخل وارد می‌شود، سال را به نحوی سپری کنیم که یک بیمار سرگردان داروخانه‌ها نشود.

تولید مواد اولیه دارویی، حلقه‌ مفقوده صنعت داروسازی
وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده صنعت داروسازی تولید مواد اولیه دارویی بود. در گذشته مقاومت‌هایی در برابر تولید ماده اولیه دارویی و حد واسط‌ها داشتیم البته برخی مقاومت‌ها درست بود چرا که تولید به درستی صورت نمی‌گرفت، اما آن زمان ما باور داشتیم که می‌توانیم.

او گفت: ما توانستیم سال گذشته حداقل ۲۰ درصد کاهش ارز برای واردات دارو داشته باشیم و شاهد افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت تولید دارو در کشور بودیم.
وزیر بهداشت یادآوری کرد: کووید ۱۹ اگرچه بلا بود، اما درس‌های بزرگی به دنیا آموخت و درس نخست این بود که دریافتیم ما علی رغم آگاهی به بسیاری از مسائل اقتصادی ناآگاه هستیم. دومین درس کووید-۱۹ به دنیا آن بود که عده‌ای علی‌رغم اعلام قابلیت‌ها و بضاعت‌ها آنگونه که می‌گویند قدرتمند و دارای بضاعت نیستند و نشان داد کشورهایی مثل ایران در اوج تحریم می‌توانند در این اقیانوس شنا کنند؛ به طوری که در طی کمتر از ۶۰ روز و به همت تولیدکنندگان داخلی، از واردکننده به تولیدکننده و بعد هم به صادر کننده مایحتاج مدیریت کووید۱۹ بدل شدیم و این از افتخارات ملی است.

نمکی تاکید کرد: با تکیه بر دانش بومی و تجربیات جهانی در ساخت واکسن کووید۱۹ گام های خوبی برداشته‌ایم. اغلب تست‌های مدل‌های حیوانی پاس شده و در آینده بسیار نزدیک برای کلینیکال ترایال (مطالعات بالینی) این واکسن در انسان وارد عمل خواهیم شد.