الو دکتر/ سرکه سیب  توسط  سیب و یا آب نوشیدنی از سیب های فشرده تهیه می شود. سرکه سیب کاربردهای متنوعی دارد و در جامعه سلامتی طبیعی به طور فزاینده ای محبوب شده است. اعتقاد بر این است که بسیاری از مزایای بهداشتی، از جمله کاهش سطح قند خون، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان را در بر دارد. برخی حتی ادعا می کنند که ممکن است برای آکنه مفید باشد اما تحقیقات بسیار کمی در دسترس است. این مقاله نگاه دقیقتری به درمان آکنه با سرکه سیب خواهد داشت.

ممکن است اکنه را از بین ببرد
سرکه به خوبی برای  کشتن انواع باکتری ها و ویروس ها شناخته شده است. در واقع، نشان داده شده است که تعداد برخی از باکتری ها به میزان 90 درصد و برخی ویروس ها به میزان 95 درصد کاهش می یابد.
نوعی از باکتری های شناخته شده به نام پروپیوونی باکتریوم آکنه، یا P. acnes، باعث ایجاد آکنه می شود. در حالی که تحقیقات زیادی در مورد توانایی سرکه سیب  برای مبارزه با P. acnes وجود ندارد، مطالعات کمی درباره اسیدهای آلی موجود در آن وجود دارد. سرکه سیب سرکه اسیدهای آمینه، اسید سیتریک و شیرین بیان شده است که نشان داده شده است که P. acnes را می کشند. در یک مطالعه، 22 نفر لوسین اسید لاکتیک را به چهره خود دو بار در روز برای یک سال استفاده کردند. اکثر آنها کاهش قابل توجهی در آکنه داشتند، در حالی که تنها دو نفر کمتر از 50٪ بهبود یافتند. بر اساس نتایج این مطالعات ممکن است که استفاده از سرکه سیب برای پوست شما مفید باشد و می تواند باکتری های ایجاد آکنه را کنترل کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

سرکه سیب می تواند ظاهر زخم را کاهش دهد
حتی پس از بهبودی آکنه، می تواند باعث تغییر رنگ و زخم پوست شود. هنگامی که به طور مستقیم به پوست اعمال می شود، برخی از اسیدهای ارگانی که در سرکه سیب  یافت می شوند، به این امر کمک می کنند. فرایند استفاده از اسیدهای آلی به پوست اغلب به عنوان “لایه برداری شیمیایی” نامیده می شود. اسیدهای آسیب دیده، لایه های بیرونی پوست را از بین می برند و باعث بازسازی می شوند. به طور خاص، لایه برداری شیمیایی با اسید بنچنیک برای جلوگیری از التهاب ناشی از P. acnes نشان داده شده است، که ممکن است به جلوگیری از زخم  کمک کند. اسید لاکتیک همچنین به بهبود یافتن بافت، رنگدانه و ظاهر پوست در افراد مبتلا به زخم های سطحی آکنه کمک شایانی می کند. در حالی که مطالعات بر روی اسیدهای آلی نشان می دهد نتایج امیدوار کننده ای وجود دارد، اما به هر حال مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات سرکه سیب  بر زخم ها مورد نیاز است.

اعمال آن به پوست شما می تواند باعث سوختگی شود
سرکه سیب همان سرکه اتیلن است که به شدت اسیدی است. به همین دلیل، وقتی که به طور مستقیم به پوست اعمال می شود،  می تواند باعث سوختگی شود. در اغلب موارد، پس از سرکه سیب، در طول مدت زمان طولانی در تماس با پوست رخ می دهد. دوره کوتاه تر تماس با پوست کمتر باعث ایجاد سوختگی می شود. به منظور جلوگیری از آسیب پوست، سیب سرکه سیب باید در مقادیر کم و رقیق شده با آب استفاده شود. شما همچنین باید از سرکه سیب  بر روی پوست حساس و زخم باز استفاده کنید، زیرا بیشتر در معرض درد و آسیب پوست است. اگر سرکه سیب را روی پوست خود قرار داده و احساس سوزش می کنید، آن را با آب بیشتری رقیق کنید. اگر هنوزهم حس سوختگی است، شاید نباید از ان استفاده کنید.

آیا شما باید سرکه سیب را برای درمان آکنه استفاده کنید؟
 سیب سرکه حاوی اسیدهای ارگانیک است که ممکن است باعث کشتن باکتری هایی شود که باعث آکنه می شوند. همچنین ممکن است به کاهش جای زخم نیز کمک کند. با این حال، مطالعات در این مورد غیرقابل حل هستند و برخی از موارد آکنه شدید نیاز به برنامه درمانی دقیق تر دارند. علاوه بر این، استفاده از سرکه سیب به طور مستقیم به پوست می تواند باعث آسیب و سوختگی پوست شود، به خصوص برای کسانی که دارای پوست حساس یا زخم باز هستند. به این علت، ممکن است در افراد مبتلا به آکنه آسیب بیشتری نسبت به درمان ایجاد کند.

درمان آکنه با سرکه سیب
به دلیل اسیدیته بالای آن، سرکه سیب باید قبل از اعمال آن روی پوست  رقیق شود. در اینجا برخی از مراحل ساده ای که می توانید پیروی کنید عبارتند از:

سرکه سیب  را با سه قسمت آب مخلوط کنید (اگر پوست حساس دارید، ممکن است بخواهید آب بیشتری مصرف کنید).
چهره خود را با شستشوی صورت ملایم پاک کنید.
با استفاده از یک توپ پنبه، به آرامی مخلوط را روی پوست آسیب دیده قرار دهید.
بگذارید برای 5 تا 20 ثانیه روی پوست باقی بماند، با آب بشویید و خشک  کنید.
این روند را 1-2 بار در روز تکرار کنید.
علاوه بر این، از سرکه سیب استفاده کنید که حاوی پالپ هایی به صورت ریز است. این ماده ابری است که به طور معمول به انتهای بطری فرو می رود. این حاوی پروتئین، آنزیم ها و باکتری های مفید است که مسئولیت بسیاری از مزایای سلامتی سرکه سیب را بر عهده دارد.

به همین دلیل سرکه دست سازممکن است مزایای بیشتری نسبت به گونه های فیلتر شده و تصفیه شده را فراهم کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar