بهداشت نیوز/ یکی از اصول اولیه طب سنتی، تشخیص مزاج است که می توان در درمان بیماری و یا پیشگیری بیماری از آن بهره برد؛ اگر بتوانیم مزاج خود را تشخیص دهیم می توانیم غذاها و سبک زندگی صحیح و مناسب با مزاج و طبع خود را انتخاب کنیم. برای مطالعه بیشتر ناشران تخصصی طب سنتی وجود دارند که کتاب‌های طب سنتی را نشر می دهند.

خصوصیات مزاج صفراوی
افراد با مزاج گرم و خشک به علت خشکی، افرادی لاغر اندام هستند و خواب کمی دارند. رنگ چهره و سفیدی چشمانشان زرد می باشد. افرادی گرمایی هستند و تحمل فصل تابستان را ندارند و از فصل زمستان لذت می برند. عطش زیادی دارند و دهانشان اغلب اوقات خشک است. به ترشی ها تمایل بیشتری دارند و شیرینی ها را کمتر دوست می دارند. سریع عصبانی می شوند و سریع آرامش خود را باز می یابند. افرادی پر جنب و جوش، پر حرف و باهوش هستند. عصبانیتشان در فصل تابستان بیشتر است و سریع از عصبانیت خود پشیمان می شوند. به این افراد در اصطلاح صفراوی مزاج می گویند.

خصوصیات مزاج دموی
اشخاص با مزاج گرم و تر افرادی درشت اندام، با پوستی سرخ و سفید و موهای پُرپشت هستند و نبضی قوی دارند. به خاطر رطوبتِ بدنشان خواب خوبی دارند و تحمل بی خوابی هم برایشان راحت است.هم غذاهای ترش و هم غذاهای شیرین را دوست دارند و پوست بدنشان گرم و مرطوب است. این افراد انسان های شجاعی بوده و معمولاً حس رهبری دارند. به علت رطوبتشان انسان های آرامی هستند، اما در هنگام عصبانیت ممکن است رفتاری خطرآفرین داشته باشند. به این افراد در اصطلاح دموی مزاج می گویند.

خصوصیات مزاج بلغمی
اشخاص با مزاج سرد و تر افرادی چاق با چربی فراوان هستند، پوستی سفید و موهای کم پشت دارند، به خاطر رطوبت زیاد و سردی مزاجشان تشنه نمی شوند و دهانی مرطوب دارند. خوابشان زیاد است و غذاهای شیرین و ادویه های گرم را بیشتر دوست دارند و کمتر تمایل به خوردن ترشی ها دارند. فصل زمستان برایشان فصل خوبی نیست و در تابستان راحت ترند. افرادی کم انرژی، کُند، صبور و آرام می باشند و کمتر عصبانی می شوند. به این اشخاص در اصطلاح بلغمی مزاج می گویند.

خصوصیات مزاج سوداوی
اشخاص که داری مزاج سرد و خشک هستند به خاطر خشکیشان افرادی لاغر با خوابی کم هستند و بینیشان خشک می باشد. به شیرینی ها و گرمی ها تمایل دارند. در فصل بهار راحت ترند و به هوای گرم میل بیشتری دارند و فصل پاییز برایشان فصل خوبی نیست. این افراد دقیق، منظم و دور اندیش هستند. این اشخاص را در اصطلاح سوداوی مزاج می گویند.
برای اطلاعات بیشتر کتاب هایی که در مورد مبانی طب سنتی ایرانی است را مطالعه کنید تا مفاهیم و تعالیم بیشتری آشنا شوید. این کتاب ها را می توانید از کتابفروشی و یا از فروشگاه آنلاین تهیه کنید.

خواص طب سنتی دمنوش چای و طبع آن چیست؟

طبیعت چای :
چای دارای طبع گرم و خشک است که برخی طبع ان را سرد می دانند.

برخی از خواص چای دیدگاه طب سنتی ایرانی :
مدر، مسکن عطش کاذب، پاک کننده معده، رفع کننده بدبویی دهان، بدبویی سیر و پیاز، مفید برای کلیه

زمان مصرف چای از دیدگاه طب ایرانی :
چای نباید ناشتا آشامیده شود، زیرا ایجاد برخی امراض به خصوص در گرم مزاجان می نماید، مگر در افرادی که در معده آن ها برخی اخلاط فاسد و یا سنگینی، نفخ، و یا جشایی (آروغ) که از غذای قبلی در معده باشد.
چای نباید داغ نوشیده شود به خصوص در زمان های گرم، مزاج های گرم، بعد از غذای گرم و در جوانان.
زمان نوشیدن چای باید صبح بعد از ناشتا و آخر روز در زمانی که غذا هضم شده باشد استفاده شود.

مصلح چای (رفع ضرر چای) :
بر خلاف آن چه همه در مورد قهوه می پندارند خوردن شیر با قهوه است که کاری اشتباه است، بلکه چای باید در گرم مزاجان با شیر بز یا گاو نوشیده شود و در سردمزاجان با زنجبیل، دارچین، زعفران و دیگر ادویه های گرم استفاده شود و بدون شیرینی نوشیده نشود .

آیا گوشت گاو بخوریم؟

طبیعت گوشت گاو :
گوشت گاو یک سال به بالای دارای طبیعت گرم و خشک است.

ضررهای گوشت گاو :
از مصرف آن در بدن، خونی غلیظ و با قوام تولید می شود که چسبندگی ندارد و برای اشخاصی مناسب است که فعالیت بدنی زیادی دارند. مداومت در خوردن آن به صلاح نیست، زیرا در بدن بیماری های سوداوی از قبیل سختی طحال، واریس، وسواس، داء الفیل، سرطان و امثال این ها تولید می کند و برای اشخاصی که دارای درد مفاصل و سیاتیک می باشند مضر و موجب تولد زود هنگام نوزاد می شود. پس کسانی که از این گوشت مصرف می کنند باید داروهای مناسبی که سودا را از بدن خارج نماید، استفاده کنند. سرکه غلیظ اگر چه یکی از مصلحات گوشت (مصلحات یعنی چیزی که ضرر یک غذا یا دارو را اصلاح کند) می باشد، ولی نمی تواند خلط سوداوی ایجاد شده از آن را از بین ببرد.

بهترین گوشت گاو :
بهترین آن، گوساله فربه و زرد آن بهتر از بقیه رنگ ها است و بهترین زمان خوردن آن در فصل بهار است و بدترین نوع آن، گوشت گاو پیر و لاغر می باشد.

مصلحات گوشت گاو (رفع بعضی ضررهای گوشت گاو) :
اشخاصی که مزاجشان سرد می باشد، باید گوشت آن را به قدری بپزند تا له شود، سپس آن را با سرکه و عسل و سیر و کاشم و سداب و تره تیزک اصلاح کنند و با اندکی خردل بخورند و از خوردن آب امساک کنند تا شکم سبک بماند.

از دیگر مصلحات گوشت گاو، دارچین، فلفل و زنجبیل می باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar