الو دکتر/ ویتامین D عملکرد های مختلفی در بدن دارد. شاید حیاتی ترین آن جذب کلسیم و فسفر و کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن باشد. دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین D برای رشد طبیعی و استخوان و دندان لازم است

ویتامین آفتاب
ویتامین D معمولا به ویتامین آفتاب معروف است زیرا در پوست شما همان خاصیت آفتاب را ایجاد می کند.  ویتامین D در چربی محلول است و خانواده ی این ویتامین شامل ویتامین های D1, D2, D3 می باشد.
بدن شما به صورت طبیعی وقتی که در معرض نور خورشید قرار می گیرد  ویتامین D آزاد می کند. می توانید ویتامین D مورد نیاز خود را از غذا های مشخصی و مکمل ها دریافت کنید تا مطمئن شوید سطح ویتامین D مورد نیاز خون نرمال می باشد.
اگر بدن به میزان کافی ویتامین D دریافت نکند، ریسک تغییر شکل استخوان از جمله نرمی استخوان یا پوکی استخوان در شما افزایش خواهد یافت.

سه مزیت ویتامین Dبرای بدن:
ویتامین D به مبارزه با بیماری ها می پردازد:
علاوه بر مزایای اولیه، محققان اظهار می کنند که ویتامین D می تواند نقش مهمی در موارد زیر بازی کند:
ریسک ابتلا به multiple sclerosis را کاهش می دهد.
شانس ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
موجب کاهش تعداد دفعات ابتلا به آنفولانزا در کودکی می گردد.
ویتامین D افسردگی را کاهش می دهد:
تحقیقات نشان داده اند که ویتامین D در کاهش تغییرات روحی نقش مهمی را بازی می کند و افسردگی را زا بین می برد. دانشمندان در تحقیقی مشاهده کردند که با مصرف مکمل های ویتامین D در افرادی مبتلا به افسردگی، بهبود در وضعیت روحی و بیماری آن ها قابل توجه است.
افرادی که دچار اضطراب و افسردگی هستند کمبود ویتامین D در آن ها نیز مشاهده شده است.

ویتامین D به کاهش وزن کمک می کند:
اگر سعی در کاهش وزن و یا جلوگیری از بیماری های قلبی دارید مکمل های ویتامین D را به رژیم غذایی خود بیافزایید.
افرادی که به صورت روزانه کلسیم یا ویتامین D مصرف می کنند در کاهش وزن بسیار موفق تر می باشند. دانشمندان معتقدند که کلسیم و ویتامین D می تواند بر کاهش اشتها نیز تاثیر بگذارد.
در تحقیقی مشاهده کردند افراد چاقی که به صورت روزانه ویتامین D مصرف می کنند ریسک ابتلا  به بیماری های قلبی در آن ها کم خواهد بود.

کمبود ویتامین D:
فاکتور های بسیاری در دریافت ویتامین D از نور خورشید تاثیر خواهد داشت از جمله:
قرار داشتن در محیطی بسیار آلود.
استفاده از محافظ در برابر نور خورشید.
صرف مدت زمان زیادی در خانه.
زندگی در شهر بزرگی که ساختمان های بلند سد راه نور خورشید هستند.
دارای پوست تیره ( هر چه ملانین پوست بیشتر باشد جذب ویتامین D به پوست کمتر اتفاق خواهد افتاد).
این عوامل موجب کمبود ویتامین D در اکثر افراد می شود. این دلیلی است که باید ویتامین D را از منابع دیگر به جز نور خورشید نیز دریافت کرد.

علائم کمبود ویتامین D در افراد بالغ:
خستگی، درد و به طور کلی عدم احساس خوب بودن.
درد شدید در عضلات و استخوان ها یا درد شدی که موجب عدم توانایی در بالا رفتن از پله ها می شود، یا به سختگی از زمین بلند می شوند و موجب لنگ زدن در راه رفتن می شود.
احساس فشار در ران ها، لگن و باسن.
پزشک کمبود ویتامین D را آزمایش خون ساده تشخیص خوهد داد. اگر کمبود به ویتامین D تشخیص داده شود ممکن است که برای اطمینان از وضعیت سلامت استخوان ها به عکس رادیولوژی نیاز باشد.

غذاهایی که منبع ویتامین D هستند:
غذاهای کمی به طور طبیعی حاوی ویتامین D هستند. به همین دلیل، باید غذاهایی که حاوی این ویتامین هستند را به رژیم غذایی اضافه کرد از جمله:
ماهس سالمون
ماهی ساردین
تخم پرنده ها
صدف
شیر
سریال
ماست
آب پرتقال
بسیار سخت است که ویتامین D مورد نیاز را از نور خورشید و غذا دریافت کرد بنابراین از مکمل آن نیز استفاده کنید.

به چه میزان ویتامین D نیاز دارید؟
نظریه های متفاوتی در مورد میزان ویتامین D مورد نیاز بدن وجود دارد. تحقیقی اخیرا بیان کرده است که بیش از آن چه که فکر می کنید به ویتامین D نیاز دارید. سرم خون حدود 50 تا 100 میگرو گرم در دسی لیتر می باشد. با توجه به سطح خون نیاز شما به ویتامین D مشخص خواهد شد.
واحد اندازه گیری ویتامین IU می باشد. و این واحد برای تمام ویتامین ها به یک میزان نمی باشد. میزان ویتامین D مورد نیاز برای افراد مختلف برابر است با:
کودکان و نوجوانان: 600   IU
بزرگسالان تا 70 سال: 600  IU
بزرگسالان بالای 70 سال: 800  IU
زنان باردار و شیر ده: 600 IU

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar