مجله ایلیاد/ از زمان همه‌گیری ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند در صورت بروز علائم کووید ۱۹، ماسک صورت پزشکی را بپوشید و در هنگام حضور در مکان‌های عمومی یا در صورت وجود افراد بیمار در اطراف، ماسک صورت غیرپزشکی بپوشید. در هنگام صحبت، نفس کشیدن یا سرفه، ماسک‌های صورت ممکن است از ابتلا به کووید ۱۹ جلوگیری کند. از آنجا که بسیاری از افراد به دنبال خرید و پوشیدن ماسک‌های صورت هستند، باید بدانیم که آیا این ماسک‌ها در برابر شیوع ویروس مؤثر است یا خیر. با بازرسی از ماسک خود و خرید آن از یک فروشنده معتبر، می‌توانید هنگام بیرون آمدن در ملاء عام، خود و دیگران را ایمن کنید.
 
پوشیدن ماسک‌های پارچه‌ای غیر پزشکی
ماسک‌های ساخته شده از پنبه ضخیم را انتخاب کنید
پارچه‌های پنبه‌ای موادی عالی برای دوخت یک ماسک هستند. اگر می خواهید خودتان آن را درست ‌کنید، سعی کنید پارچه‌ای را انتخاب کنید که به اندازه‌ی کافی ضخیم باشد تا بتواند قطرات آب خارج شده از دهان را جذب کند.
•    اگر مطمئن نیستید که پارچه شما به اندازه کافی ضخیم است، آن را زیر نور بگیرید. اگر می‌توانید تابش نور را ببینید، باید سعی کنید به دنبال پارچه دیگری بگردید.
 
بررسی کنید که ماسک‌های پارچه‌ای حاوی ۲ تا ۳ لایه باشند
پوشش صورت با ماسک پارچه‌ای، فقط در صورتی موثر است که ۲ یا چند لایه پارچه وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که ماسکی که می‌پوشید حداقل ۲ لایه  یا بیشتر دارد.
•    لایه‌های مضاعف پارچه به جذب قطرات بیشتر آب در هنگام صحبت، سرفه یا نفس کشیدن کمک می‌کند.
•    در حالت ایده آل، لایه بیرونی ماسک باید از ضدآب باشد، لایه داخلی نیز باید جاذب آب باشد و لایه میانی نیز به عنوان فیلتر بین این دو عمل کند.
 
مطمئن شوید که ماسک کاملاً چانه و گونه‌ها را پوشش می‌دهد
حلقه‌های ماسک را دور گوش خود قرار دهید. به آینه نگاه کنید تا ببینید که آیا هیچ شکافی در اطراف بینی، چانه یا گونه‌های شما وجود دارد. اگر وجود داشته باشد، ممکن است شما به یک ماسک کوچکتر احتیاج داشته باشید. اگر شکاف‌هایی در اطراف صورت وجود داشته باشد، هوایی که تنفس می‌کنید می‌توانید خارج یا وارد شود و این ماسک را بی‌اثر جلوه دهد.
•    به هیچ وجه برای تنظیم ماسک به آن دست نزنید. درعوض، آن را توسط حلقه‌های گوش بکشید تا از آلوده شدن دستان خود جلوگیری کنید.
 
اگر ماسک مرطوب یا کثیف باشد، آن را بشویید
اگر ماسک شما به وضوح کثیف است یا احساس می‌کنید که مرطوب است، آنرا داخل ماشین لباسشویی با یک شوینده لباسشویی در چرخه آب گرم قرار دهید. بگذارید ماشین لباسشویی چرخه کامل خود را اجرا کند، سپس ماسک را آویزان کنید تا قبل از استفاده مجدد کاملاً خشک شود.
•    در حالت ایده آل، باید ماسک خود را بعد از هر بار استفاده بشویید. اگر قصد دارید دوباره آن را بدون شستن بپوشید، سعی کنید آن را در برابر آفتاب قرار دهید.

استفاده از ماسک جراحی
اطمینان حاصل کنید که ماسک جراحی شما توسط بهداشت تأیید شده است
ماسک‌های جراحی، ماسک‌های نازک آبی یا سفید مناسبی هستند که دور گوش حلقه می‌شوند و بینی و دهان را می‌پوشانند. اگر در حال خرید ماسک جراحی هستید، حتماً آرم سازمان غذا و دارو یا FDA را روی بسته بندی بررسی کنید تا مطمئن شوید که این منبع معتبری است.
•    ماسک‌های جراحی معمولاً دارای ۳ لایه محافظت هستند، اما اغلب آنها قابل مشاهده نیستند مگر اینکه شما ماسک را باز کنید.
•    ماسک‌های تایید نشده ممکن است از سطح حفاظت لازم برای کاهش سرعت انتشار کووید ۱۹ برخوردار نباشند.
•    در حالی که ماسک‌های جراحی به نگه داشتن قطرات هوا از دهان کمک می‌کنند، آنها در مقابل فیلتر کردن ذرات هوایی که در تنفس می‌کنید مؤثر نیستند. 
 
اگر ماسک پاره کثیف باشد، آن را دور باندازید
قبل از اینکه ماسک جراحی بگذارید، بررسی کنید و ببینید که آیا پاره شده یا حاوی لکه‌های کثیف است یا خیر. اگر چنین است، ماسک را دور بیندازید و آن را جایگزین کنید.
 
ماسک را به طور محکم در مقابل بینی، گونه‌ها و چانه خود قرار دهید
اگر ماسک جراحی دارید، حلقه‌ها را دور گوش خود بیاندازید و قسمت بالا را خم کنید تا در اطراف پل بینی قرار بگیرد. نباید هیچ گونه شکاف بزرگی در اطراف گونه‌های شما وجود داشته باشد که هوا بتواند وارد یا خارج شود.
•    شکاف بین ماسک و پوست شما می‌تواند باعث شود قطرات آب از دهان و بینی شما وارد هوا شود و در نتیجه در صورت ابتلا به ویروس، آن را را گسترش ‌دهید.
 
بعد از یک بار استفاده از ماسک جراحی آن را دور بیندازید
متأسفانه ماسک‌های جراحی قابل استفاده مجدد نیستند و شما باید پس از استفاده یکبار آنها را دور بیندازید. مطمئن شوید که ماسک را توسط حلقه‌های گوش بردارید و ماسک را درون یک کیسه پلاستیکی و سپس درون یک سطل زباله بیاندازید تا مانع از آلوده شدن دست یا خانه شوید.
•    ماسک‌های جراحی فقط برای یک بار استفاده می‌شوند، بنابراین با گذشت زمان کارایی کمتری پیدا می‌کنند.

پوشیدن ماسک N95
اطمینان حاصل کنید که ماسک شما تأیید شده است
ماسک‌های N95 ماسک‌هایی هستند که دور پشت سر یا گوش حلقه می‌شوند. اگر در حال خرید ماسک N95 هستید، حتماً باید تایید شده باشد. این امر اطمینان می‌دهد که ماسک می‌تواند ۹۵ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر کند.
•    دستگاه‌های تنفسی که تأیید نشده‌اند ممکن است دارای فیلتر کافی برای محافظت در برابر گسترش ویروس نباشند.
 
ماسک را به طور صحیح در برابر گونه‌ها، بینی و چانه خود قرار دهید
کش ماسک را به سمت بالا و بالای سر خود بکشید و در صورت داشتن دو کش، یکی را در اطراف گردن و دیگری در پشت سر خود ایمن کنید. به درستی بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ شکافی بین ماسک و پوست شما وجود ندارد.
•    این نوع ماسک‌ها معمولاً محکم هستند و اگر مدت طولانی از آنها استفاده کنید ممکن است علائمی روی پوست شما ایجاد کنند.
 
اگر ماسک پاره یا کثیف باشد، آن را دور بیندازید
می‌توانید از این ماسک‌ها، تا زمانی که به نظر می‌رسد مرطوب، کثیف یا پاره نشده باشند، استفاده مجدد کنید در غیر این صورت، آنرا در زباله‌ای که با یک کیسه پلاستیکی اندود شده است بیاندازید تا از آلودگی جلوگیری شود. اگرچه ماسک‌های N95 معمولاً قابل استفاده مجدد نیستند، اما مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در طول همه گیری جهانی، استثنائاتی صادر کرده‌اند.

روش استفاده درست از ماسک

ماسک را از حلقه‌های آن بگیرید
برای پوشیدن ماسک، آن را بوسیله‌ی حلقه‌های موجود در طرفین آن بگیرید و آنها را به سمت گوش و سرخود بکشید. یا اگر از ماسک N95 استفاده می‌کنید، بندها را بگیرید و آنها را روی سر و گردن بکشید. اگر می‌خواهید ماسک خود را تنظیم کنید، حلقه‌ها یا بندها را به جلو و عقب بکشید تا راحت روی صورت شما بنشیند.
•    اگر هنگام قرار دادن آن، جلوی ماسک را لمس کنید، دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 
از لمس ماسک در حالی که روی صورت شماست خودداری کنید
در حالی که خارج از خانه هستید، سعی کنید تا حد امکان بتوانید دستان خود را از روی صورت خود دور نگه دارید. از لمس کردن ماسک خود برای درآوردن، کشیدن یا تنظیم کرددن آن جلوگیری کنید، بدین ترتیب دست شما آلوده نمی‌شود.
•    اگر ماسک خود را لمس کردید، برای تمیز کردن دستان خود از مقداری ضدعفونی کننده دست حاوی الکل استفاده کنید.
 
ماسک را تا زمانی که بتوانید از نظر اجتماعی، از افراد دیگر فاصله بگیرید، نگه دارید
مگر اینکه در محیطی باشید که بتوانید حداقل 1 متر از سایر افراد دور بمانید، باید ماسک خود را نگه دارید. خارج کردن ماسک در حالی که در نزدیکی افراد دیگری هستید، می‌توانید ویروس را گسترش دهید، حتی اگر فقط برای یک لحظه باشد.
 
با کشیدن حلقه‌ها یا بندها، ماسک را خارج کنید
برای درآوردن ماسک خود، حلقه‌های گوش یا بندهای سر را بگیرید و به آرامی آنها را از صورت خود دور کنید. از لمس کردن جلوی ماسک تا حد ممکن خودداری کنید تا از آلودگی دستان خود جلوگیری کنید.
 
بعد از جدا کردن ماسک، دستان خود را بشویید
با استفاده از صابون و آب گرم، دستان خود را کاملاً بشویید و کف دست، انگشتان و زیر ناخن‌های خود را نیز تمیز کنید. دست‌های خود را کاملاً بشویید و هنگام انجام کار آنها را با حوله تمیز خشک کنید.
•    سعی کنید هر بار پس از بیرون آمدن در مکان‌های عمومی یا لمس یک سطح مشترک، دستان خود را بشویید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar