ایرنا/ احسان بینش روز پنجشنبه با بیان اینکه آزمایش‌های سرولوژی خون در تشخیص عفونت حاد کووید ۱۹ ارزشی ندارد ، تاکید کرد: آزمایش های سرولوژی خون۲ تا سه هفته پس از شروع علایم،مثبت می شود و در مرحله حاد شروع بیماری ارزشی در تشخیص ندارد.

به گفته وی ،بر اساس دستورالعمل کشوری در خصوص انجام آزمایش موارد مشکوک به کرونا ، در حال حاضر فقط افراد پر خطر در لیست غربالگری اولیه آزمایشگاهی کرونا قرار می گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و متخصص بیماریهای عفونی گفت:  گروه های هدف غربالگری آزمایشگاهی را بیماران مشکوک بستری ، افراد سرپایی علامت دار با سن بالای ۶۰ سال و یا وجود بیماری زمینه ای و زنان‌باردار هستند .

بینش افزود: همچنین افراد در تماس با فرد مبتلا قطعی به کرونا به شرط اینکه سن بالای ۶۰ سال  داشته باشند وکارکنان شاغل در بخش های ویژه کووید ۱۹ و کارکنان ارائه دهنده خدمات بیماران مبتلا به ویروس کرونا  در واحد های بهداشتی، گروه های هدف غربالگری را تشکیل می دهند.

افراد دارای بیماری زمینه ای از شرکت درآیین های محرم  پرهیز کنند

با توجه به در پیش بودن عزاداری محرم و صفر معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم گفت: افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند در این آیین‌ ها  حضور نیابند و از  بستر فضای مجازی برای بهره مندی از سوگواری و عزاداری اباعبدالله حسین(ع) استفاده کنند .

 حسین شیبانی افزود: آیین های محرم  با توجه به موج دوم شیوع کرونا حتما باید در فضای باز و با رعایت دستور العمل های  بهداشتی برگزار شود.

وی از مردم خواست در این راستا از توزیع و پخش  هر گونه نذری به جز نذری های  خشک و کمک های مومنانه پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه بهتر است در ایام محرم امسال ماسک و اقلام بهداشتی جایگزین هر گونه نذر مردمی شود، تصریح کرد:باید مراسم محرم به خوبی و با جدیت نسبت به تصمیمات ستاد کرونا در راستای سلامتی مردم  اجرا  و برگزار گردد.

شیبانی گفت: مردم نباید با سهل انگاری نسبت به رعایت  پروتکل ها ی بهداشتی نقطه ضعفی به دست معاندان بدهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar