حوزه/ اختلاف وعدم ضبط تاريخ دقيق ولادت، وفات و يا شهادت شخصيت‌هاي صدر اسلام به ويژه خاندان عصمت و طهارت ـ عليهم السّلام ـ ناشي از چند دلايل است که به برخي اشاره مي شود .

1.جلوگيري از نوشتن ومنع تدوين و نقل احاديث پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ به دستور خلفا خلفاي اول و دوّم.اين مسئله ، دراصل نوشتن تاثير منفي گذاشت وسبب گرديد که اصل نوشتن وتدوين سيره ي نبوي وثبت ساير رويدادها وحوادث کاملا مغفول وبي توجه بماند. تاسالها(حدود يک قرن واندي...) هيچ توجهي درجهان اسلام به رويدادها نبوده وبا سردي کامل رويدادها ووقايع مهم وسرنوشت ساز درتاريخ اسلام به فراموشي سپرده شده . وتازمان ايجاد رويکرد جدي به ضبط وقايع قرنها فاصله افتاده. اين منع تا قرن دوّم هجري ادامه داشت تا اين که عمر بن عبدالعزيز دستور نوشتن احاديث را صادر کرد.

2.قرار گرفتن بني اميه در هرم قدرت و خصومت آنان با بني هاشم و اهل بيت ـ عليهم السّلام ـ و نيز با بسياري از انصار که حامي و داعي پيامبر و اهل بيت بودند، اين عامل سبب مي شد که اهل بيت پيامبر بعنوان رهبران واقعي براي مردم ناشناخته باشند. ازطرفي آنان دست به تحريف و جعل احاديث و فضيلت تراشي براي خلفا و مدح آنان و مذمت اهل بيت زدند.

3.زبيريان در حکومت کوتاه خود و عباسيان نيز براي مشروعيت سلطنت خويش و سرکوب علويان راه بني اميه را ادامه دادند.

4.از طرفي در فرهنگ عرب نيز به ثبت مواليد و حيات زنان و دختران اهميتي وجود نداشت.

5.سلطه طولاني حکومت مخالفان اهل بيت ـ عليهم السّلام ـ و حضرت علي ـ عليه السّلام ـ و مخالفان شيعه و اتهام رفض و الحاد به شيعيان در ترويج اباطيل و جعليات و تثبيت آنها بي‌تأثير نبود و قدرت نفوذ تفکر مکتب خلفا در معرفي منابعي که در مسير افکار آنان بود و تضعيف منابع خلاف آنان اثر به سزايي داشت.

6.تخريب و نابودي آثار تشيع حتي کتاب سوزي و آتش زدن کتابهاي غني شيعه و طرفداران اهل بيت در قرون نخستين مثل کتابخانه‌هاي شيخ طوسي، صاحب بن عباد و... ابهام و ترديد و اختلاف اقوال را بيشتر و پيچيده‌تر کرده است.

بنابراين طبيعي است که مواليد، وفيات، و شهادت معصومين از جمله فاطمه ـ سلام الله عليها ـ مورد اختلاف باشد.(1)
تاريخ شهادت حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ همانند ولادت آن بزرگوار به علل مذکور در هاله ابهام مانده و اقوال مختلفي ذکر شده است و اين اختلاف به ويژه در مورد فاصلة زماني رحلت پيامبر اسلام تا شهادت حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ است.
عده‌اي از علماي شعيه و سني شهادت آن حضرت را 75 روز و عده‌اي 95 روز بعد از وفات پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي دانند.
علاوه بر مواردي که ذکر شد يکي از علل مهم که موجب ايجاد اختلاف،در تاريخ شهادت دخترگرامي پيامبر اسلام دانست، اين است که احتمال تصحيف(جابجايي نقطه) در رقم تاريخ شهادت آن حضرت وجود دارد. يعني نقطه رقم در پايان قرار بگيرد، مثل خمس و سبعون (75روز) يا در بالاي کلمه قرار بگيرد، مثل خمس و تسعون (95روز) که اين موجب اشتباه خواهد گرديد.

پي نوشت:
1.ر.ک: حسني، علي اکبر، پژوهشي نوين در تاريخ تولد حضرت فاطمه – سلام الله عليها- ، ماهنامه زائر، سال ششم، شماره 7، ص 18 و 19.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد