کجارو/ قم شهري شناخته شده با بارگاه مقدس حضرت معصومه (س) و سوغاتي خوشمزه يعني سوهان است. در نزديکي اين شهر روستايي وجود دارد به نام کهک که قدمتي بسياري دارد و روزگاري محل زندگي ملاصدرا بوده است. با ما همراه باشيد.
روستاهاي ايران هر کدام در نوع خود زيبايي دارند، اين زيبايي گاهي به دليل وجود جاذبه‌هاي طبيعي آنجاست و گاهي هم به دليل بناهاي تاريخي. در اين ميان روستاي کهک شايد براي اهل فلسفه جالب توجه باشد زيرا که اين روستا وجود شخصي همچون ملاصدرا را به خود ديده است.
روستاى کهک در ۳۰ کيلومترى جنوب در منطقه‌اي کوهپايه‌اى واقع شده است. اين روستا از سه طرف به ارتفاعات مشرف و دره زيدان در شرق آن قرار گرفته است. روستاى کهک آب‌وهواى معتدل و خشک دارد. آنچه اهميت تاريخى اين روستا را دو چندان کرده، وجود خانه قديمى ملاصدرا (فيلسوف) و غار معروف کهک است که از آثار باستانى استان هستند. اين روستا همچنين يک امام‌زاده به نام شاه محمد نيز دارد که مورد رجوع افراد بومى و اهالى روستاهاى اطراف است.

غار کهک
غار کهک از تعدادي سکوي بزرگ متوالي تشکيل شده که هر کدام با يک پرتگاه ۱۰ تا ۲۰ متري، از يکديگر جدا مي‌شوند. اين پرتگاه‌ها در زمان‌هاي بسيار دور در اثر ريزش عظيمي که در داخل غار رخ داده‌، به وجود آمده‌اند. در داخل غار دالان و دهليز فرعي وجود ندارد.
بلندي بعضي از ستون‌هاي آهکي غار کهک در حدود ۱۴ متر است که جزو بلندترين ستون‌هاي غارهاي آهکي ايران است با طي مسير ۲۵۰ متري، تالار غار به پايان رسيده و گودالي از آب زلال واقع در دخمه‌اي پوشيده از چکنده‌هاي مرمرين و بلورين به چشم مي‌خورد. اين گودال عميق‌ترين نقطه غار است و ۸۰ متر پايين‌تر از دهانه غار قرار دارد.
غار کهک ۳۵۰ متر طول دارد و از نظر وسعت از غارهاي متوسط ايران است، اما به دليل برخورداري از غارسنگ‌هاي عجيب، پرتگاه‌هاي فراوان، آبشارسنگ‌هاي بلند و چکيده‌هاي رنگارنگ و عظيم‌الجثه، يکي از منحصربه‌فردترين و قديمي‌ترين غارهاي زايش‌يافته کشور است.

پل امامزاد عبدالله
پل امامزاده عبدالله… (پل سپه) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان قم، بخش کهک، روستاي قلعه‌چم واقع شده و اين اثر در تاريخ ۹ ارديبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۶۲۷ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. اين پل داراي کتيبه سنگي است که تاريخ ساخت پل روي آن حک شده است. همچنين در شمال غربي پل ديواره‌اي سنگي به طول ۱۳/۷۰ متر و عرض ۱/۶۰ متر جهت استحکام بخشي و رانش پل به اين پل الحاق شده است.

خانه ملاصدرا
خانه ملاصدرا در روستاي کهک در نزديکي شهر قم واقع شده و به دليل اينکه محل سکونت اين حکيم بزرگ اسلامي بوده از اهميت تاريخي زيادي برخوردار است.
محمد بن ابراهيم يحيي شيرازي، معروف به ملاصدرا، بنيان‌گذار حکمت متعاليه، سرآمد حکماي اسلامي و يکي از بزرگ‌ترين دانشمندان جهان در فلسفه الهي و اسلامي است. وي در سال ۹۷۹ يا ۹۸۰ هجري قمري در شيراز ديده به جان گشود.
حکيم فرزانه جناب صدر المتالهين مدت ۱۵ سال در کهک به سر برد. خانه آن بزرگ‌مرد الهي در کهک تاکنون باقي و در ميان مردمان آبادي معروف است. خانه ملاصدرا در منتهي اليه غرب روستاي کهک در محله چال حمام واقع است و پيرامون آن را خانه‌هاي روستايي با بافت معماري مناطق گرمسيري احاطه کرده‌اند و ساختمان آن به دوره صفويه مربوط مي‌شود. اين ساختمان در داخل يک باغ قرار دارد.
اين خانه داراي فضايي گيرا و قديمي با سقفي بلند و پوشش گنبدي با ديوارهاي سياه و اندود گل و تزئينات گچبري ساده با کاربندي‌هاي زيبا در سقف چهار طرف آن فضاهايي چهار گوش مسقف بين تويزه‌هاي جناغي شکل و در مجموع، شبيه امامزاده‌هاي دوره صفوي است. در شرق خانه قنات نسبتا پر آبي وجود دارد که جزيي از مجموعه خانه ملاصدرا محسوب مي‌شود. متأسفانه قسمت اعظم بنا تخريب شده و از هشت اتاق پيرامون شبستان تنها يک اتاق باقي مانده است. دو اتاق ديگر طي تعميرات سال ۱۳۷۷ شمسي بازسازي شد. خانه ملاصدرا در تاريخ ۵ دي ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۱ به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

منطقه شکار ممنوع کهک
منطقه شکار ممنوع کهک در جنوب استان قم واقع شده است. اين منطقه از سه طرف به ارتفاعات مشرف است و دره‌ زيدان در شرق آن قرار دارد. اين منطقه داراي آب‌وهواي معتدل و خشک است. منطقه شکار ممنوع کهک با مساحت ۳۳ هزار هکتار در مجاورت پناهگاه حيات وحش جاسب قرار گرفته است. اين منطقه با حد ارتفاعي حدود ۳ هزار متر، از تنوع گونه‌هاي گياهي و جانوري مناسبي برخوردار بوده که از آن جمله مي‌توان به گربه پالاس، پلنگ، کل و بز، قوچ و ميش، گراز، گرگ، انواع خزندگان و جوندگان و بيش از ۲۰۰ گونه گياهي اشاره کرد. سيماي طبيعي منطقه جاسب متشکل از کوه‌هاي خشک صخره‌اي، دره‌ها، تپه‌ها، کوه‌هاي استپي تا دشتي متغير است.
گونه‌هاي پسته و بادام کوهي از عناصر اصلي پوشش جنگلي منطقه بشمار مي‌روند. منطقه کهک محل اتصال روش‌هاي زاگرس شمال غربي به ارتفاعات ايران مرکزي بوده و از تنوع قابل توجهي برخوردار است. مجموعا ۱۳۵ گونه گياهي از ۳۵ خانواده در اين منطقه زيست مي‌کنند که از ميان آنها به ۲۳ گونه علفي، ۱۰۴ گونه بوته‌اي، ۸۰ گونه درختچه‌اي، ۴۰ گونه درختي ديده مي‌شود. در اين منطقه يک پاسگاه سرمحيط باني و دو پاسگاه محيط باني داير است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد