بازده/ گذرنامه يا پاسپورت يک شناسه‌ي بين‌المللي است که دولت‌ها براي شهروندان‌شان صادر مي‌کنند. هرچه قدرت يک پاسپورت بيشتر باشد نگراني شهروندان آن کشور در عبور از گمرک کمتر خواهد بود. ما در اين نوشتار ۲۵ کشور را به شما معرفي مي‌کنيم که قدرتمندترين پاسپورت جهان را در اختيار دارند.
قدرت و اعتبار يک پاسپورت فقط به رنگ جلد يا تعداد صفحات آن نيست، بلکه در نتيجه‌ي مذاکراتي که بين کشورهاي مختلف انجام مي‌شود، برخي پاسپورت‌ها از برخي ديگر، قوي‌تر و معتبرتر مي‌شوند. شهروندان برخي کشورها فقط با نشان دادن پاسپورت‌شان مي‌توانند بدون نگراني و با آرامش خيال از گمرک عبور کنند، شهروندان برخي کشورهاي ديگر نيز مي‌توانند به آساني هنگام ورود به کشورهاي ديگر ويزاي‌شان را دريافت نمايند؛ ولي نکته‌ي کلي اين است که پاسپورت هر کشور داراي مجموعه مقررات منحصر به آن کشور است.

در ادامه، طبق شاخص اعتبار پاسپورت‌هاي کشورهاي جهان، به ۲۵ کشور با قدرتمندترين پاسپورت جهان اشاره مي‌کنيم.

۲۵. استراليا
استراليايي‌ها مي‌توانند با پاسپورت کشورشان و بدون ويزا به ۱۶۹ کشور جهان مسافرت کنند؛ به همين دليل، پاسپورت اين کشور در رده‌ي هفتم قدرتمندترين پاسپورت جهان قرار گرفته است.

۲۴. يونان
يونان نيز در کنار استراليا داراي هفتمين پاسپورت قدرتمند جهان است.

۲۳. نيوزلند
پاسپورت کشور نيوزلند به عنوان ششمين پاسپورت قوي و معتبر دنيا شناخته مي‌شود.

۲۲. کانادا
کانادايي‌ها مي‌توانند بدون ويزا به ۱۷۲ کشور جهان مسافرت کنند؛ همين مسئله باعث شده است پاسپورت اين کشور در کنار نيوزلند ششمين پاسپورت قوي دنيا به شمار بيايد.

۲۱. ايرلند
پاسپورت ايرلند نيز يکي از شش پاسپورت قوي دنيا است، و از نظر قدرت و اعتبار نمره‌ي ۱۵۳ را کسب کرده است.

۲۰. پرتغال
پرتغاليها مي‌توانند بدون ويزا ۱۷۲ کشور جهان را سياحت کنند؛ به همين دليل، اين کشور رتبه‌ي پنجم دارنده‌ي بهترين پاسپورت جهان را دريافت کرده است.

۱۹. لوکزامبورگ
لوکزامبورگ به همراه دو کشور ديگر در جايگاه پنجم دارنده‌ي قوي‌ترين پاسپورت جهان ايستاده است.

۱۸. اتريش
اتريشيها نيز داراي پنجمين ويزاي قوي جهان هستند.

۱۷. مالزي
شايد مشاهده‌ي نام مالزي در اين فهرست بسيار شگفت‌انگيز باشد؛ ولي به هر صورت، مالزيايي‌ها دارنده‌ي چهارمين پاسپورت قدرتمند دنيا هستند.

۱۶. ايالات متحده
آن‌چه شايد براي آمريکايي‌ها شگفت‌انگيز به نظر برسد، اين است که پاسپورت‌شان در کنار هشت کشور ديگر در رده‌ي چهارمين پاسپورت قوي دنيا قرار گرفته‌ است.

۱۵. ژاپن
پاسپورت ژاپن مي‌تواند شهروندان اين کشور را بدون ويزا به ۱۷۳ کشور دنيا ببرد.

۱۴. نروژ
نروژ نيز جزء کشورهاي دارنده‌ي چهارمين پاسپورت قوي دنيا محسوب مي‌شود.

۱۳. بلژيک
شهروندان بلژيک مي‌توانند با نشان دادن پاسپورت‌شان، و بدون ويزا وارد ۱۷۴ کشور دنيا شوند.

۱۲. هلند
هلند نيز مشترکا، همراه چند کشور ديگر، رتبه‌ي چهارم دارنده‌ي قوي‌ترين پاسپورت جهان را به خود اختصاص داده است؛ شهروندان اين کشور مي‌توانند بدون ويزا به ۱۷۴ کشور جهان مسافرت کنند.

۱۱. ايتاليا
ايتاليا نيز دارنده‌ي چهارمين پاسپورت قوي دنيا محسوب مي‌شود.

۱۰. دانمارک
پاسپورت کشور دانمارک از نظر اعتبار در کشورهاي جهان حائز نمره‌ي ۱۵۵ شده است، زيرا مي‌توان با استفاده از آن و بدون ويزا به ۱۷۴ کشور جهان مسافرت کرد.

۹. نگاپور
ساکنان سنگاپور نيز مي‌توانند به جايگاه خود به عنوان دارنده‌ي چهارمين پاسپورت قوي دنيا افتخار کنند.

۸. بريتانيا
بريتانيا در ۲۰۱۵ به عنوان دارنده‌ي قوي‌ترين پاسپورت جهان لقب گرفته بود؛ ولي بعد از آن، همزمان با اين‌که کشورهاي ديگر تصميم گرفتند مقررات ويزاي‌شان را کمي آسان‌تر کنند، به جايگاه سوم سقوط کرد.

۷. کره‌ي جنوبي
کره‌ي جنوبي بالاترين رتبه‌ را در ميان کشورهاي غيراروپايي از آن خود کرده است. پاسپورت اين کشور به طور مشترک با پاسپورت پنج کشور اروپايي ديگر در جايگاه سوم دنيا ايستاده است.

۶. اسپانيا
اسپانيا با کسب نمره‌ي ۱۵۶، در جايگاه سوم دارنده‌ي قوي‌ترين پاسپورت جهان قرار گرفته است.

۵. سوئيس
سوئيس سومين پاسپورت قوي جهان را در اختيار شهروندان‌اش قرار داده است.

۴. فرانسه
شهروندان فرانسه مي‌توانند بدون ويزا و تنها با ارائه‌ي پاسپورت خود، به عنوان سومين پاسپورت قوي دنيا، به ۱۷۵ کشور جهان مسافرت کنند.

۳. فنلاند
پاسپورت کشور فنلاند، به همراه پاسپورت پنج کشور ديگر، از لحاظ قدرت و اعتبار در جايگاه سوم جهان قرار گرفته است.

۲. سوئد
سوئد به تنهايي در جايگاه دوم اين فهرست ايستاده است. پاسپورت سوئدي مي‌تواند شهروندان اين کشور را بدون نياز به ويزا به ۱۷۶ کشور جهان وارد کند.

۱. آلمان
ساکنان کشور آلمان دارنده‌ي قوي‌ترين پاسپورت دنيا هستند. آلماني‌ها مي‌توانند بدون ويزا به ۱۷۷ کشور جهان مسافرت کنند. آن‌ها از ۲۰۱۴ اين افتخار را با خود به همراه دارند.