کجارو/ شايد به جرات بتوان جنگل را يکي از پر رمز و راز ترين جاذبه‌هاي طبيعي ناميد. افسونگري درختان سر به فلک کشيده و آسماني که به سختي از انبوه برگ‌هاي تيره و روشن ديده مي‌شود. کشور ايران بي‌نصيب از اين طبيعت بي‌مانند نيست. در ادامه‌ي اين مطلب براي گشودن رمز و راز يکي از اين جنگل‌ها با ما همراه باشيد.
مناطق جنگلي همواره يکي از پرطرفدارترين جاذبه هاي طبيعي براي گذراندن اوقات فراغت و ايام تعطيل است. در اين جاذبه‌ي خدادادي احساس نزديکي با طبيعت را به خوبي مي‌توان لمس کرد. مناظر جنگلي، زيبا، شگفت‌انگيز و در عين حال ممکن است کمي ترسناک باشند. جنگلي را تصور کنيد، که شب هنگام از درختان آن صدايي عجيب و وحشتتناک به گوش مي‌رسد. همانند آنکه درختان در شب و با بالا آمدن ماه جيغ مي‌کشند. به گفته‌ي برخي، صداي جيغ شبيه صداي زني است که زنده زنده در آتش مي‌سوزد. 


معرفي
سربرج، روستايي است از توابع بخش طرقبه‌ي شهرستان مشهد که به دليل داشتن پديده‌اي وحشناک، سالانه ميزبان صدها گردشگر داخلي و خارجي است. جنگل سربرج، جنگلي است در اين روستا که اغلب گردشگران راه سفر را براي ديدارش در پيش‌ مي‌گيرند. اما اينکه در اول جاده‌ي اين جنگل، بسياري راه برگشت را انتخاب مي‌کنند خود داستاني جدا دارد.
روزهاي اين جنگل عادي و آرام است. شب هنگام اما صدايي عجيب و وحشت‌آور از درختان اين جنگل به گوش مي‌رسد. صدايي شبيه صوت يا جيغ که به محض تاريک شدن هوا شنيده‌ شده و تا سپيده دم ادامه دارد.
برخي از ساکنين اين منطقه، اين صدا‌هاي وحشت‌آور را از ملخ‌هايي مي‌دانند که به اين منطقه هجوم آورده و شب‌ها به درختان پناه مي‌برند، برخي نيز عواملي ناشناخته از جمله تغييرات آب وهوايي را دليل به وجود آمدن اين صداها عنوان کرده‌اند.
صداهايي که از درختان اين منطقه به گوش مي‌رسد؛ هيچ شباهتي به صداي جيرجيرک يا بادهاي موزون بين شاخ و برگ درختان ندارد. چرا که وقتي اين صداها شنيده مي‌شود، حتي برگ يک درخت هم به دليل باد تکان نمي‌خورد.

عده‌اي نيز اين جنگل را نفرين‌شده و محل سکونت اجنه مي‌دانند. به گفته‌ي برخي، شياطين و روح‌هاي نفرين‌شده شب هنگام در اين روستا پرسه مي‌زنند و اين اصوات دلخراش مربوط به آن‌ها است.
درست است که در لا به لاي درختان و همچنين علفزارهاي اطراف آن، هجوم ملخ‌ها مشاهده مي‌شود؛ اما گفتني است که هيچ پديده‌ي غير طبيعي ديگري در منطقه به چشم ديده نشده است.
همچنين اين جنگل در دره‌ي رودخانه‌اي که يکي از سرچشمه‌هاي سد طرق است قرار دارد که فصولي از سال خشک بود. اما از سالي که اين صداها از جنگل شنيده مي‌شود (۱۳۹۰)، آب رودخانه همچنان جاري و باقي است. همين امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن‌ها از اين پديده‌ شگفت‌انگيز شده است. وحشتي که مي‌تواند گردشگران کنجکاو را به‌ سوي خود جلب کند.

بهتر است راز اين جنگل بازگو شود. ابراهيم عرب، دهيار روستاي سربرج طرقبه مي‌گويد:
هنگاهي که اين صدا باعث ترس برخي اهالي روستا و گردشگران شد، موضوع را به بخشداري منطقه اطلاع داديم و آن‌ها نيز با اعزام کارشناس به اين منطقه و تحقيقات ويژه اعلام کردند اين صدا مربوط به نوعي خاص از جيرجيرک است که در زبان محلي به آن «کز» مي‌گويند. در واقع سال‌هاي پربارش که آب فراوان است و رودخانه سربرج خشک يا کم آب نمي‌شود، اين جيرجيرک‌ها به روستا حمله مي‌کنند و در لابه لاي درخت‌ها و گياهان پنهان مي‌شوند.

ممکن است بر روي هر درخت نزديک ۳ هزار جيرجيرک بنشيند. تمام اين جيرجيرک‌ها در حاشيه‌ي دو کيلومتري رودخانه هستند و تعداد زياد آن‌ها باعث شده که آواز دسته‌ جمعي‌شان مانند صداي جيغ و زوزه به نظر برسد. اين جيرجيرک‌ها تا ۴۰ روز زنده هستند و بعد از بين مي‌روند.

آدرس
خراسان رضوي، جنوب مشهد، طرقبه، روستاي سربرج

دسترسي
سفر به مشهد و زيارت حرم مطهر امام رضا (ع) در برنامه‌ي روزهاي تعطيل اغلب ايراني‌ها جاي دارد. اگر از پايتخت عازم سفر هستيد ۸۹۴ کيلومتر تا مشهد الرضا راه در پيش داريد. بعد از آن با حدود ۴۵ دقيقه راه به منطقه‌ي طرقبه مي‌رسيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد