برترين ها/ مايعات مختلفي در اطراف ما وجود دارد، اما هيچ‌ وقت به فکر قيمت اين مايعات نيافتاده‌ايم، به همين دليل در اين متن با هم نگاهي به گران‌ترين مايعات دنيا خواهيم داشت.
مايعات اطراف ما را احاطه کرده است و گاهي اوقات با استفاده از مايعاتي نظير انسولين جان انسان‌‌ها نجات پيدا مي‌کند، مايعاتي نيز هستند که با خوردن آنها ممکن است جان يک فرد گرفته شود. اين‌گونه است که اگر دقيق‌تر به مايعات نگاه کنيم متوجه نقش مهم آنها در زندگي انسان‌ها خواهيم شد.
مايعات نيز مانند ساير موادي که از آنها استفاده مي‌کنيم داراي قيمت هستند و حتي براي آب خوردن نيز بايد هزينه‌اي را پرداخت کنيد. با اين حساب خالي از لطف نيست اگر نگاهي به گران‌ترين مايعات دنيا داشته باشيم. از آخرين عنوان ليست ده تايي گران‌قيمت‌ترين مايعات دنيا شروع مي‌کنيم.

۱۰. خون انسان‎ هر ليتر در حدود 400 دلار!
در بدن تمامي انسان‌هاي زنده به اندازه کافي خون وجود دارد و اين امر باعث مي‌شود ارزش خون در نگاه اول چندان جدي قلمداد نشود. اما بد نيست بدانيد فرآيند اهداي و نگه‌داري خون کار چندان ساده و ارزاني نيست و در نتيجه خون در دسته مايعات گران‌قيمت دنيا قرار مي‌گيرد. هر ليتر در حدود 400 دلار!

۹. گاما-هيدروکسي‌بوتيريک اسيد‎؛ هر ليتر در حدود 660 دلار!
افسردگي، بي‌خوابي و ميل شديد و ناگهاني به‌خواب از عوارضي هستند که به کمک گاما-هيدروکسي‌بوتيريک اسيد مي‌توان آنها را درمان کرد. جالب است بدانيد از گاما-هيدروکسي‌بوتيريک اسيد به عنوان يک داروي بيهوشي نيز در علم پزشکي استفاده مي‌شود.
گاما-هيدروکسي‌بوتيريک اسيد در سيستم مرکزي عصب انسان‌ها نيز يافت مي‌شود و ناقابل ليتري 660 دلار ارزش دارد!

۸. جوهر مشکي چاپگر؛ هر ليتر 713 دلار
پرينتر خود را به هر اندازه هم که گران خريده باشيد، هزينه جوهر آن در دراز مدت از قيمت خود پرينتر بيشتر براي شما آب خواهد خورد. با اين حساب توصيه مي‌کنيم در پرينت‌هاي خود صرفه‌جويي کنيد تا نياز کمتري به اين مايع گران‌قيمت داشته باشيد.

۷. جيوه؛ هر ليتر در حدود 900 دلار
جيوه در واقع فلز است اما به صورت مايع در اطراف ما يافت مي‌شود، بيشترين استفاده از جيوه را در دماسنج شاهد هستيم. البته از جيوه در مصارف پزشکي نيز استفاده مي‌شود اما به دليل خاصيت سمي جيوه، استفاده از آن توسط پزشکان با احتياط انجام مي‌شود.
جيوه رساناي بسيار خوبي نيز هست و از حالت گازي جيوه در لامپ‌هاي مهتابي استفاده مي‌شود و همين مايع در حدود ليتري 900 دلار براي سازندگان آب مي‌خورد!

۶. انسولين؛ هر ليتر در حدود 2500 دلار
فرآيند ساخت و توليد انسولين کار بسيار سخت و دشواري است. همان‌گونه که حتما مي‌دانيد انسولين يک هورمون است که به صورت طبيعي توسط لوزالمعده انسان توليد مي‌شود.
بر اساس گزارشي که انجمن پزشکي آمريکا منتشر کرده است قيمت انسولين از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ به ميزان سه‌ برابر افزايش داشته است. يکي ديگر از راه‌هاي توليد انسولين قرار دادن ژن انساني داخل گياهان است، اين امر باعث مي‌شود تا شاهد توليد انسولين باشيم و همين روند پيچيده و سخت هزينه آن را تا حدود ليتري 2500 دلار افزايش مي‌دهد!

۵. عطر CHANEL No5؛ هر ليتر در حدود 6868 دلار!
اگر با صنايع عطر سازي آشنايي داشته باشيد، يا اينکه از طرفداران عطر هستيد، حتما نام عطر چنل نامبر فايو به گوش شما خورده است، اين عطر براي اولين بار حدود ۹۴ سال پيش در سال ۱۳۰۱ شمسي توسط دو شيميدان با نام‌هاي ارنست باوکس و کوکو چنل توليد شد.
کوکو چنل به شماره ۵ علاقه زيادي داشت به همين دليل نام اين عطر، چنل نامبر فايو نامگذاري شد.

۴. خون آبي خرچنگ نعلي؛ در حدود 16 هزار دلار به ازاي هر ليتر!
از خون خرچنگ نعلي براي آزمايش عدم آلودگي محصولات مختلف پزشکي استفاده مي‌شود. جالب است بدانيد که خون اين گونه خرچنگ، آبي رنگ است و در مقابل باکتري‌هاي سمي عکس‌العمل نشان مي‌دهد.
خاصيت خون خرچنگ نعلي حدود ۵۰ سال پيش توسط دانشمندان کشف شد تا اين روزها قيمتي 16 هزار دلاري براي هر ليتر در قبال آن پرداخت کنيد!

۳. اسيد دى اتيلاميد ليزرژيک (ال‌اس‌دي)؛ 32 هزار و پانصد دلار به ازاي هر ليتر!
از اين اسيد حدود نيم قرن بيش در ساخت مواد مخدر توهم‌زا استفاده مي‌شد، ال‌اس‌دي از ترکيبات شفاف و بلورين اسيد ليزرژيک ساخته مي‌شود. جالب است بدانيد يک ليتر ال‌اس‌دي قادر است براي بيش از 13 هزار نفر، حالت‌هاي توهم‌زا ايجاد کند و با اين غلظت قيمتي 32 هزار و 500 دلاري براي هر ليتر داشته باشد!

۲. زهر شاه کبرا؛ بيش از 40 هزار دلار به ازاي هر ليتر!
زهر شاه کبرا به راحتي مي‌تواند يک فيل بالغ را از پا در بياورد، اين امر باعث شده است تا زهر مار شاه کبرا به عنوان يکي از خطرناک‌ترين زهر‌هاي موجود در دنيا شناخته شود.
جالب است بدانيد در زهر مار شاه کبرا پروتئين به خصوصي يافت مي‌شود که آنرا با نام ohanin مي‌شناسيم. اين پروتئين در ساخت مسکن‌هاي بسيار قوي استفاده مي‌شود، مسکني که در آن Ohanin وجود دارد به ميزان ۲۰ بار از مسکن‌هاي حاوي مرفين اثر بخشي بيشتري دارد.

۱. سم عقرب، بيش از ده ميليون دلار به ازاي هر ليتر!
خداوند سم عقرب را براي دفاع و کشتن دشمنان خلق کرده است، جالب اينجاست که تمامي گونه‌هاي عقرب‌ها سم ندارند و تنها ۲۵ گونه از عقرب‌ها شناسايي شده‌اند که سم آنها براي انسان‌ها کشنده به حساب مي‌آيد.
پروتئيني که در سم عقرب پيدا مي‌شود را براي افرادي که از ورم مفاصل رنج مي‌برند استفاده مي‌کنند. از طرف ديگر از اين پروتئين در درمان فلج چندگانه و عارضه‌هاي روده‌اي نيز استفاده مي‌شود تا با قيمت بيش از ده ميليون دلاري خود براي هر ليتر لقب گرانترين مايع دنيا را به خود اختصاص دهد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد