کجارو/ جنگل‌ها يکي از زيباترين پديده‌هاي طبيعي دنيا هستند. پوشش گياهي منحصربه‌فرد يا گونه‌هاي جانوري خاص، برخي از آنها را از ساير جنگل‌ها، متمايز مي‌کند. در ادامه با تعدادي از شگفت‌انگيزترين جنگل‌هاي دنيا آشنا مي‌شويم.
مناظر جنگلي، زيبا و شگفت‌انگيز هستند. در گوشه و کنار دنيا، جنگل‌هاي زيادي وجود دارند که از نظر پوشش گياهي و جانوري با هم متفاوت هستند. اين پوشش گياهي و جانوري خاص، توجه بسياري از گردشگران و دانشمندان را جلب مي‌کند. بسياري از افراد براي تماشاي اين جلوه‌هاي بي‌نظير خلقت، بار سفر مي‌بندند و به گوشه و کنار دنيا سفر مي‌کنند. در ادامه با تعدادي از شگفت‌انگيزترين و ديدني‌ترين جنگل‌هاي دنيا آشنا مي‌شويم.

جنگل‌هاي خاردار (Spiny Forest)، ماداگاسکار
يکي از منحصربه‌فردترين اکوسيستم‌هاي ماداگاسکار، جنگل‌هاي خاردار هستند که در جزيره‌اي پر از موجودات عجيب و شگفت‌انگيز قرار گرفته‌اند. پوشش گياهي اين جنگل‌ها که بومي جنوب جزيره است، با گياهان بلند، بدون انشعاب با شاخه‌هاي خنجرمانند شناخته مي‌شود. گياهان آب‌دار يا گوشتي (ساکيولنت) با تنه‌هاي متورم بخش ديگري از گياهان خاص اين منطقه را تشکيل مي‌دهند. شيفاک‌هاي زيبا در اين جنگل از درختي به درخت ديگر مي‌پرند در حالي که تلاش مي‌کنند بدنشان با خارهاي کشنده‌ي درختان تماس پيدا نکند.

جنگل‌هاي کاج سيکيم (Sikkim)، هند
سيکيم ايالتي است در شمال شرقي کشور هندوستان که در دامنه‌ي هيماليا واقع است و يکي از سرسبزترين ايالت‌هاي هند است. جنگل انبوهي از درختان کاج، بيشتر اين منطقه‌ي جذاب هيماليايي‌ را پوشانده است. بيشتر ايام سال بر فراز اين جنگل، ابرهاي زيبا آسمان را مي‌پوشانند. گل‌هاي ارکيده‌ي وحشي، زيبايي اين جنگل را دوچندان مي‌کنند. پانداي سرخ و پلنگ‌ ابري از گونه‌هاي جانوري اين جنگل هستند.

جنگل‌هاي باراني آمازون، آمريکاي جنوبي
جنگل‌هاي آمازون بزرگ‌ترين و متنوع‌ترين جنگل‌هاي گرمسيري در دنيا هستند. موچه‌خوار، دلفين‌هاي رود آمازون و پلنگ از گونه‌هاي جانوري هستند که در اين جنگل زندگي مي‌کنند. بسياري از گونه‌هاي گياهي و جانوري اين جنگل وسيع، هنوز ناشناخته مانده‌اند. از نظر فرهنگي اين جنگل بسيار متنوع و منحصربه‌فرد است. بيش از ۳۰۰ هزار نفر از اهالي بومي که برخي از آنها ناشناخته هستند در اين جنگل زندگي مي‌کنند. اين افراد بومي بيش از ۲۰۰ زبان مختلف دارند.

جنگل ملي گرين مانتين (Green Mountain)، ورمونت، آمريکا
يکي از زيباترين منظره‌هايي که ممکن است در زندگي ببينيد، اين جنگل زيبا در ماه‌هاي پاييزي يعني از اواسط سپتامبر تا اکتبر است. سيب‌هاي درشت و آب‌دار شاخه‌ها را خم مي‌کنند و درخت‌هاي افرا، صنوبر و توس با طيفي بي‌نظير از رنگ‌هاي گرم، قرمز، طلايي و کهربايي، رنگ‌آميزي مي‌شوند.
گونه‌هاي جانوري اين جنگل، توجه علاقه‌مندان به حيات وحش را جلب مي‌کند. مسيرهاي پياده‌گردي، دوچرخه‌سواري، اسب‌سواري و... در اين جنگل مکان‌هايي مناسب براي علاقه‌مندان به فعاليت‌هاي تفريحي در دل طبيعت است.

پارک ملي ردوود (Redwood)، آمريکا
جنگل‌هاي سرو مه‌آلود شمال کاليفرنيا، بيش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارند. درخت هايپريون اين پارک ملي بلندترين درخت دنيا است. اين درخت تقريبا بين ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال عمر دارد و همچنين طول آن به ۱۱۵ متر مي‌رسد. البته مکان دقيق اين درخت را فقط دانشمندان مي‌دانند اما شما مي‌توانيد هزاران درخت بلند ديگر اين جنگل را ببينيد.
گونه‌هاي حيات وحش اين جنگل هم منحصربه‌فرد و برخي از آنها در معرض خطر انقراض هستند. نزديک به ۳۲۰ کيلومتر مسير پياده‌گردي در اين جنگل وجود دارد اما در فصل‌هاي پرباران تعدادي از پل‌هاي اين گذرگاه‌ها حذف مي‌شوند. در تمام طول سال اين مسيرها مرطوب هستند و و گردشگران بايد براي اين شرايط خود را از قبل آماده کنند.
اسب‌سواري و دوچرخه‌سواري کوهستان از فعاليت‌هاي ورزشي پرطرفدار در اين جنگل است که فقط در مسيرهاي تعيين شده امکان انجام آنها وجود دارد. قايق‌سواري يکي ديگر از فعاليت‌هاي تفريحي پرهيجان در اين جنگل است.

بلاويستا کلودفارست (Bellavista Cloudforest)، اکوادور
اين جنگل فوق‌العاده زيبا، سرسبز و مرطوب در غرب رشته‌کوه آند واقع شده است. اين جنگل، مه‌آلود و مرطوب است و در گوشه و کنار آن، آبشارهاي زيباي نقره‌اي وجود دارد. انواع خزه، ارکيده و انواع آناناسيان جاي جاي اين جنگل را زينت داده‌اند. يکي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري اين جنگل، پرندگان منحصربه‌فرد و زيباي آن است. بيش از ۳۰۰ گونه پرنده‌ي مختلف از جمله لانه‌کن نقاب‌دار (masked trogon)، توکان، آنتپيتا و مرغ مگس‌خوار در اين جنگل زندگي مي‌کنند.

جنگل کالدونين (Caledonian)، پارک ملي (Cairngorms)، اسکاتلند
بخش‌هاي وسيعي از اين جنگل بر اثر تغييرات آب و هوايي، از بين رفته است اما هنوز هم اين جنگل زيبا مامن گونه‌هاي جانوري مختلفي چون سنجاب‌هاي قرمز، سياه‌خروس جنگلي، سگ آبي، خرس قهوه‌اي و عقاب ماهي‌گير است. علاوه بر تغييرات آب و هوا، فعاليت‌هاي مخرب انساني مثل چراي بي‌رويه‌ي گوسفند و گوزن، باعث کاهش وسعت اين جنگل به مقدار کنوني شده است. اين جنگل در حال حاضر ۱۸۰ کيلومترمربع وسعت دارد.

جنگل اوکاليپتوس رنگين‌کمان، هاوايي
اين جنگل، يکي از زيباترين جنگل‌هاي دنيا است. چشم برداشتن از درختان زيباي اوکاليپتوس رنگين‌کمان سخت است. همان طور که از اسم اين درخت مشخص است، زماني که پوسته‌ي تنه‌ي اين درخت در تابستان جدا مي‌شود، طيف زيبايي از رنگ‌هاي قرمز و سبز و کهربايي به نمايش در مي‌آيد. اين منظره، زماني زيباتر مي‌شود که بارش باران جلوه‌ي خاصي به رنگ‌هاي زيباي تنه‌ي درختان مي‌دهد.
در حال حاضر اين درخت را به شکل وسيعي در دنيا پرورش مي‌دهند و از آن براي تهيه‌ي کاغذ استفاده مي‌کنند. ارتفاع اين درختان تا ۶۰ متر هم مي‌رسد. اوکاليپتوس رنگين‌کمان را به عنوان درخت زينتي براي استفاده در باغ‌ها و پارک‌ها هم پرورش مي‌دهند.

جنگل کاکتوس ساگوارو (Saguaro)، پارک ملي ساگوارو، آمريکا
بزرگ‌ترين گونه‌ي کاکتوس‌هاي آمريکا در اين جنگل رشد مي‌کنند. پارک ملي ساگورا که بخشي محافظت شده از بيابان سونورا (Sonoran) است، بهترين مکان براي مشاهده‌ي اين کاکتوس‌ها است که ۲۰۰ سال عمر و ۱۵ متر طول دارند.
اين پارک ملي نام خود را از همين کاکتوس‌هاي بزرگ گرفته است. ساگوارو، نوعي کاکتوس شبيه به درخت است که مي‌تواند تا ۲۵۰ سال عمر کند. ساقه‌ي بشکه‌اي شکل آن داراي پره‌هاي موازي است که روي آنها با تيغ پوشيده شده‌ است. هنگام بارندگي، بدنه‌ي اين گياه پر از آب و بزرگ مي‌شود. در فصل بهار، گياه ساگوارو گل‌هاي فنجاني‌شکل سفيد مايل به کرم مي‌دهد.
گل اين درخت، گل ايالتي ايالت آريزوناي آمريکا است. طبق قوانين کيفري آريزونا، کندن يا معدوم سازي اين کاکتوس، مجازات ۲۵ سال حبس دارد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد