کجارو/ کرمانشاه، سرزميني است کهن و ميراثي بازمانده از ايران باستان، که به قدمت تاريخ بشريت، شاهد ديرينه‌ي وقايع تلخ و شيرين روزگار بوده و با حضورش، هويتي اصيل و پرافتخار را براي ايرانيان به ارمغان آورده است. اگر قصد داريد به اين شهر زيبا و دوست‌داشتني سفر کنيد، با ما همراه باشيد.
کرمانشاه شهر زيبا و باستاني، ميزبان آثار تاريخي ارزشمند و باشکوهي است که نمي‌توان براي برخي از آن‌ها، مشابهي را در سراسر جهان يافت. در کنار جاذبه‌هاي گردشگري کهن اين منطقه از کشور، مي‌توان طبيعتي زيبا و چشم‌نواز را مشاهده کرد که خود به يکي از مقاصد توريستي تبديل شده و سالانه ميزبان بازديدکنندگان از سراسر ايران و جهان است.

۱. معبد آناهيتا
معبد آناهيتا، که از آن به عنوان دومين بناي سنگي ايران ياد مي‌شود، يکي از آثار تاريخي برجسته و ارزشمند ايران باستان است که در شهر کنگاور کرمانشاه، قرار دارد. اين بناي تاريخي، عبادتگاهي است ساخته شده بر سکويي بلند که قدمت احداث آن به دلايل نبود مستندات تاريخي مشخص نيست، اما از مورخان پيشينه‌ي ساخت آن را به دوران حکومت ساسانيان يا اشکانيان نسبت مي‌دهند.

۲. بيستون
مجموعه‌اي عظيم و ارزشمند که از دل تاريخ قد برافراشته و همچون ميراثي باعظمت، شکوه و جلال فرهنگ ايراني را به جهانيان عرضه مي‌دارد. اين عمارت تاريخي در دل و دامنه‌ي کوهي به همين نام و در شهر بيستون کرمانشاه قرار دارد. اثري ماندگار از دوران حکومت هخامنشيان که امروزه ميزبان جمع زيادي از گردشگران از سراسر جهان است.

۳. طاق بستان
مجموعه‌ي باشکوه از شکارگاه‌ شاهان ايراني، که متشکل از سنگ‌‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌هاي حکومت ساسانيان است، در شمال غربي کرمانشاه به يادگار مانده است که به طاق بستان شهرت دارد. اين اثر تاريخي داراي دو بخش به نام‌هاي طاق بزرگ و طاق کوچک و چند سنگ نبشته است که يکي از اصلي‌ترين مقاصد گردشگري کرمانشاه را تشکيل مي‌دهد.

۴. گور دخمه صحنه (گور دخمه دربند)
از ديگر مناطق گردشگري کرمانشاه، مي‌توان به گوردخمه صحنه يا گوردخمه‌ي دربند اشاره کرد. اين اثر شگرف تاريخي، در شهر صحنه قرار دارد و مسيري که براي رسيدن به آن طي‌ مي‌شود، مملو از درختان ميوه و جنگلي متعددي است که آن را بسيار زيبا کرده است.

۵. گور دخمه اسحاق وند
گوردخمه‌ي اسحاق‌وند، اثري تاريخي از دوران مادها است که طبق نظر برخي از باستان‌شناسان، قديمي‌ترين آرامگاه‌هاي صخره‌اي شناخته مي‌شود. اين مقابر، در ۲۵ کيلومتري جنوب غربي شهر هرسين و روي صخره‌هايي در شمال شرقي روستاي ده‌نو واقع شده‌ است.

۶. گور دخمه دکان داوود
يکي ديگر از مکان‌هاي توريستي کرمانشاه، گوردخمه‌اي است به نام دکان داوود يا کل داوود، که در سه کيلومتري جنوب شرقي سرپل ذهاب قرار دارد. قدمت اين اثر متعلق به دوران حکومت مادها يا هخامنشيان است.

۷. طاق گرا (طاق شيرين)
در گردنه‌اي به نام پاتاق که در حد فاصل جاده‌ي کرمانشاه به سرپل ذهاب قرار دارد، بنايي تاريخي به نام طاق گرا به چشم مي‌خورد که با استفاده از بلوک‌هاي سنگي ساخته شده است. طبق مدارک تاريخي، قدمت آن به اواخر سلطنت ساسانيان و پادشاهي خسرو دوم، بازمي‌گردد.

۸. آرامگاه احمد بن اسحاق قمي
در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه، يکي از آثار مهم تاريخي و زيارتي وجود دارد که به آرامگاه احمدبن اسحاق قمي (ايشان از وکلاي امام حسن عسگري (ع) در شهر قم بودند) شهرت دارد. اين مکان که پيشنه‌ي آن به قرن سوم هجري قمري بازمي‌گردد، در مرکز شهر قرار دارد و يکي از مکان‌هاي پربازديد آن محسوب مي‌شود.

۹. سراب صحنه
به يقين مي‌توان از سراب صحنه، به عنوان يکي از خوش‌ آب‌وهواترين مناطق شهر صحنه ياد کرد. اين منطقه‌ي زيباي طبيعي بهره‌مند از طبيعتي بکر، چشم‌نواز و مطبوع است که در کنار آبشار‌هايي زيبا و آب‌وهوايي پاک و مطلوب، به يکي از مناطق اصلي گردشگري کرمانشاه تبديل شده است. به نظر مي‌رسد که اين مکان، در گذشته تفريحگاه پادشاهان در دوران مختلف بوده است.

۱۰. غار قوري قلعه
در ۲۵ کيلومتري شهر پاوه کرمانشاه، غاري مشاهده مي‌شود که در دامنه‌ي رشته‌کوه شاهو و درون کاني‌هاي آهکي قرار دارد. مسئولان، اين جاذبه‌ي گردشگري طبيعي را به کمک دري آهني، به دو بخش مجزا تقسيم کرده‌اند. در اين مکان گردشگري و در بخش غير توريستي، مي‌توان شاهد يکي از زيباترين پديده‌هاي غارسنگي بود.

۱۱. غار پراو
در بين کوه طاق بستان و کوه بيستون، کوه ديگري جاي گرفته است که از آن به نام کوه پراو ياد مي‌شود. درون اين پديده‌ي طبيعي، غاري به همين نام قرار دارد که در گويش محلي به معناي پرآب است. از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد غار پراو، دهانه‌ي آن است که در ارتفاع ۳ هزار متري از سطح دريا قرار دارد و در گذشته، بزرگ‌ترين غار عمودي دنيا محسوب مي‌شد.

۱۲. تالاب هشيلان
تالابي با تعداد ۱۱۰ جزيره در فاصله‌ي ۳۰ کيلومتري شمال غربي کرمانشاه وجود دارد که به تالاب هشيلان شهرت دارد که در گويش محلي به معناي لانه‌ي ماران است. وجه تسميه اين مکان، به دليل حضور مارهاي متعددي همچون مار آبي و مار چليپر است.

۱۳. سر آب نيلوفر
در ۲۰ کيلومتري شمال غرب شهر کرمانشاه، درياچه‌ي کوچکي قرار دارد که تعداد زيادي از گل‌هاي نيلوفر آبي در آن مشاهده مي‌شود. اين درياچه‌ي زيبا در بين مردم به سرآب نيلوفر شهرت يافته و يکي از زيباترين مناطق گردشگري به ويژه در فصل بهار و تابستان است.

۱۴. باغ گلها
مي‌توان شهر کرمانشاه را پس از اصفهان، به عنوان دومين شهري که از باغ گل‌ها بهره‌مند است، معرفي کرد. باغ گل‌هاي کرمانشاه، يکي از منحصربه‌فردترين‌ها در نوع خود است که در کشور قرار دارد. زميني به مساحت ۵ هکتار، زيستگاه ۴ هزار نوع گونه‌ي گياهي است که در خود ۴ باغ گل‌هاي ايراني، ايتاليايي، فرانسوي و ژاپني را جاي داده و منطقه‌اي کاملا زيبا و چشم‌نواز در فصول بهار و تابستان است.

۱۵. موزه پارينه سنگي زاگرس
در شهر کرمانشاه، موزه‌اي ويژه و مربوط به پيش از تاريخ، داير شده است که به موزه‌ي پارينه سنگي زاگرس شهرت يافته است. اين موزه‌ي ارزشمند، اولين موزه‌ي پارينه سنگي در خاورميانه محسوب مي‌شود که توسط فريدون بيگلري و مرادي بيستوني در اواسط دهه‌ي هشتاد، تاسيس شد.

۱۶. موزه پوشاک و زيورآلات
يکي ديگر از مکان‌هاي ديدني شهر کرمانشاه، موزه‌ي پوشاک و زيورآلات اين شهر است که در تکيه‌ي معاون‌الملک و بخش عباسيه قرار دارد. در اين موزه مي‌توان لباس‌هاي محلي مردم هرسين، قصر شيرين، گيلان‌غرب، پاوه و شهرهاي ديگر استان کرمانشاه را مشاهده کرد.

۱۷. موزه مردم شناسي
موزه‌ي مردم‌شناسي، يکي ديگر از موزه‌هاي موجود در کرمانشاه است که حافظ اشياي تاريخي، پوشاک، صنايع دستي، ابزارآلات قديمي دامپروري، شکار، کشاورزي، نگارش، روشنايي، نساجي، بافت گيوه و آثاري با مضامين فرهنگي است.

۱۸. تکيه بيگلربيگي
در يکي از محله‌هاي قديمي کرمانشاه، تکيه‌اي تاريخي متعلق به حکومت قاجاريان وجود دارد که به دليل تزئينات آينه‌کاري منحصربه‌فرد، يکي از بي‌نظيرها در ميان ديگر تکاياي شهر کرمانشاه محسوب مي‌شود. اين اثر کهن، برخوردار از تالاري است که مي‌توان تزئينات عالي و کتيبه‌هايي متعلق به حکومت مظفرالدين شاه را در آن مشاهده کرد.

۱۹. تکيه معاون الملک
تکيه‌ي معاون‌الملک، مجموعه‌اي متشکل از سه قسمت عباسيه، زينبيه و حسينيه است که بالغ بر ۱۱۴ سال پيش، توسط معين‌الرعايا ساخته و پس از آن به همت حسن خان معين‌الملک تکميل و به بهره‌برداري رسيد. از ويژگي‌هاي بي‌نظير اين اثر تاريخي، مي‌توان به کاشي‌کاري صورت گرفته در آن اشاره کرد که با استفاده از رنگ‌هاي طبيعي، زيبايي و جلال خاصي به آن بخشيده و آن را در جهان، ممتاز کرده است.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد