کجارو/ آخر هفته کجا بريم؟ پيشنهاد سفر اين هفته کجارو؛ تعطيلات زمستاني خود را با سفري به پيست دربندسر، کوير حاج علي قلي و يا درياچه ميانکاله به تجربه‌اي متفاوت بدل کنيد. با ما همراه باشيد.
زمستان را به سرما و سپيدي مي‌شناسيم، فصلي که بايد کنار آتش گرم خانه و خانواده به سر آيد. اما حکايت علاقه‌مندان به سفر و گردشگران ماجراجو جور ديگري رقم مي‌خورد، راه سفر را در پيش مي‌گيرند و از زيبايي‌هاي طبيعت گرما و انرژي مي‌گيرند.
تعطيلات آخر هفته فرصت مناسبي است تا دست از زندگي پراسترس و رنگ‌پريده شهري بشوييم و به دامان طبيعت بي‌نظير و رنگارنگ کشورمان رهسپار شويم. در اين مقاله با پيست دربندسر براي سفر يک روزه و کوير حاج قلي خان و درياچه ميانکاله براي سفرهاي دو روزه آشنا مي‌شويم.

سفر يک روزه
صبح زمستاني يک روز تعطيل مي‌تواند با تجربه‌اي متفاوت از هيجان و سر زندگي رقم بخورد، کافي است عزم سفر کنيد و تا پيش از تاريکي شب، تجربه‌اي متفاوت براي خود رقم بزنيد.
پيست اسکي دربندسر
اين پيست در حدود ۳۵ کيلومتري شمال شرق تهران از جاده لشگرک و در ميان رشته کوه‌هاي البرز مرکزي محله زيباي دربندسر با ارتفاع ۲۷۰۰ متري از سطح دريا قرار دارد که سالانه پذيراي هزاران نفر از گردشگران و ورزشکاران داخلي و خارجي است.
دربندسر يکي از مهم‌ترين جذابيت‌هاي دربندسر است. اولين و بزرگ‌ترين پيست اسکي بين‌المللي در سطح کشور، که با تلاش جمعي از علاقه‌مندان، پيشکسوتان، قهرمانان اسبق تيم ملي و اهالي منطقه در سال ۱۳۶۱ به بهره‌برداري رسيد و در ابتدا داراي يک دستگاه تله سيژ دو نفره بوده که در سال‌هاي بعد بر امکانات آن افزوده شد که در ادامه به برخي از آن‌ها اشاره مي‌کنيم.
از امکانات اين پيست مي‌توان به تله سيژ چهار نفره به طول ۱۷۲۰ متري؛ تله سيژ چهار نفره به طول ۸۰۰ متر در ارتفاع ۳۵۰۰ متري؛ تله سيژ دو نفره به طول ۱۱۱۰ متر؛ تله اسکي بشقابي از کشور ايتاليا به طول ۷۰۰ متر؛ تله کابين ۱۲ نفره به طول ۱۸۳۰ متر با ۵۷ کابين با ظرفيت ۳۰۰۰ نفر در هر ساعت؛ تله اسکي چکشي (جهت استفاده اسکي‌بازان مبتدي) اشاره کرد.

سفرهاي دو روزه
در هر فاصله‌اي از هر کجاي اين مرز و بوم که روزگار مي‌گذارنيد، فرصت دو روزه تعطيلات آخر هفته‌تان را به خاطره‌هاي به ياد ماندني بدل کنيد. بار سفر را ببنيد، دل به طبيعت بسپاريد، معرفي مقصدش هم با ما.
کوير حاج علي قلي
کوير حاج علي قلي از جمله زيبايي‌هاي کمتر ديده‌شده استان سمنان است که بيش از آنکه در وصف کلمات باشد، ديدني است. کوير حاج علي قلي در جنوب شرقي شهرستان دامغان و در نزديکي روستاي خورزان واقع‌ شده است. وسعت اين کوير ۶۵۴۱ کيلومترمربع است. وجود رودخانه‌هاي فصلي و درياچه نمک حسن‌آباد که دره‌هاي عمق و مخروط افکنه‌هاي وسيعي در کوير ايجاد کرده، بر زيبايي‌هاي اين کوير افزوده است.
همچنين علاوه بر باغات پسته، روستاي حسن‌آباد نيز از روستاهاي نمونه گردشگري است که داراي جاذبه‌ها و زيبايي‌هاي زيادي است که در يک سفر يک روزه مي‌توان از آن نيز بازديد کرد. گياهان شورپسند و در برخي نقاط درختچه تاغ از معدودترين و مهم‌ترين گونه‌هاي گياهي کوير حاج علي قلي است.
دو مسير براي ورود به کوير وجود دارد، مسير نخست از طريق جاده شاهرود به طرود و روستاي چاه جم و مسير دوم از طريق خورزان در جاده دامغان-معلمان است، اما براي يک بازديد يک روزه از اين کوير پيشنهاد ما پيمايش از طريق مسير حورزان دامغان است. براي دسترسي به مسير پيمايش از دامغان به سمت جاده اصفهان حرکت کرده تا پس از حدود ۳۵ کيلومتر به دوراهي حسن‌آباد برسيد. از داخل روستاي حسن‌آباد به سمت روستاي خورزان که در فاصله ۶ کيلومتري حسن‌آباد قرار دارد، حرکت کنيد. از اين روستا آب آشاميدني خود را تهيه کرده و مسير را به سمت جنوب شرق ادامه دهيد.

تالاب ميانکاله
هنگامه‌ي طلوع آفتاب که مي‌شود، تالاب ميانکاله غرق در آواز پرندگان، در مه و غبار صبحگاهي فرو رفته و به اوج زيبايي خود مي‌رسد. در کنار اين تالاب هر روز صبح مي‌توانيد نظاره‌گر پرندگاني باشيد که سرتاسر تالاب در نواري پيوسته، آرام در آب نشسته‌اند. در يک‌سوي شبه‌جزيره ميانکاله ساحل زيباي کم‌عمق، مراتع و چراگاه‌هاي سرسبز و بزرگ قرار دارند که در کنار شنزارهاي متعدد تداعي‌کننده‌ي کوير هستند و در سوي ديگر، تالابي پر از پرواز و آواز و هياهوي زندگي پرندگان.
اين تالاب، اولين تالاب بين‌المللي ثبت‌شده در فهرست تالاب‌هاي کنوانسيون رامسر بوده و با بيش از ۱۰۰ هزار هکتار مساحت، يکي از زيستگاه‌هاي مهم و با ارزش پرندگان آبي و خشکي تلقي مي‌شود. زمين‌هاي آن، مجموعه‌اي از شنزارهاي ساحلي، زمين‌هاي باتلاقي، آبگيرها، مرداب جنگلي با پوشش درختچه‌هاي گز، جنگل انارستان، بوته‌هاي تمشک و زمين‌هاي پست و گره افتاده هستند.
هرساله در پاييز صدها هزار پرنده مهاجر مانند فلامينگو، باکلان‌ها، قوها، پليکان‌ها، مرغابي‌ها و عقاب دريايي دم سفيد پس از بال زدن‌هاي طولاني و طاقت‌فرسا خود را به اين تالاب مي‌رسانند و تا اواخر زمستان در آنجا مي‌مانند؛ در اين سمت جهان، قصه‌ي پرواز به تالاب ميانکاله که ختم مي‌شود، گروه‌هاي طبيعت‌گردي و تورهاي پرنده‌نگري رهسپار اين تالاب مي‌شوند. ميانکاله حيات‌وحش بي‌نظيري دارد؛ اين منطقه سرزمين اسب‌هاي آزاد و پرندگان مهاجر است و علاوه بر آن، زيستگاه پرندگان بومي مثل قرقاول، دراج، زنگوله بال و حيواناتي چون گرگ، روباه، گربه وحشي، خرگوش و گراز نيز هست.
شايد براي بيشتر ما شمال ايران تداعي‌کننده‌ي جنگل‌هاي انبوه هيرکاني و جاذبه‌هاي طبيعت‌گردي مانند جنگل راش، جنگل اليمستان و درياچه‌هاي آب شيرين مانند درياچه چورت باشد. اما جنس طبيعت ميانکاله با ساير مناطق شمال کشورمان متفاوت است. جنگل زيباي انارستان با درختاني به ارتفاع ۴ تا ۵ متر، درختچه‌هاي گز و تمشک در کنار تپه‌هاي شني منظره‌اي بسيار جالب آفريده‌اند که نظير آن را در کمترين نقطه‌اي از دنيا مي‌توان پيدا کرد.
تالاب ميانکاله از تهران حدود ۳۰۰ کيلومتر فاصله دارد. وارد جاده هراز شده و به سمت آمل حرکت کنيد. در کمربندي آمل يک خروجي در سمت راستتان قرار دارد که به سمت بابل، قائم‌شهر و ساري مي‌رود. وارد اين خروجي شويد و مسير را ادامه دهيد تا بعد از ساري به بهشهر برسيد. در بهشهر مسيري که به شهرک صنعتي مي‌رود را در پيش بگيريد. با عبور از اميرآباد، راغمرز و تالاب لپوي مي‌بايست مسافتي در حدود ۵ کيلومتر را در جاده ساحلي به سمت شرق حرکت کنيد تا به ميانکاله برسيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد