کجارو/ موزه‌ي ملي ايران شامل دو ساختمان جدا با نام‌هاي موزه‌ي ايران باستان و موزه‌ي دوران اسلامي است. اين موزه مجموعه‌اي از گنجينه‌ي آثار تاريخي و ماقبل تاريخ ايران است. موزه‌ي ايران باستان در سال ۱۳۱۶ تاسيس شده است و خود ساختمان آن را نيز مي‌توان يکي از جاذبه‌ها و زيبايي‌هاي معماري ناميد. اين موزه اولين موزه‌ي رسمي ايران است و در فرهنگ موزه‌داري ايران، به عنوان موزه‌ي مادر محسوب مي‌شود. موزه‌ي ملي ايران را مي‌توان مهم‌ترين موزه‌ي کشور در زمينه‌ي نگهداري، نمايش و پژوهش‌ مجموعه‌هاي باستان‌شناسي ايران محسوب کرد.

ساخت موزه‌ي دوران اسلامي در سال ۱۳۲۳ در محوطه‌ي موزه‌ي ملي ايران آغاز شد. اما ساخت اين بنا با وقفه‌هاي متعدد مواجه شد اما در نهايت در سال ۱۳۲۹ ساخت آن پايان يافت؛ با اين حال بهره‌برداري از آن تا سال ۱۳۷۵ به تعويق افتاد. مساحت اين موزه حدود ۱۰ هزار متر مربع است که در دو طبقه ساخته شده و آثار هنر اسلامي را به نمايش گذاشته است.
زيربناي کل دو ساختمان موزه‌ي ملي ايران حدود ۱۸ هزار متر مربع است و با بازديد از اين مکان مي‌توانيد حدود سيصد هزار شي باستاني در رابطه با فرهنگ و هنر ايراني و اسلامي را مشاهده کنيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد