کجارو/ قونيه مرکز استان قونيه در کشور ترکيه است. اين شهر به سبب وجود آرامگاه مولانا، شاعر فارسي‌زبان، در بين ايرانيان شهرت زيادي دارد. به همين دليل است که گردشگران ايراني تمايل زيادي براي سفر به اين شهر تاريخي نشان مي‌دهند. اگر شما هم جزو آن دسته افراد هستيد که فکر سفر به قونيه را داريد، بهتر است اين مقاله را دنبال کرده تا با حقايق جالب آن آشنا شويد. با کجارو همراه باشيد.
قونيه شهري است تاريخي و در آن يادگاري‌هاي زيادي از گذشتگان، به خصوص دوران سلجوقي وجود دارد. اين شهر رنگ و بوي مولانا را دارد و در هر سوي آن، نشانه‌اي از ادبيات، عرفان و مذهب به چشم مي‌خورد. در ادامه جالب‌ترين حقايق اين شهر کهن را به شما معرفي مي‌کنيم:

۱. نام شهر قونيه قبلا ايکونيون (Iconion) بود که به معني شمايل است. بر اساس آنچه که در اساطير يونان آمده، بر اين شهر اژدهايي چيره شده بود که گاهي به شهر حمله مي‌کرد و برخي از زنان و دختران را مي‌بلعيد. «پرسيوس» که پسر ژوپيتر بود، اين اژدها را مي‌کشد و مردم را از شر آن رها مي‌کند. مردم شهر هم براي قدرداني از اين کار پرسيو، تصويري از او را به يکي از دروازه‌هاي شهر مي‌آويزند و به همين مناسبت، به زبان يوناني اين شهر را ايکونيون (شمايل) مي‌نامند.

۲. قونيه يکي از قديمي‌ترين مراکز شهري جهان است. کاوش‌هايي که در تپه‌ي علا‌الدين در مرکز اين شهر صورت گرفته، نشان مي‌دهد که ۳ هزار سال قبل از ميلاد، مردماني در اين مکان زندگي مي‌کردند.

۳. خوي، نيشابور و بستان‌آباد (در استان آذربايجان شرقي) خواهرخوانده‌هاي قونيه هستند.

۴. قونيه در ابتدا تحت فرمان هيتي‌ها بود. از آثار اين حکومت در قونيه مي‌توان به پينار افلاطون اشاره کرد که روي چشمه‌اي بنا شده است. گفته مي‌شود مزار افلاطون در قونيه قرار دارد (ياقوت حموي در کتاب معجم‌البلدان به اين نکته اشاره کرده است).

۵. يکي از حواريون حضرت مسيح به نام «پائولوس» در زمان آغاز دعوت وي به دين خود، در قونيه اقامت کرد و اين امر باعث شهرت و اعتبار اين شهر شد.

۶. قونيه از سال ۴۷۰ هجري تا سال ۷۰۰ هجري قمري پايتخت سلجوقيان آسياي صغير بود. در اين مدت ۱۶ شاه سلجوقي در قونيه حکومت کردند.

۷. در گذشته قونيه را «دارالمعرفه»، «دارالارشاد» و «دارالموحدين» مي‌ناميدند.

۸. سيله يک روستاي کوچک در نزديکي قونيه است. اين روستا يکي از معدود روستاهايي است که تا سال ۱۹۲۲ در آن مردم به زبان يوناني کاپادوکيه سخن مي‌گفتند. در دهکده‌ي سيله يونانيان زندگي مي‌کردند که بيش از ۸۰۰ سال مسالمت‌آميز کنار ترک‌هاي قونيه مي‌زيستند. دليلي اين همزيستي مسالمت‌آميز مولانا بود، کسي که شاهد اعجازي بود که در نزديکي صومعه‌ي مسيحي ارتدکس «سنت چاريتون» روي داد. مولانا از اين صومعه مسجدي ساخت.

۹. مجموعه‌اي که آرامگاه شاعر و عارف قرن ۱۳ ايراني، مولانا در آن واقع شده نمادي از قونيه است که رقص چرخان سماع صوفي را بنيان نهاد. اين موزه در داخل باغ بسيار زيباي رز قرار دارد و مي‌توانيد از ديدن دروازه‌ي درويش‌ها (Dervisan Kapisi) لذت ببريد.

۱۰. اگرچه چاتال‌هويوک قونيه جاي بسيار بزرگي نيست و ديدني‌هاي زيادي ندارد، اما اين تپه يکي از مهم‌ترين محل‌هاي حفاري‌شده در جهان است. اينجا به گفته باستان‌شناسان بزرگترين جايي است که مربوط به دوران نوسنگي بوده و تاکنون کشف شده است. گفته مي‌شود قدمت اين مکان تقريبا به ۹ هزار سال پيش بازمي‌گردد.

۱۱. پشمک که در ايران هم بسيار طرفدار دارد، يکي از شيريني‌هاي اصلي قونيه است که اغلب به شکلي توپي عرضه مي‌شود.

۱۲. از آنجايي که قونيه يک شهر مذهبي محسوب مي‌شود، مغازه‌هايي در اين شهر خواهيد ديد که فقط خرما يا خرما و شيريني مي‌فروشند. چون پيغمبر اسلام روزه‌ي خود را با خرما باز مي‌کردند، اين خوراکي مغذي را بيشتر مذهبي تلقي کرده و مردم براي باز کردن روزه از آن استفاده مي‌کنند.

۱۳. فرودگاه قونيه مرکز فرماندهي منطقه سوم نيروي هوايي ترکيه است و برخي اوقات توسط نيروهاي ناتو (NATO) نيز استفاده مي‌شود.

۱۴. مشتاقان و علاقه‌مندان «احمد عزت کويون‌اوغلو» يکي از اعضاي قديمي‌ترين خانواده‌هاي قونيه، پس از مرگش مجموعه‌اي از عجيب‌ترين و جالب‌ترين اشياي هنري، اشياي قوم‌نگاري، اقلام زمين‌شناسي و وسايل ساده‌ي او را وقف کردند و به شهر قونيه اهدا کرده و به نمايش گذاشتند. اين موزه که از اين مجموعه تشکيل شده، به يکي از ديدني‌هاي قونيه تبديل شده است. اين ساختمان گنجينه‌اي از نمايشگاه اشياي عجيب و غريب و شگفت‌انگيز است؛ از نقاشي‌هاي نادر، نسخه‌هاي خطي و فرش گرفته تا اسباب‌بازي‌هايي به شکل حيوانات (پر شده از پوشال، دانه‌ها، پنبه و مواد مشابه) و انواع ساعت‌ها.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد