سلامت آنلاین/ «سومیترا دوتا»، زن ۲۲ ساله‌ اهل هند است که پزشکان دو روز قبل از زایمان به او اطلاع دادند که دوقلوهای او به هم چسبیده است. آنها در عملی دو ساعته، دوقلوها را به دنیا آوردند و متوجه شدند که از قلب و کبد به هم چسبیده‌اند.
این دوقلوی دختر هنگام تولد ۴.۳ کیلوگرم وزن داشتند و بلافاصله بعد از تولد به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند. «گانگا» و «جامونا» نام دوقلوهای به هم چسبیده‌ است و در حال حاضر در بیمارستانی واقع در «کوتاک» تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و پزشکان وضعیت آنها را تحت کنترل دارند.
پزشک معالج این دوقلوها اعلام کرده که عمل جداسازی آنها بسیار پرخطر خواهد بود و ممکن است هر دو یا یکی از آنها را از دست بدهیم. دخترها از ناحیه شکم به هم چسبیده‌اند و قلب و کبد مشترک و کلیه‌ها، ریه‌ها و بالاتنه و پایین‌تنه و اندام تناسلی جداگانه دارند.
پزشکان معتقدند که ممکن است قلب آنها دچار نارسایی شود و جان هر دو به خطر بیافتد به همین دلیل جداسازی آنها ریسک بزرگی است. بعد از این که پدر دوقلوها اعلام کرد که قادر به پرداخت هزینه‌های جراحی آنها نیست، دولت هزینه‌های پزشکی عمل جداسازی این دوقلو را بر عهده گرفته است.
پزشکان در حال حاضر مشغول بررسی وضعیت دوقلوها هستند تا با روشن‌تر شدن اوضاع و رفع پیچیدگی‌های موجود، بتوانند درست‌ترین تصمیم را برای آنها بگیرند. حال عمومی آنها خوب است اما پزشکان معتقدند که شانس زنده ماندن در چنین دوقلوهایی بسیار کم است به طوری که در ۹۰ درصد مواقع، دوقلوها مدت کوتاهی بعد از تولد می‌میرند.
چند ماه آینده حیاتی‌ترین زمان برای این دوقلوست و پزشکان رشد آنها را تحت کنترل می‌گیرند. اما آنها منتظر می‌مانند تا دوقلوها کمی بزرگ‌تر شوند تا راحت‌تر بتوانند آنها را عمل کنند. پزشکان نیز در این زمان فرصت دارند آزمایش‌های متعددی را روی آنها انجام دهند تا بتوانند درباره جداسازی دوقلوها تصمیم جدیدتری بگیرند.