گردالی/ در نواحی شمالی ایتالیا، منطقه ای به نام تایرول (Tyrol) وجود داره که در سرتاسر اون میتونید هرم های عجیب و غریب بلندی که به “اهرام خاکی” مشهور شدن رو ببینید. این اشکال خاکی که به طور طبیعی شکل ستون های بلند و نوک تیز به خودشون گرفتن، از جنس خاک رس هستند و همونطور که توی عکس ها میبینید، بعضی هاشون تکه سنگ هایی روی نوک خودشون دارن.
این ساختارهای عجیب توسط خاک رسی که از بعد از آخرین عصر یخ بندان – بعد از آب شدن همه یخ ها – به جا مونده تشکیل شدن. در شرایط خشک، این خاک میتونه به سفتی سنگ باشه، ولی به محض باران گرفتن، فورا تبدیل به گِل میشه و با لیز خوردن از سطوح شیب دار، شیب هایی به بزرگی ۱۰ تا ۱۵ متر رو تشکیل میده. وقتی فصل باران شروع میشه، این شیب ها فرسایش پیدا می کنند. اما وقتی سنگ قاطی این مخلوط گلی باشه، بخش خاکی زیر سنگ ها از خیس شدن توسط باران در امان میمونه. یعنی در حالیکه همه مواد اطراف سنگ توسط باران شسته و ساییده میشه، تنها بخشی که زیر سنگ مخفی شده باقی میمونه و باعث تشکیل شدن این ستون های جادویی زمینی میشه. تشکیل شدن هر یک از این هرم ها میتونه صدها تا هزاران سال طول بکشه!
این ستون ها همچنان به ساییده شدن ادامه میدن، اما با سرعت کمتری نسبت به زمین اطرافشون. به همین خاطر بالاخره لحظه ای فرا میرسه که این ستون ها نیروی کافی برای نگه داشتن سنگ های بالای خودشون رو ندارن. وقتی که سنگ از بالای ستون بیفته، ستون خاکی به سرعت بر اثر فرسایش از بین میره.
هرم های خاکی مختص منطقه تایرول هستند، اما تعداشون خیلی زیاده و به خوبی در سطح این منطقه پخش شدند. بهترین های این اهرام رو میتونید در منطقه ریتن (Ritten)، فلاتی در نزدیکی Bozen در شمال ایتالیا پیدا کنید. اهرام خاکی همچنین در منطقه Platten در نزدیکی Percha در Puster Valley وجود دارند.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید