تابناک با تو/ این جشنواره با نام «مومیایی‌ها» (Mummers)، ریشه در مراسم‌های اروپایی دارد؛ اما با گذشت قرن‌ها، نیو فنلاند نسخه‌ای منحصر به فرد خود را از این رسم ایجاد کرد. مردم، صورت و بدن خود را می‌پوشانند و صدای‌شان را تغییر می‌دهند. سپس به خانه همسایه‌ها رفته و همسایه، باید هویت آن شخص را حدس بزند. در همان شب، فردی با لباس اسب، که گاه از استخوان واقعی اسب ساخته شده، در خیابان‌های شهر راه می‌رود.

در گذشته، خیابان‌ها در این شب به قدری خطرناک بود که دهه‌هایی در قرن بیستم، برپایی این مراسم در نیوفاندلند، غیرقانونی بود. اما در دهه‌ی اخیر، این مراسم را مانند فعالیتی دوستانه‌تر، دوباره انجام می‌دهند. هرسال، هزاران فرد، لباسی غیرعادی و عجیب می‌پوشند و در خیابان‌ها، به رقص می‌پردازند و شادمانه، روی طبل می‌کوبند. در مراسم مومیایی‌ها به صورت سنتی برای پوشاندن صورت، از رومیزی و پرده استفاده می‌شد. امروزه، این مراسم در روز اجرا می‌شود.
بخشی از مراسم رژه‌ی مومیایی‌ها، آن است که چند ساعتی را رها و آزاد باشید. مردم با پوشیدن لباس‌های عجیب خود، شخصیت متفاوتی هم پیدا می‌کنند و حقیقتاً لحظاتی، شخصیت اصلی خود را به کناری می‌گذارند تا هویتی جدید را تجربه کنند. شخصیتی متفاوت، با رقص‌هایی عجیب! گویی کودک درونشان، جانی تازه گرفته است.

قدیمی‌ترین تاریخی که برپایی مراسم مومیایی‌ها در آن ثبت شده است، سال 1819 بود. در انگلستان، مومیایی‌ها با پوشیدن لباس‌های متفاوت، آهنگ‌هایی به سبک نواهای کریسمس اجرا می‌کنند. این آهنگ‌ها اغلب، نمادی از زمستان و تولدی دوباره دارند. در برخی محل‌ها، مومیایی‌ها با رفتن از خانه‌ای به خانه‌ی دیگر، برای جشن‌های خود، پول جمع می‌کنند.
روز رژه‌ی مومیایی‌های فیلادلفیا، مخلوطی است از مراسم‌های مومیایی‌های بریتانیایی و ترکیب آن با مراسم‌های کریسمس که دیگر اروپایی‌ها با خود به فیلادلفیا آورده‌اند. اما طی سال‌ها، این مراسم تغییر کرده و در شهرهای مختلف، به شیوه‌های متفاوت برپا می‌شود.
در نیو فنلاند، مومیایی کردن به شیوه‌ای کاملاً سنتی اجرا می‌شود. باید لباس‌هایی غیر از لباس خود بر تن کنید که همسایه‌ها در شناختن شما، سردرگم شوند. این لباس، باید اندکی از اندازه بدن شما نیز بزرگتر باشد تا تشخیص را دشوارتر کند.
مراسم مومیایی‌ها در نیو فنلاند، برای تغییر دادن دنیای عادی است. مردان ممکن است مانند بانوان لباس بپوشند و بانوان نیز مانند آقایان! دوستان در لباس‌های مراسم، غریبه خواهند شد و موجوداتی عجیب که در شب می‌بینید، ممکن است دوستان نزدیک شما باشند.

چرا مراسم مومیایی‌ها ممنوع شده بود؟
جنبه‌ای تاریک و غم انگیز برای مراسم مومیایی‌ها وجود داشت. خرابکاری‌ها، دعواها و حتی یک مورد قتل در این فستیوال رخ داد که سبب شد این مراسم در سال 1862، ممنوع شود و تا مدت‌ها نیز ادامه داشته باشد.
ممنوعیت این مراسم سنتی، سبب شد سنت مومیایی‌ها و بازدید از خانه‌ها، به سمت فراموشی برود تا اینکه در سال 2009، تصمیم بر آن شد که این مراسم را به شیوه‌ای متفاوت، دوباره برپا کنند تا سنت‌های گذشته، فراموش نشود. مشارکت گسترده‌ی مردم در این مراسم، سبب شد که دوباره همانند گذشته، تبدیل به مراسمی سالیانه شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar