لست سکند/ آیا تعطیلات زمستانی فقط مختص اسکی بازان است؟ مسلما نه! آیا مکان هایی مانند گودائوری تنها برای اسکی کردن هستند؟ حتی اگر برخی اعضای خانواده یا دوستان شما اهل اسکی کردن نباشند، در این دهکده ی قفقازی (گودائوری) می توانند فعالیت هایی متناسب با سلیقه ی خودشان پیدا کنند. در این مطلب قصد داریم تمام تفریحات و آنچه غیر از اسکی در گودائوری در اختیار شماست را معرفی کنیم:

در منطقه چرخی زده و از زیبایی های آن لذت ببرید.
شما می توانید با اتومبیل خود در این منطقه چرخ زده یا پیاده به کشف زیبایی های کوه های قفقاز بپردازید! بالا رفتن با تله سیژها (با استفاده از کارت اسکی یک هفته ای یا حتی بلیط تکی) بدون چوب اسکی و اسنوبورد نیز می تواند هیجان انگیز باشد! هرچه بالاتر، بهتر... چرا که می توانید به چشم اندازهای بهتری دست پیدا کنید. شما می توانید با همان بالابرهایی که شما را به این نقطه رسانده اند پایین برگشته (بدون هیچ گونه هزینه ی اضافی) یا در سطوح مختلف در یکی از کافه ها توقف کنید. بالاترین ارتفاعی که با بالابر می توان به آن رسید 3000 متر بالاتر از سطح دریاست و از آن بالا چشم انداز فوق العاده زیبا و تماشایی است. اگر خوش شانس باشید می توانید موفق به دیدن منظره ای خارق العاده از کوه های کازبگی (با 5047 متر سومین قله ی بلند گرجستان) شوید.

پایین تپه سورتمه سواری کنید.
آیا سورتمه سواری تفریحی مختص کودکان است؟ مسلما نه! بزرگسالان نیز می توانند با آزاد گذاشتن کودک درونشان با سورتمه ها سر خورده و تفریح کنند. در تفرجگاه اسکی گودائوری شما می توانید سورتمه هایی در ابعاد مختلف اجاره کنید و از این نظر جای هیچ گونه نگرانی نیست.

پاراگلایدر سواری در میان ابرها را از دست ندهید.
اگر در طول سفر خود به گودائوری افرادی با کوله پشتی های بزرگ دیدید، حتم بدانید که برای پاراگلایدرسواری آمده اند چرا که این کوله های 35 کیلوگرمی داخل خود پاراگلایدرهای رنگی با دو صندلی دارند. به هر حال شما نیز می توانید به همراه یک مربی پاراگلایدر سوار از بلندترین نقطه بپرید. در این حالت چندین انتخاب پیش رو دارید که باید در مورد آنها تصمیم گیری کنید: پروازهای بلندتر یا کوتاه تر و پریدن با مربی های ارزان تر یا گران تر. این افراد آخر هفته ها در گودائوری هستند و می توانید برای کمک گرفتن در مورد انتخاب خود با آنها صحبت کنید. اگر در میانه ی پرواز خود حس کردید که به هیجان و آدرنالین بیشتری نیاز دارید تنها کافی است که از مربی پروازی خود آن را بخواهید.

هلی اسکی، لذت اسکی در مسیرهای جدید!
متداول ترین نوع استفاده از هلی کوپتر در گودائوری هلی اسکی یا هلی بورد است که در آن هلی کوپتر شما را تا برف های دست نخورده بالا می برد و بدین ترتیب می توانید به عنوان اولین نفر یا تنها نفری که در آن مسیر اسکی کرده، رضایتی دوچندان را حس کنید. البته که این گزینه آنقدرها ارزان نیست. به عنوان مثال تنها هزینه ی سوخت یک دقیقه پرواز با هلی کوپتر بیش از 50 یورو است بنابراین احتمالا می توانید با یک حساب سرانگشتی متوجه شوید که هلی اسکی با احتساب خلبان و مربی و ... چه هزینه ای می تواند داشته باشد. ضمن اینکه هلی کوپترها در گودائوری تورهای تفریحی نیز دارند و حین پرواز می توان به دیدهای شگفت انگیزی دست یافت.

غذاهای لذیذ را تجربه کنید.
سیب زمینی سرخ شده و گوشت، شیشلیک، خاچاپوری (نانی که داخل آن پنیر قرار دهند)، خینکالی و ... از جمله غذاهای بسیار خوش طعم گرجستان هستند که می توانید بعد از اسکی یا هر زمان احساس گرسنگی کردید خود را مهمان یکی از آنها کرده و لذت ببرید.

از مصاحبت با گرجستانی ها لذت ببرید.
هم صحبت شدن با مردم هر کشوری بی شک یکی از بزرگترین اتفاقات خوشایندی است که بخش مهمی از تجربه ی سفر به شمار می رود. علاوه بر اینها مردم گرجستان نسبت به کودکان نیز بسیار مهربان و بخشنده بوده و آنها را با هدایای کوچک غافلگیر کرده و با آغوش باز از آنها استقبال می کنند. ضمن اینکه یاد گرفتن عبارات کوچکی به زبان گرجی (مانند لغت مدلوبا به معنی متشکرم) می تواند یخ اولیه را آب کرده و باعث ایجاد احترام و علاقه گردد.

در سونا خستگی در کنید.
سونا که در این منطقه به آن banja می گویند یکی از تفریحاتی است که می توانید در روز سرد برفی خود را مهمان آن کنید. در گودائوری حداقل 3 مکان خیلی خوب با تجهیزات سونا وجود دارند.

به کازبگی سفر کنید.
شاید ماندن در یک مکان به مدت طولانی دلخواه شما نباشد در این صورت می توانید با پرداخت هزینه ی معقول سفری نیمروزه، به کازبگی سفر کنید. فاصله ی گودائوری و کازبگی تنها 30 کیلومتر است اما گذرگاه Jvari نیز در مسیر قرار گرفته که با ارتفاع 2379 متری ارزش توقف و بازدید دارد. در کازبگی نیز می توانید از کلیسای Gergeti Trinity بازدید کنید که نوک کوه قرار گرفته است.

تجربه ی اسکی آزاد در بهترین برف ها
اگر شما اسکی کردن را دوست دارید، اما می خواهید مسیرهای جدید را امتحان کنید گودائوری به شما این امکان را می دهد. در گودائوری می توانید با یکی از افراد محلی همراه شده و روی برف های دست نخورده اسکی آزاد را تجربه کنید و در نهایت نیز مسیر را در پایین دره تمام کرده و از آنجا با ماشین به محل اقامت خود بازگردید. برخی از مردمان گودائوری دارای شرکت های مسیر آزاد اسکی هستند و می توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

اگر هوا مساعد نبود، سر خودتان را گرم کنید.
به هر حال آب و هوای نامساعد در زمستان پدیده ای غیر عادی نیست و اگر برنامه های شما را بر هم زد یا عضلاتتان دردناک بود و احتیاج به استراحت داشتید می توانید به یادگیری الفبای گرجی بپردازید یا کتاب های گرجی را تورق کنید. اگر با کودکان خود عازم گودائوری شده اید، نقاشی با آنها می تواند یکی از بهترین سرگرمی ها باشد چرا که نقاشی کردن یکی از بهترین راه هایی است که کودکان می توانند به هنگام آن در مورد اتفاقاتی که در روز برای آنها رخ داده سخن بگویند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar