لست سکند/ کشمیر شمالی ترین منطقه در هند است که تا اواسط قرن 19 فقط دره کشمیر در دل هیمالیا را دربر می گرفت اما امروزه بخش عظیم تری از جامو و کشمیر را در بر می گیرد. این منطقه عمدتا کوهستانی است و رشته کوه قراقوم شامل قله K2 که دومین نقطه مرتفع کره زمین است و چندین قله بلند دیگر در آن قرار دارد. قله های برفی کشمیر آن را به منطقه ای با رویایی ترین مناظر طبیعی ایجاد کرده است. علاوه بر اینها مردم این منطقه بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند و از گردشگران استقبال می کنند. با اینحال شاید درباره کشمیر هند و زیبایی های آن کمتر شنیده باشید. 

دریاچه دال ( Dal Lake )
دریاچه دال را با لقب " جواهری در تاج کشمیر " می خوانند ، این دریاچه در پایتخت تابستانی جامو و کشمیر قرار گرفته است. دریاچه دال محلی آرام و مناسب برای قایق سواری است. همچنین این مرداب بافت گیاهی متنوعی نیز دارد. تا قبل از غروب آفتاب ، این منطقه پر هیاهو و شلوغ است ، اما غروب آفتاب آن را به منطقه ای ساکت و آرامش بخش برای بازدیدکنندگان تبدیل می کند. در ماههای جولای و آگوست نیز امکان دیدن نیلوفرها روی آبهای این دریاچه وجود دارد که به جذابیت آن بسیار می افزاید.

سونامارگ ( Sonamarg )
سونامارگ منطقه ای طبیعی و مرتفع در گاندربال (Ganderbal) است که 2800 متر از سطح دریا بالاتر است. این منطقه 79 کیلومتر از سریناگار فاصله دارد. این کوهستان برفی گردشگران بسیاری را به سوی خود می خواند و معنای نام آن "علفزاری از طلا" می باشد. ‏

گولمارگ ( Gulmarg )
زمین های برفی و درختان صنوبر و نخل در کنار کوههای عظیم الجثه ، منطقه گولمارگ را به بهشتی پنهان بروی زمین تبدیل می کند. این منطقه بیشتر برای اسکی و سایر تفریحات برفی شهرت دارد. گولمارگ برای ماجراجویی ، بی پایان است. همچنین یکی از نقاطی که لوکیشن فیلم های بالیوود زیادی بوده است.

پاهالگام ( Pahalgam )
پاهالگام زمانی سرزمین چوپانان بود و این از معنای نامش نیز پیداست ( پاهال به معنای چوپان و گام به معنای روستا ). اما با مدرن تر شدن منطقه حالا پاهالگام به یک منطقه محبوب برای گردشگران تبدیل شده است که اغلب برای تماشای حیات وحش منحصر به فرد این منطقه به آن سفر می کنند. تپه های بایساران ( Baisaran Hills ) در پاهالگان را سوییس کوچک می خوانند. این منطقه برای سفر در فصل تابستان مناسب است.

لاداخ ( Ladakh )
منطقه کم جمعیت لاداخ بیشتر بخاطر کوهها ، دره ها و صومعه هایش شهرت دارد. این منطقه را با نام " سرزمین گذرگاههای بلند" می خوانند. مردم لاداخ بیشتر فرهنگی شبیه به تبتی ها دارند که سنت و فرهنگ آنها را می توان در صومعه های تیکسی (Thiksey ) و استاکنا (Stakna ) مشاهده کرد. جاده ها و گذرگاههای لاداخ به دلیل مرتفع بودن از خطرناک ترین و سخت ترین جاده ها برای رانندگی به شمار می روند. ‏

له (Leh)
له یکی وسیع ترین مناطق هند است که یکی از سردترین نقاط هند نیز می باشد. له را مرکز مذهبی این ناحیه می دانند ، از جاذبه های دیدنی آن می توان به موزه جنگ ، مسجد جامع ، معبد چامبا و شانتی استوپا اشاره کرد. خانه های گِلی و آجری آن نیز چهره ای متفاوت به منطقه بخشیده اند. طبیعت آن نیز دست نخورده و بکر باقی مانده و گردشگران آن را تحسین می کنند. پارک ملی همیس (Hemis National Park ) در له بزرگترین پارک ملی در جنوب آسیا به شمار می رود.

پانگونگ تی اس او ( Pangong TSO )
دریاچه پانگونگ 134 کیلومتر طول دارد و از هند تا چین ادامه دارد اما دو سوم آن در جامو و کشمیر قرار گرفته است. از له تا نزدیک ترین روستا به این دریاچه 6 ساعت راه است که این مسیر بسیار جذاب و تماشایی خواهد بود. آب شور این دریاچه هیچ دامنه ای برای زندگی آبزیان فراهم نمی کند اما با این حال این دریاچه منطقه ای محبوب برای گردش پرندگان است. کل دریاچه در زمستان یخ می بندد حتی با وجود اینکه آب آن شور است. از آنجایی که دریاچه پانگونگ یک دریاچه مرزی است ، قایق سواری در آن ممنوع است اما گردشگران معمولا به کنار دریاچه آمده و چادر می زنند و از طبیعت و آرامش منطقه لذت می برند به تماشای پرندگان پرداخته و عکاسی می کنند.

باغ نشاط ( Nishat Bagh )
باغ نشاط یک شاهکار معماری دوره مغول است. این باغ در قرن هفده توسط آصف خان ، پدر زن شاه جهان به سبک ایرانی ساخته شده است و شامل دوازده تراس است که هر یک نشاندهده یک ماه هستند. باغ نشاط به دو قسمت باغ عمومی و باغ خصوصی تقسیم می شود و دومین باغ مغولی در دره کشمیر می باشد. در این باغ ، گل های متنوع و رنگارنگی وجود دارد و یکی از زیباترین نقاط در کشمیر به شمار می رود.

کارگیل (Kargil)
کارگیل همچنان زیبایی های عشایری خود را حفظ کرده است. اینجا زمانی زمین جنگ بین هند و پاکستان بود اما امروزه چیزی از تاریکی و ترس آن دوره در آن باقی نمانده است. از جاذبه های این منطقه می توان به بنای یادبود جنگ دراس ، چند صومعه و معبد اشاره کرد. کارگیل برای افرادی که عاشق ماجراجویی هستند مناسب است.

کاتوا ( Kathua )
کاتوا در جامو کشمیر را "شهر صوفیان" می خوانند. این شهر شهرت خود را بخاطر وجود تعداد زیادی زیارتگاه صوفی کسب کرده است. بناهای این منطقه معماری خاصی دارند. علاوه بر اینها سه رودخانه این شهر را احاطه کرده اند که موجب شده اند کاتوا مناظر طبیعی چشم نوازی داشته باشد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar