فردا/ سرخدار خود به تنهایی می‌تواند تمام خانه را زینت بخشد. به نقل از فوت و فن شاخسار زیبا و نوار مانند گیاه، چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت.
بسیاری افراد باور نمی‌کنند که بتوان سرخدار را به عنوان گیاه خانگی هم پرورش داد. شاید به خاطر اینکه شاخسار آن بیش از حد باشکوه است! این گیاه پتانسیل این را دادر که جثه‌ای غول آسا داشته باشد و به هیولایی در داخل خانه تبدیل شود، چرا که می‌تواند تا ۴ ٫ ۵ متر بلد شود! البته می‌توان گیاه را به کمک هرس مناسب در اندازه‌ای قابل کنترل در آورد.
وقتی سرخدار به گل می‌رود، گل‌هایی کوچک و قرمز می‌دهد، اما شاید بهتر باشد آن‌ها را سریعا از گیاه بچینید چرا که اندکی سمی هستند. نکته خوب دیگری که در مورد این گیاه وجود دارد آن است که می‌توان شاخسار آن را آرایش کرد!

شرایط رشد
– نور

سرخدار به مقدار زیادی نور و حتی آفتاب مستقیم نیاز دارد. البته آن‌ها را می‌توان در محیطی با اندکی سایه هم قرار داد، به خصوص در طول ماه‌های زمستان که رشد کمی دارند.

– آب
خاکی با زهکشی خوب، برای نگهداری سرخدار ضروری است. به خصوص در طول زمستان که گیاه بسیار به پوسیدگی ریشه حساس می‌شود. پس اگر درست نمی‌دانید گیاه را چه مقدار آبیاری کنید، بهتر است آن را کم آبیاری کنید تا زیاد.
قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک نماند و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

دما
گیا به دمایی متعادل تا خنک نیاز دارد. به خصوص در فصل زمستان، سرخدار می‌تواند دما‌های پایین‌تر را هم تحمل کند.

– خاک
مخلوط خاکی غنی، سست و با زهکشی خوب، خاکی عالی برای کاشت سرخدار است.

– کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. اگر به گیاه به طور مرتب کود بدهید، سرعت رشد آن بیشتر می‌شود. در طول زمستان تغذیه سرخدار را کمتر کنید.

تکثیر
سرخدار را می‌توان به وسیله کاشت دانه تکثیر کرد، اما جوانه زنی می‌تواند حتی تا بیشتر از ۲۴ ماه هم طول بکشد! اگر صبر ایوب ندارید می‌توانید گیاه را به وسیله قلمه ساقه تکثیر کنید که به آسانی هم ریشه می‌دهند.
برای تکثیر گیاه به روش قلمه ساقه، در ابتدای فصل رشد چند ساقه را از گیاه به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید.
قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است! ممکن است چند هفته طول بکشد تا قلمه‌ها ریشه بدهند پس صبور باشید. گیاهان جدید تا زمانی که به خوبی در گلدان‌شان جاگیر شوند رشد کمی خواهند داشت.

تعویض گلدان
گلدان سرخدار را هر سال در فصل بهار تعویض کنید. برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. بعد از آن گیاه را از گلدان خارج کنید و اندکی از خاک قدیمی چسبیده به ریشه‌ها را جدا کنید. مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می‌کارید چند سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می‌کند و انرژی اضافه‌ای برای رشد برایش باقی نمی‌ماند.
خاک گیاهان تازه تعویض گلدان شده را به وسیله کود‌هایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند، کود دهی کنید.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar