فردا/ وقتی گرفتار احساس پشیمانی می‌شوید ممکن است بار‌ها و بار‌ها آن را در ذهن مرور کرده و به موضوعی دردناک در زندگی تان تبدیل کنید، به طوری که شادی را از شما گرفته و زندگی حال و آینده‌تان را خراب کند.به نقل از زندگی آنلاین اگر چنین احساسی دارید باید علت آن را کاملا ارزیابی کنید و یاد بگیرید خودتان را ببخشید و به زندگی ادامه دهید.

۱- شناخت پشیمانی
پشیمانی نوعی تفکر انتقادی است که باعث می‌شود فرد به دلیل کاری که مرتکب شده است خود را سرزنش کند.
یاد بگیرید از این تفکر در اصلاح رفتار خود استفاده کنید و هرگز بیش از حد خود را سرزنش نکنید تا گرفتار افسردگی و در نتیجه مشکلات سلامتی نشوید.

۲- بهره مندی از روش رفتاردرمانی شناختی
دررفتاردرمانی شناختی، عادت‌ها و الگو‌های فکری غلط فرد شناسایی شده و با ارائه تمرین‌هایی تغییر می‌کنند.
به جای اینکه شما از خودتان خجالت بکشید و عصبانی باشید با این نوع درمان یاد می‌گیرید دست از افکار عذاب آور بردارید.

۳- نوشتن موارد پشیمانی
هربار که احساس پشیمانی کردید، آن موضوع و دلایل مربوط به آن را که مثلا چرا دست به چنین کاری زدید را یادداشت کنید و بعد بنویسید که پس از این چه خواهید کرد.
با این روش دلیل اصلی رفتارتان را پیدا می‌کنید و مهم‌تر از همه تصمیم می‌گیرید که آن رفتار را دیگر تکرار نکنید و در نتیجه می‌توانید بر احساس بد پشیمانی غلبه کنید.

۴- تبدیل پشیمانی به قدردانی
هنگام پشیمانی ممکن است با خود بگویید، "ایکاش او را نمی‌رنجاندم" یا "ایکاش کارم را درست انجام می‌دادم" بهتر است این عبارات را به جملاتی مثبت و پر از قدردانی تغییر دهید و مثلا بگویید، "خدا را شکر که می‌توانم دل او را دوباره به دست آورم. "یا" اگر وقت بگذارم می‌توانم آن کار را حتما تمام کنم و ممنون هستم که هنوز کار از کار نگذشته است. "

۵- بخشیدن خود
به جای فرو رفتن در افسردگی پشیمانی، یاد بگیرید خودتان را ببخشید.
هرکس می‌تواند اشتباه کند. مهم این است که از خطایش درس بگیرد. بخشش نه تنها احساس بد را از شما دور می‌کند بلکه عزت نفس تان را هم بالا می‌برد.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar