فردا/ اگر تا به حال کروتون را ندیده‌اید، نصف عمرتان بر فناست! به نقل از فوت و فن گیاهی با برگ‌های هزار رنگ و شاخسار خیره کننده می‌خواهید؟ کروتون در خدمت شماست!
کروتون تمام زیبایی که از یک گیاه خانگی انتظار دارید را به شما می‌دهد برگ‌های کروتون در انواعی از رنگ‌ها و تقریبا تمام شکل‌ها، یافت می‌شوند. تنها بدی که کروتون دارد این است که نگهداری سختی دارد و راضی نگه داشتن گیاه اندکی مشکل است. البته همین کروتونی که در خانه‌ها جان ما را به لب می‌رساند تا رشد کند و سرحال بماند، در مناطق استوایی مانند مالزی، بسیار راحت رشد می‌کند و خم به ابرو نمی‌آورد! کروتون آب و هوای گروم و مرطوب، آب فراوان و نور لکه دار را دوست دارد. مشکلی که کروتون در درون خانه دارد، بیشتر مربوط به درجه حرار ت. است؛ وقتی هوا سرد می‌شود، گیاه شروع به برگ ریزی می‌کند.
با وجود همه سختی‌هایی که ممکن است در هنگام پرورش کروتون با آن‌ها رو به رو شوید، باز هم بهتر است آن را نگهدارید چرا که رنگ‌های شاخسار آن بی‌مانند است!

– نور
کروتون به مکانی با نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد. این گیاه نور فیلتر نشده و آفتاب مستقیم را دوست ندارد، اما در آفتاب لکه دار (مخلوط آفتاب و سایه زیاد) به خوبی رشد می‌کند. هر چه نور بهتری به گیاه برسد، برگ‌های گیاه رنگارنگ‌تر خواهند شد.

– آبیاری
خاک گیاه را در طول تابستان مرطوب نگه دارید و با فرا رسیدن زمستان آبیاری را به دو هفته یک بار کاهش دهید.

– رطوبت
گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد.

– دما
بهتر است کروتون را در مکانی با هوای گرم قرار دهید و آن را از معرض هوای سرد و باد‌های سرد و خشک دور نگه دارید.

– خاک
خاکی با زهکشی عالی، بهترین خاک برای کاشت کروتون است.

– کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. می‌توانید در ابتدای فصل رشد یک بار از کود‌هایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند هم استفاده کنید.

تکثیر
کروتون به راحتی از طریق قلمه ساقه تکثیر می‌شود. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید.
روش دیگر تکثیر گیاه، کاشت جوانه‌ها یا گیاهچه‌هایی است که گیاه مادر تولید می‌کند. این گیاهچه‌ها به کلی از گیاه اصلی متفاوت هستند. می‌توانید آن‌ها را از گیاه جدا کرده و در گلدانی دیگر بکارید.
کروتون به راحتی از طریق کاشت برگ تکثیر نمی‌شود و گیاهانی که از بذر‌ها تولید می‌شوند هم مثل گیاه مادر نمی‌شوند. تنها گیاهانی که از طریق قلمه رشد می‌کنند شبیه به گیاه مادراند.

تعویض گلدان
برای تعویض گلدان، در فصل بهار، هر زمان که نیاز بود دست به کار شوید. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و درون آن ۳ تا ۵ سانتی متر از خاکی با پایه پیت بریزید. گیاه را در گلدان جدید قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar