انوار طاها/ برخی آیات، نظام موجود طبیعت را که همواره زمین و گیاهان در فصل پاییز و زمستان مى‏ میرند و سپس در بهار زنده مى‏ گردند مورد استناد قرار مى ‏دهد؛ مى‏ گوید همان طور که مکرر در طول عمر خود مشاهده مى‏ کنید که زمین پس از طراوت و حیات و شادابى به سوى مردگى و افسردگى مى ‏رود و بار دیگر با تغییر فصل شرایط عوض مى‏ شود و زمین و درختان و گیاهان حیات خود را از سر مى‏ گیرند، در نظام کل جهان، جهان رو به خاموشى و سردى و افسردگى خواهد رفت، خورشید و ستارگان همه متلاشى و پراکنده خواهند شد، تمام جهان یکسره مى ‏میرد، اما این مردنْ همیشگى نیست، بار دیگر همه موجودات جهان زندگى را در وضعى دیگر و با کیفیتى دیگر از سر مى ‏گیرند.


توضیح آنکه ما انسانها اکنون در روى زمینى زندگى مى‏ کنیم که در ظرف سیصد و شصت و پنج روز یک دوره موت و حیات را طى مى‏ کند و چون عمر ما معمولًا پنجاه و شصت و احیاناً تا صد سال و یا بیشتر ادامه مى ‏یابد، دهها بار این نظام موت و حیات را مشاهده مى ‏کنیم و از این رو از این‏که زمین مى ‏میرد و حیات خویش را از سر مى‏ گیرد تعجب نمى ‏کنیم؛ اما اگر فرض کنیم که عمر ما انسانها برابر بود فقط با چند ماه- آنچنان که بعضى حشرات چنین‏ اند- و فرض کنیم که سواد و خواندن هم نمى ‏دانستیم و از طریق نوشته به تاریخ زمین و گردش هاى سالانه‏ اش آگاه نبودیم، در آن صورت چون خود ما شاهد و ناظر موت زمین و تجدید حیات آن نبودیم هرگز باور نمى‏ کردیم که زمینِ مرده بار دیگر زنده شود. مسلماً براى یک پشه که در بهار پدید مى‏ آید و در پاییز و زمستان مى‏ میرد تصور تجدید حیات یک باغ غیرقابل تصور است.
آیا کرمى که در یک درخت و پشه ‏اى که در یک باغ زندگى مى ‏کند، بطوری که همه دنیاى او همان درخت و همان باغ است، مى ‏تواند تصور کند که این درخت و یا این باغ جزء و تابع یک نظام عظیم‏ تر است به نام مزرعه و سرنوشتش بسته به سرنوشت‏ آن مزرعه است و باز آن مزرعه به نوبه خود تابع یک نظام دیگر است به نام شهرستان و آن، جزء و تابع نظامى دیگر به نام استان و نظام استان تابع نظام کشور و نظام کشور تابع نظام کلى زمین و نظام زمین تابع نظام خورشیدى؟

ما چه مى ‏دانیم، شاید همه منظومه خورشیدى ما و همه ستارگان و کهکشان ها و هر چه ما آن را به نام نظام طبیعت مى‏ شناسیم تابع یک نظام کلى‏ تر باشد و همه میلیون ها و میلیاردها سالى که از جریان طبیعت سراغ داریم به منزله قسمتى از یک فصل و یا به منزله یک روز از یک فصل از یک گردش کلى‏ تر باشد و این فصل که فعلًا فصل حیات و زندگى است تبدیل به فصلى دیگر خواهد شد که فصل خاموشى و افسردگى است و باز آن نظام کلى ‏تر که همه منظومه شمسى ما و ستارگان و کهکشانها جزئى از آن است حیات و زندگى را به شکلى دیگر از سر خواهد گرفت.
پیامبران، ما را از جانب خدا از خرابى و خاموشى همه جانبه جهان و سپس زندگى جدید و حشر مردگان زمین در یک نظام جدید، آگاه ساخته ‏اند و ما که به دلایلى متعدد صدق گفتار آنها را دانسته ‏ایم، به آنچه آنها گفته ‏اند، از آن جمله تجدید حیات کلى جهان پس از یک دوره خاموشى، ایمان و اعتراف داریم.

قرآن از آن جهت نظام موت و حیات روى زمین را مثال مى‏ آورد که ما آن را به عنوان نمونه کوچکى از یک حیات کلى ‏تر بشناسیم و در کار قیامت استبعاد نکنیم و آن را خارج از مجموعه نظامات و سنن آفرینش ندانیم.
قرآن کریم مى ‏گوید قیامت تجدید حیات است و تجدید حیاتْ چیزى است که نمونه کوچک آن را در روى زمین مى‏ بینیم. در حدیث است که پیغمبر اکرم فرمود:
اذا رَأیْتُمُ الرَّبیعَ فَأکْثِروا ذِکْرَ النُّشورِ؛ هر وقت بهار را دیدید بسیار از قیامت یاد کنید.
آیاتى که به نظام موجود و مشهود موت و حیات استناد کرده زیاد است، از آن جمله:
وَ اللَّهُ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیاحَ فَتُثِیرُ سَحاباً فَسُقْناهُ إِلى‏ بَلَدٍ مَیِّتٍ فَأَحْیَیْنا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها کَذلِکَ النُّشُورُ. (فاطر/9)
(خداست آن که بادها را فرستاد، پس ابرى را پراکنده و دگرگون کرد، سپس آن ابر را به سوى سرزمین مرده‏اى راندیم و آنگاه زمین را که مرده بود زنده کردیم؛ زنده شدن در قیامت نیز چنین است.)
و نیز در سوره حج آیات 5- 7 مى‏فرماید:
وَ تَرَى الْأَرْضَ هامِدَةً فَإِذا أَنْزَلْنا عَلَیْهَا الْماءَ اهْتَزَّتْ وَ رَبَتْ وَ أَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْجٍ بَهِیجٍ. ذلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ وَ أَنَّهُ یُحْیِ الْمَوْتى‏ وَ أَنَّهُ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ. وَ أَنَّ السَّاعَةَ آتِیَةٌ لا رَیْبَ فِیها وَ أَنَّ اللَّهَ یَبْعَثُ مَنْ فِی الْقُبُورِ.
(زمین را مى ‏بینى در حالى که افسرده و مرده و ساکن است، اما همین‏که‏ باران بر آن فرود آوردیم، به جنبش آید و برآید و از هر نوع گیاه بهجت ‏افزا برویاند. آن بدان جهت است که منحصراً ذات خدا حق است و او مرده‏ ها را زنده مى ‏کند و او بر همه چیز تواناست و قیامت آمدنى است بدون شک، و خداوند آنان را که در قبرها خوابیده ‏اند برمى‏ انگیزاند.)

منبع:
زندگی جاوید یا حیات اخروی، مجموعه آثار استاد شهید مطهری،ص 535-538، با تلخیص و اندکی تصرفهمراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar