الی گشت/ موزه دار سی سعید یکی از محبوب ترین موزه های مردم شناسی در شهر مراکش است. این موزه در یک قصر قدیمی و زیبا قرار دارد و معماری اسلامی را با هنرمندی و زیبایی با مولفه های هنر مراکشی در هم آمیخته است. موزه دار سی سعید قدیمی ترین موزه در شهر مراکش است و آثار با ارزشی از تاریخ و فرهنگ مراکش را در معرض بازدید عموم قرار می دهد. علاوه بر موزه، ساختمان عمارت نیز از زیبایی و شکوه منحصربفردی برخوردار است و خود به تنهایی یکی از جاذبه های گردشگری شهر مراکش به شمار می رود. اگر به شهر مراکش سفر کردید حتما بازدید از این موزه را در برنامه سفر خود قرار دهید. در این مطلب قصد داریم سری به موزه دار سی سعید در شهر مراکش بزنیم و اطلاعات لازم در مورد آن را با شما در میان بگذاریم. در این سفر همراه ما باشید.

موزه مردم شناسی دار سی سعید در یک عمارت باشکوه واقع شده است و متعلق به سی سعید، برادر کوچکتر وزیر اعظم بوده است. در سال ۱۹۳۲ این قصر زیبا به موزه تبدیل شد و دوبار، یکی در سال ۱۹۷۸ و باردیگر در سال ۲۰۰۸ مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. اگرچه بخش موزه این مجموعه آثار جالب و قابل توجهی از فرهنگ و تاریخ مراکش ارائه می کند، معماری و ساختمان قصر به تنهایی برای جذب گردشگران کفایت می کند. موزه دار سی سعید به طور رسمی، موزه هنرهای مراکش نامیده می شود. موزه دار سی سعید از موزه مراکش بسیار بزرگ تر است و در دو طبقه شمار زیادی از آثار هنری و صنایع دستی تاریخی مربوط به ادوار گذشته را در معرض بازدید عموم مردم قرار می دهد. اشیاء عتیقه، اسلحه، ابزارآلات مختلف برخی از اشیاء موجود در این موزه هستند.

این قصر دو طبقه در اواخر قرن نوزده میلادی ساخته شده است. عمارت دار سی سعید از لحاظ معماری شباهت های زیادی با قصر باهیه مراکش دارد، اما از نظر ابعاد و وسعت بسیار کوچکتر از آن است. این عمارت باشکوه چندین حیاط اندرونی با باغ های زیبا دارد. دورتادور حیاط، اتاق هایی با معماری و طراحی چشم نواز قرار دارد. کاشی های خوش نقش و نگار، کنده کاری های هنرمندانه چوب سقف و گچ کاری های بی نظیر از جمله تزئینات اتاق ها هستند.

با این حال، اتاق هایی که درطبقه بالا قرار دارند ساده تر هستند. در این طبقه می توانید محل سکونت سابق ارباب قصر را مشاهده کنید. این قصر زیبا و باابهت امروزه به موزه دار سی سعید تعلق دارد و زمانی برادر وزیر اعظم در این ساختمان پراز آرامش و زیبایی زندگی می کرده است. با این حال، امروزه این قصر به موزه تبدیل شده است و درهای آن برای بازدید عموم مردم باز است.

یکی از بارزترین اثر موجود در این موزه، فواره اندلسی است که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد! این حوض و فواره قدیمی در نزدیکی در ورودی قرار دارد و شاهکاری بی نظیر از هنر اسلامی است. این فواره در سال ۱۰۰۰ در شهر کوردوبا اسپانیا ساخته شد و برای قرن ها در مدرسه بن یوسف نگهداری می شد. این فواره تاریخی با تزئینات عربی-اسلامی به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده است و دو عقاب در لبه فواره وجود دارند که بال هایشان را باز کرده اند.

دور تا دور حیاط نیز می توانید از مجموعه ای خارق العاده از درب ها و قاب های چوبی پنجره ها دیدن کنید که با ظرافت و هنرمندی بی نظیری تراشیده شده اند. موزه دار سی سعید شما را به فضایی دور در تاریخ و فرهنگ مراکش می برد و با معماری زیبا و باغ های سرسبز و فواره تاریخی اش، شما را از فضای مراکش مدرن به کل جدا می کند. زیبایی ها و دیدنی های موزه دار سی سعید را باید خودتان به چشم ببینید و لذت ببرید.

موزه دار سی سعید از موقعیت مکانی بسیار خوبی در شهر مراکش برخوردار است و به راحتی می توانید از هرکجای شهر به این موزه بروید. یکی دیگر از مزیت های موزه، نزدیک بودن به سایر جاذبه های گردشگری شهر مراکش است. موزه دار سی سعید بین دو جاذبه گردشگری مشهور شهر مراکش، یعنی قصر باهیه و جامع الفنا قرار دارد. به همین دلیل می توانید برنامه ریزی کنید در یک روز از این مکان ها بازدید کنید. از جامع الفنا با ده دقیقه پیاده روی می توانید به موزه دار سی سعید برسید: از جامع الفنا به خیابان Rue Riad Zitoun el Jdid بروید و از آنجا می توانید با دنبال کردن تابلوهای راهنما به موزه دار سی سعید برسید.
موزه دار سی سعید در روزهای چهارشنبه تا دوشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴:۴۵ دقیقه بعدازظهر برای بازدید عموم باز است. موزه در روزهای سه شنبه تعطیل است.

در طبقه اول قصر نمایشگاه های متعددی از آثار هنری متعلق به صحرانشینان بربر قرار دارد و مهم ترین بخش های فرهنگ بربر و بیابان گرد را به نمایش می گذارد. در این بخش می توانید جواهرات، پارچه ها، فرش ها و آلات و ادوات موسیقی مربوط به این طایفه را ببینید. علاوه بر این، ظروف سفالی و اسلحه هایی مربوط به قرون مختلف، جنبه هایی از تاریخ و فرهنگ غنی مراکش را در معرض بازدید قرار می دهد. پس از بازدید از این طبقه می توانید به طبقه بالا بروید و از فرش های بی نظیر و دستبافت از چهار گوشه جهان لذت ببرید. در برخی از این فرش ها از چرم نیز استفاده شده است و برخی دیگر از نخ ظریف ابریشمی بافته شده اند.

توضیحات اکثر این آثار به زبان فرانسوی و عربی هستند، با این حال برخی از آن ها به زبان انگلیسی نیز وجود دارند. طبقه اول موزه برای گردشگرانی که با ویلچیر هستند کاملا مناسب است و دسترسی راحتی دارد.