تبیان/ یکی از سوالات رایج شرعی خانم ها این است که آیا با ناخن های لاک زده می توانند نماز بخوانند یا خیر؛ آیا بین لاک و حنا تفاوتی وجود دارد؟ لاک زدن برای چهار ناخن پا مانع از گرفتن وضو می شود؟ پرسش و پاسخ ها پیرامون این احکام را در ادامه خواهید خواند


حکم لاک زدن برای وضو
خانمی هستم که علاقه زیادی به لاک زدن دارم و همچنین مقید به خواندن نماز، می خواستم بدانم که آیا با لاک هم می شود وضو گرفت و وضوی ما صحیح است یا خیر؟
در خصوص حکم لاک برای وضو باید دانست که لاک زدن به انگشتان دست باعث باطل شدن وضو می‌شود، ولی در مورد انگشتان پا می‌توان یکی از انگشتان را برای مسح بدون لاک گذاشت و بقیه انگشت‌ها را لاک زد. برای غسل کردن لاک بر روی هر یک از انگشتان باعث ابطال آن می‌شود.

آیا لاک ناخن مانع وضو است؟
طبق نظر همه مراجع تقلید، لاک ناخن مانع انجام وضو می‌باشد.
آیت‌الله خامنه‌ای: رنگ روی ناخن اگر جرم باشد مانع از رسیدن آب به ناخن است و وضو باطل می‌باشد.
آیت‌الله مکارم شیرازی: در وضو انگشتان دست باید از لاک پاک شود، ولی در انگشتان پا اگر یک انگشت (به جز انگشت کوچک) خالی از لاک باشد و بر روی آن مسح بکشند صحیح است.
آیت‌الله سیستانی: ناخن جزء اعضای وضو است و اگر مانعی بر آن باشد باید برطرف شود.

حکم لاک انگشتان پا برای وضو
نظر مراجع تقلید به جز آیت‌الله مکارم شیرازی درباره حکم لاک برای وضو به این شرح است:
بانوان می‌توانند همه انگشتان پای خودشان را لاک بزنند و در هنگام وضو تنها یک انگشت کوچک را برای مسح پا به صورت لاک نزده نگه دارند؛ مقدار واجب مسح تنها از سر یکی از انگشتان پا (هرچند انگشت کوچک پا) می‌باشد.
آیت‌الله مکارم شیرازی: در انگشتان پا اگر یک انگشت (به جز انگشت کوچک) خالی از لاک باشد و بر روی آن مسح بکشند صحیح است و اگر از روی یکی از انگشتان پا به غیر از انگشت کوچک تا برآمدگی پا هر چند با یکی از انگشتان دست مسح شود کافی است.
آیت‌الله سیستانی: مسح بر ناخن لاک زده صحیح نیست، ولی اگر فاصله بین یک ناخن و ناخن دیگر به مقداری باشد که بتوان بر آن مسح نمود مسح بر آن مقدار بی‌مانع است.

در وضو ناخن دست‌ها نباید لاک خورده باشد، زیرا مانع رسیدن آب می‌باشد و شخص می‌تواند بعد از وضو لاک بزند و نماز بخواند.

فرق بین لاک و حنا چیست؟
لاک جرم دارد و مانع از رسیدن آب به اعضای وضو می‌شود، ولی حنا هیچ جرمی ندارد و مانعی برای رسیدن آب به اعضای وضو به حساب نمی‌آید.

مراجع برای لاک زدن 4 انگشت ناخن پا ممانعتی برای وضو گرفتن نمی بینن ، خواستم بدون این حکم برای غسل های واجب یا مستحبی چطوره آیا صدق میکنه یا خیر؟

خیر، این فقط در مورد وضو است که مسح روی یک انگشت پا هم کفایت می کند؛ ولی در غسل ـ اعم از واجب یا مستحب ـ که تمام بدن باید شسته شود و در هیچ عضوی مانع نباشد، چنین نیست.

مقلد آیت الله خامنه ای هستم و کاشت ناخن انجام دادم در رساله ایشان نوشته بود که اگر چیزی که مانع رسیدن آب وضو به ناخن میشود به سختی برداشته شود، وضو و غسل جبیره لازم است. خیلی از خانم ها بر طبق این فتوا کاشت ناخن انجام داده و وضو و غسل جبیره انجام میدهند. من هم این کار را کردم و حتی روزه هایی که در ماه رجب گرفتم با وضوی جبیره بود اما میخواستم حکم شرعی و واقعی کاشت ناخن بر طبق فتوای آیت الله خامنه ای را به درستی بدانم؟
هر کاری که انجام می دهیم از چند جهت احکام فقهی دارد، متاسفانه افراد توجه ندارند که باید تمام جهات را مد نظر قرار بدهند و مشاهده می شود که از یک جهت سوال می پرسند و جهات دیگر را رها می کنند و خود را به گناه آلوده می کنند و یا اعمال خود را شبهه ناک انجام می دهند.
سوالی که به آن اشاره فرمودید درباره جواز کاشت ناخن است که ما دلیلی برای حرام بودن آن نداریم؛ ولی از آن جهت که این کار مانعی بر روی بدن ایجاد می کند که وضو و غسل را با اشکال مواجه می کند، از این جهت جایز نیست فرد به عمد بر روی بدن خود مانعی ایجاد کند تا از رسیدن آن به قسمت های از بدن جلوگیری می کند.
کاشت ناخن نیز اگر به این صورت باشد اشکال دارد و این کار از جهت ایجاد مانع بر اعضا معصیت محسوب می شود.
حال اگر کسی ناخن کاشت، اگر امکان برداشتن آن وجود دارد باید حتی با صرف هزینه آن را بردارد و وضو و غسل را به صورت عادی انجام بدهد ولی اگر امکان آن وجود ندارد، لازم است تا برطرف شدن آن، وضو و غسل خود را جبیره ای انجام بدهد و احتیاط نموده و هر بار تیمم نیز انجام شود.
درباره مطالب مذهبی واقعیت همان چیزی است که در کتب فقهی بیان شده، گاهی ما سلیقه شخصی خود را ملاک قرار می دهیم که باعث می شود پذیرش احکام برای ما سخت جلوه کند.

قبل از مسح پا یک قطره آب ریخت روی پایم آیا نیازی به خشک کردن هست؟
یک قطره اشکالی ندارد و مسح کشیدن شما نیز صحیح است.

آیا چربی طبیعی صورت مانعی برای وضو است؟
چربی طبیعی صورت به ندرت مانع از رسیدن آب به پوست می شود و تشخیص آن به این صورت امکانپذیر است که اگر آب روی محلی که چربی مانع از رسیدن آب به پوست می شود بریزید و روی محل دست بکشید، آب به جای این که جذب پوست شود به صورت قطرات کوچک و بزرگ روی پوست باقی می ماند. برای این که متوجه منظور بنده شوید، پشت دست خود را به وسیله کرم چرب بفرمایید و مقداری آب روی محل ریخته و روی آن دست بکشید.

اگر قبل، حین یا بعد از مسح سر یا پا شک کنیم که آب دست بر تری محل مسح غلبه دارد یا خیر، در سه حالت تکلیف چیست؟
منظور شما را از شک قبل از مسح متوجه نشدم؛‌ اگر شک شود لازم است تا تامل کنید و اگر محل خیس است آن را خشک کنید و اگر نه مسح بکشید. اگر هنگام مسح شک داشته باشید محل مسح خشک هست یا نه، مشخص است که لازم است تا محل را خشک کنید.
اگر قبل و هنگام مسح اطمینان داشته اید محل مسح به اندازه کافی خشک است، شکی که بعد از مسح ایجاد می شود از نظر شرعی معتبر نیست و به آن توجه نمی شود.

اگر از حمام آمده و بدنمان خیس باشد آیا می توانیم وضو بگیریم؟
باید محل مسح خشک باشد و لازم نیست در آن رطوبت وجود نداشته باشد و رطوبتی که بعد از خروج از حمام و خشک کردن بدن بر روی پوست وجود دارد مانع از صحیح بودن وضو نیست؛‌ ولی درباره خشک کردن موها باید بیشتر دقت شود.

مسح باید از بالا به پایین باشد یا برعکس هم می شود؟
مسح سر را می توانید به سمت عقب نیز بکشید؛ ولی مسح پا، باید از نوک یکی از انگشتان آغاز شود.
لاک جرم دارد و مانع از رسیدن آب به اعضای وضو می‌شود، ولی حنا هیچ جرمی ندارد و مانعی برای رسیدن آب به اعضای وضو به حساب نمی‌آید.


در هنگام مسح با یک انگشت باید مسح کشیده شود یا تمام انگشتان باید مورد استفاده قرار بگیرند؟
هر اندازه که روی سر را مسح کنید کافیست؛‌ ولی بهتر است از نظر طولی به اندازه طول یک انگشت و از نظر عرض به اندازه عرض سه انگشت،‌ روی سر را مسح کنید.

مسح کشیدن با کدام دست باید باشد راست یا چپ؟
بنا بر احتیاط واجب باید با دست راست روی سر را مسح کنید.

در مسح سر باید پوست سر را احساس کنیم یا روی موها بکشیم کافی است؟
اگر موهای شما به اندازه ای بلند است که اگر آن را شانه کنید، موها روی صورت می ریزد، لازم است تا انتهای موهای روی سر را مسح کنید و لازم نیست تا پوست سر را مسح کنید.
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره مذهبی مرکز مشاورههمراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar