لست سکند/ مجموعه ی مذهبی Swayambhunath در اوج شکوه معماری ساخته شده است. گنبدی سفید با نواری طلایی تزیین شده است. که از چهار جهت چهره نمادین بودا را می توانید از سرتاسر دره مشاهده کنید. این سایت در سال 2015 تحت تاثیر زلزله قرار گرفت که به شدت آسیب دید ولی گنبد سفید آسیب جزئی دید.
این بنا یکی از قدیمی تر بناهای مذهبی نپال است که در بالای تپه دره ی کاتماندو در غرب کاتماندو قرار دارد . این مجموعه شامل یک گنبد (Stupa) زیارتگاه و یک معبد متفاوت است، که تاریخ ساخت برخی از انها به زمان لیچوی (Licchavi ) بر می گردد. یک معبد تبتی، موزه و کتابخانه نیز اخیرا به این مجموعه اضافه شده است.

بر روی گنبد ساختار مکعبی شکل قرار دارد که به چشم بودا معروف است و در چهار جهت چشم بودا نقاشی شده است. همچنین بر بالای این سازه 13 قله یا طبقه قرار دارد. گنبد سفید شامل چشم های بودا و ابروی نقاشی شده است. بین آنها عدد یک (با استفاده از الفبای سانسکریت) به صورت یک بینی نقاشی شده است. در اطراف این مجموعه فروشگاه ها، رستوران ها و هتل ها مختلفی قرار دارد.
کل ساختار این گنبد کاملا نمادین است: گنبد سفید نشان دهنده ی زمین است و سیزده قله در بالای چشم بودا نشان از این است که ذهن انسان باید از طریق 13 مرحله به معنویت و روشنگری برسد . پیچ و تاب زیر چشم ها خیره بودا که مانند عدد یک نپالی است نشان از اتحاد و یکپارچگی است، و در بالای چشم های بودای چشم دیگری قرار دارد که به چشم سوم مشهور است که گفته می شود که نماد جهان بینی و روشنگری بودا است.
همچنین Swayambhunath معروف به معبد میمون ها نیز است و میمون های که در بخش شمال غربی این مجموعه زندگی می کنند برای بودایی ها مقدس هستند زیرا توسط مانجوشری (Manjushri) (یکی از خدایان بودا) مقدس شمرده شده اند. اگرچه این مجموعه برای بودایی ها بسیار مهم است اما توسط هندوها هم مورد احترام است.

دسترسی
دسترسی به این مجموعه نیز از دو طریق امکان پذیر است، یک راه که نیاز به پیاده روی طولانی دارد و به پایه اصلی معبد می رسد که از بالای تپه به سمت شرق است و راه دوم با ماشین که از سمت جنوب است و به ورودیه جنوب غربی می رسد.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar