حوزه/ گروهى از افراد کوته فکر هستند که گمان مى‏ کنند اگر در خلوت و تنهایى مرتکب گناه شوند و کسى شاهد گناه آنها نباشد، از کیفر و مجازات در امان خواهند بود؛ غافل از آنکه ...

* در خلوت هم از گناه بپرهیزید

«اتقوا معاصى الله فى الخلوات فان الشاهد هو الحاکم/ در خلوت و تنهایى هم، از گناه و نافرمانى بپرهیزید، زیرا همان کسى که گناه شما را مى‏بیند (یعنى خداوند) خودش نیز درباره آن، داورى خواهد کرد».

* شرح

گروهى از افراد کوته فکر هستند که گمان مى‏ کنند اگر در خلوت و تنهایى مرتکب گناه شوند و کسى شاهد گناه آنها نباشد، از کیفر و مجازات در امان خواهند بود؛ غافل از آنکه خداوند، در همه جا حاضر است و در خلوت و تنهایى هم، شاهد اعمال بندگان خویش است.

امام صادق علیه ‏السلام مى فرماید: کسی که در تنهایى مرتکب گناه مى ‏شود، مثل کسى است که در یک کشتى، داخل اطاقک خصوص خود نشسته است و کف آن را سوراخ مى ‏کند. گرچه کسى شاهد این عمل زشت و نادرست نیست تا از آن جلوگیرى کند، یا آن شخص را به مجازات رساند، ولى چنین کسى، مجازات عمل خود را خواهد دید، زیرا به خاطر کار زشت او دیگران هم صدمه خواهند دید. چون سرانجام آب دریا، از سوراخ آن اتاقک بالا خواهد آمد و همه کشتى را با تمام سرنشینان آن غرق خواهد کرد.

پس گناه، اگر در خلوت و تنهایى صورت گیرد، هم شخص گناهکار به مجازات خواهد رسانید، هم به روى جامعه اثر بد خواهد گذاشت.

از سوى دیگر، انسان در رابطه با خدا باید بداند که: هرچند در خلوت و تنهایى مرتکب گناه شود و کسى شاهد او نباشد، ولى خداوند او را مى‏ بیند و شاهد گناهان اوست. به این ترتیب، شخص گناهکار در روز رستاخیز از داورى خداوند توانا و بینا که خود آن گناه را دیده است، هیچ راه فرارى نخواهد داشت.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar