انوار طاها/ ما با گفتگو نمی خواهیم به مطلوب صددرصد برسیم. ما نظرمان مطلوب نسبی است. اگر شما دیدید جواب های طرف، هفتاد درصد برایتان قابل قبول است، این مورد برای شما مناسب است.

خود حرف زدن، به انسان نکته های زیادی می دهد . مثلا درون آدم را بیرون می ریزد. خیلی از مکنونات قلبی با زبان بیرون ریخته می شود. حضرت علی (ع) می فرمایند: چیزهایی که انسان ها در دل دارند ، از لغزش زبان و حالت چهره شان آشکار می شود. هر قدر که طرف شما هنرمند باشد و بخواهد نقش ایفا کند، بالاخره یک جاهایی لو می دهد.
نکته بعدی این است که با حرف هایی که طرف می زند، شما متوجه رشد شخصیتی و رشد عقلانی او می شوید. واژگان و تعبیرات و اصطلاحاتی و لغاتی را که بکار می برد، خیلی مهم است. شخصیت دیگران را با حرفهایشان می فهمیم که شخص متشخصی است یا خیر. درجه تشخص هم معلوم می شود. همین صحبتی که شما می کنید و می گویید من آدم آرامی هستم، خود این حرف تعهد می آورد. پس سعی می کند آدم آرامی باشد .

ما طلبه ها مردم را توصیه به کارهای خوب می کنیم و اگر یک وقت خودمان به آن کارها عمل نکنیم، برایمان تعهد ایجاد می کند. مثلا الان شما در جلسه خواستگاری سوال نمی کنید بعد وارد زندگی می شوید و طرف مشکلی دارد. شما گله می کنید و طرف می گوید : شما می پرسیدید تا من جواب بدهم و می گفتم که این اخلاق را دارم. اگر ما صحبت کنیم و نقاط منفی طرف را بفهمیم، در آینده راحت تر با آن کنار می آییم. این خیلی مهم است.
ما در گفتگو سبک و سنگین می کنیم و وارد زندگی می شویم و در زندگی احساس خسران نمی کنیم چون دانسته وارد زندگی شده ایم. حالا شما نقاط منفی را می گویید و بعد تعهد می دهید و طرف قبول می کند. آقا کاهل نماز است. این را می گوید و خانم قبول می کند و از او تعهد می گیرد و آقا خودش هم این را قبول دارد و سعی می کند این مشکل را از بین ببرد.

پاسخ از حجت الاسلام دهنویهمراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar